CES 2017: Çfarë të presim nga shfaqja botërore e elektronikës?

Nga Redaksia 04.01.2017 11:14

Shfaqja vjetore e elektronikës CES është vendtakimi i shumë inovatorëve dhe entuziastëve të teknologjisë. Mbajtur në Las Vegas, kjo konferencës pushtohet nga robotët, elektroshtëpiaket inteligjente, telefonët dhe televizorët.

2017-ta do të shënojë 50 vjetorin e konferencës. Në gjysmën e fundit të shekullit të kaluar, kjo ngjarje mori emrin si evenimenti madhor i teknologjisë i cili hap dyert drejt inovacioneve pafund që nga videokaseta e parë në 1970 tek CD Player në 1981 dhe Xbox në 2001.

Të shumta janë kompanitë nga e mbarë bota që do të tregojnë arritjet e tyre më të fundit inovative me prezantime në mbarë qytetin.

Kur dhe Ku?

CES 2017 hap siparin zyrtarisht më datën 5 Janar deri më 8 Janar në Las Vegas të Shteteve të Bashkuara. Megjithatë traidiconalisht kompanitë fillojnë të prezantojnë inovacionet e tyre që nga dita e tretë e vitit, 3 Janar.

Cilat kompani do të marrin pjesë?

Kompanitë të cilat do të jenë pjesë e CES 2017 me produkte dhe njoftime janë:

 • Casio
 • BMW
 • Bosch
 • Honor
 • HTC
 • Huawei
 • Intel
 • Faraday Future
 • LG
 • Lenovo
 • Nissan
 • Nvidia
 • Panasonic
 • Samsung
 • Sony
 • Qualcomm
 • Toyota
 • Volkswagen
 • Xiaomi

Gjigandët e teknologjisë si Apple, Microsoft dhe Google nuk do të marrin pjesë në CES sepse zakonisht preferojnë të mbajnë evenimentet e tyre. Ndërsa Amazon dhe Netflix kanë qenë pjesë në të kaluarën, këtë vit nuk presim shumë prej tyre.

Çfarë të presim?

Në mesin e produkteve që do të debutojnë janë produkte të reja por edhe koncepte si laptopë, telefonë inteligjentë, tabletë si dhe makina e së ardhmes së bashku me shtëpitë inteligjente.

Një prej prezantime të shumëpritura është koncepti i makinës të së ardhmes nga Faraday Future, një makinë elektrike e cila vë në funksion teknologji ekstreme me një dizajn holistik.

Sony pritet të zbulojë televizorët e parë me ekran OLED dhe produkte të tjera priten nga Samsung, Nvidia, Bosch etj. Mund të shohim mënyra inovative të përdorimit të realitetit virtual, të ndërtimit të telefonëve rezistentë ndaj ujit dhe prodhimit të telefonëve 4K. Dronët dhe elektroshtëpiaket do të kenë vendin e tyre së bashku me robotët e sigurisë për shtëpitë. (PCWorld Albanian)

 

 

Nga Redaksia 04.01.2017 11:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.