Si të përshpejtoni kompjuterin tuaj

Nga Redaksia 04.01.2017 11:16

Është shumë frustruese momenti kur keni një kompjuter të ngadalshëm, sidomos në momentin kur duhet të përfundoni ndonjë punë në shpejtësi. Në vend se të blini një kompjuter të...

Është shumë frustruese momenti kur keni një kompjuter të ngadalshëm, sidomos në momentin kur duhet të përfundoni ndonjë punë në shpejtësi. Në vend se të blini një kompjuter të ri, këto janë mënyrat që mund të ju ndihmojnë që të shpejtoni kompjuterin tuaj.

FSHINI PROGRAMET E PAPËRDORURA. Për t’i fshire programet që nuk i përdorni më klikoni në “Control Panel” dhe shikoni listën e programeve që janë të instaluara në kompjuterin tuaj dhe në fund klikoni programin që doni t’a fshini, pastaj klikoni butonin “uninstall” dhe kështu ai program do të fshihet.

FSHINI PROGRAMET E PËRKOHSHME. Për ta bërë këtë, klikoni “My computer” dhe zgjidhni “Windows” pastaj “Temp” dhe klikoni opsionin “View”, zgjidhni “Details” dhe shtypni butonin e fshirjes. Pastaj shkoni në “Recycle Bin” dhe zbrazni atë.

HARD DISQET. Hard disqet janë shkaktari kryesorë i shpejtësisë së ngadaltë së kompjuterit tuaj. Për këtë arsye duhet të ndërroni hard diskun e kompjuterit tuaj duke e blerë një të ri.

RAM MEMORIA. RAM shkurtesë që përdoret për “Random Access Memory” është kujtesa e përkohshme e gjërave të cilat i përdorni gjatë kohës kur jeni duke punuar në kompjuterin tuaj. Prandaj, sa më shumë programe të përdorni aq më shumë RAM ju duhet dhe kjo është arsyeja se pse kompjuteri juaj ngadalësohet ngase keni RAM shumë pak në të.

 

Nga Redaksia 04.01.2017 11:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.