Vendi që Winston Churchill e cilësoi si ‘mrekullinë e tetë’ të botës (Foto)

Nga Redaksia 05.01.2017 11:09

Rruga Forra Tremosine është një gur i çmuar që zhytet në malet e Breshias dhe sipër liqenit Garda. Sot kjo rrugë quhet Provinciale 38 dhe nga Winston Churchill është përshkruar si mrekullia e tetë e botës.

Rruga nga Gardesana në drejtim të pllajës Tremosine, duke kaluar sipër lumit Brasa tregon për një vend magjik dhe simpatik sidomos në mbrëmje.

Rruga e Forra-s u ndërtua nga Giacomo Zanini dhe u përurua më 8 maj të vitit 1913 pas katër viteve punë të mëdha.

Sot kjo rrugë është bërë shumë e dashur nga ata që praktikojnë shëtitjet në natyrë ose për personat e interesuar në ngjitjen dhe admirimin e maleve, por kjo rrugë është mënyra e vetme që ata të mos dështojnë në admirimin e kanioneve të krijuara nga uji apo dhe thjesht admirimin e natyrës.

Gjithashtu nëse do të ndodheni në këtë rrugë apo dhe të kaloni nëpërmjet saj do të gjendeni në tunelet dhe rrugët e ngushta, të cilat do të shfaqin një mjedis përrallor përballë jush. Në këtë rrugë ju do të hasni dhe bashkimin e saj më rrugën Madonnina, e cila është një mrekulli më vete.

Pamjet e krijuara nëse kaloni në këtë rrugë do të jenë nga më të veçantat, ku bashkimi i maleve me liqenet rikrijon një oaze të vërtetë natyror.

Pamje që të lënë pa frymë janë ato që do të shfaqen para jush nëse merrni rrugën e Forra Termosine, citon elbasani plus.

 

Nga Redaksia 05.01.2017 11:09
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.