Numër rekord i zviceranëve që blejnë armë: Frikohen nga terrori

Nga Redaksia 05.01.2017 10:47

Viti 2016 shënon rekord në këtë drejtim. Në një numër kantonesh është shënuar një rritje prej deri në 30 për qind i kërkesave për leje të armës. Dhe në shumicën e rasteve lejet edhe janë dhënë

Në shumë kantone të Zvicrës gjatë vitit që shkoi është regjistruar një numë i kërkesave për leje të armës që është shumë më i madh se në vitet pararendëse. Është interesante se kërkesat janë shtuar edhe në mesin e femrave, shkruan 20minuten.ch.

Sulmet terroriste të viteve të fundit dhe faktorë të tjerë si njoftimet për vjedhje me thyerje kanë bërë që te zviceranët të ngjallet më tepër interesimi për vetëmbrojtje, transmeton albinfo.ch. Shifrat më të reja tregojnë se po vjen duke u rritur numri i personave që pajisen me lejen për armëmbajtje.

Viti 2016 shënon rekord në këtë drejtim. Në një numër kantonesh është shënuar një rritje prej deri në 30 për qind i kërkesave për leje të armës. Dhe në shumicën e rasteve lejet edhe janë dhënë. Ndërsa siç tregojnë hulumtimet e bëra nga emisioni “Rundschau” i televizionit publik zviceran SRF, është rritur edhe numri i femrave që vendosin të blejnë një armë.

Arsyeja e paraqitur më së shpeshti për sigurimin e një arme është pasiguria dhe frika. Por një arsye tjetër është edhe paralajmërimi për ashpërsimin e afërm të ligjit të BE-së për armëmbajtje, përcjell albinfo.ch. Dhe, duke qenë se Zvicra është anëtare e Shengenit, ajo do të detyrohet t`i përshtatë ligjet e saj me vendet tjera të Shengenit, gjegjësisht të BE-së.

“Shumë veta janë të frikësuar nga sulmet terroriste dhe nga lajmet për vjedhje të dhunshme, prandaj duan që në rast nevoje të munden të mbrojnë veten”; thotë për “Rundschau” një shitës i armëve. Por, nga ana tjetër policia u rekomandon urgjentisht qytetarëve që të heqin dorë nga synimi që të vetëmbrohen duke përdorur armën.

 

Nga Redaksia 05.01.2017 10:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.