Lojtarët që befasuan ndër vite me pozitat e tyre të larta në garën për Topin e Artë (Foto)

Nga Redaksia 14.12.2016 11:26

Shumë kush është habitur kur e ka parë në pozitën e 12-të në garën për Topin e Artë, portierin e Portugalisë, Rui Patricio.

Por çdo vit është një befasi e madhe në këtë garë.

Lojtarë si Bixente Lizarazu, Hasan Sas, Juan Carlos Valeron e Theodoros Zagorakis kishin befasuar të gjithë më pozitat e tyre në këtë garë.

Më poshtë Marca ka zgjedhur 15 lojtarë që kanë befasuar në renditjen e garës për Topin e Artë. /Telegrafi/

Bixente Lizarazu (i 11-ti në 2001)

Francezi kishte pasur një sezon fantastik me Baynerin duke e fituar titullin dhe Ligën e Kampionëve.

Yildiray Basturk (i 9-ti në 2002)

Mesfushori turk kishte arritur finalen e Ligës së Kampionëve me Bayer Leverkusenin dhe me Turqinë kishte dalë në venin e tretë në botë.

Hasan Sas ( i 11-ti në 2002)

Sulmuesi turk ishte ndër më të mirët në Kampionatin Botëror ku Turqia doli e treta. Me Galatasarayn fitoi titullin.

Bernd Schneider (i 15-ti në 2002)

Ai ishte para Ballackut dhe doli i dyti në Kupën e Botës. Luajti edhe në finale të Champions.

Juan Carlos Valeron (i 15-ti në 2002)

Ai ishte ndër më të mirët në botë për disa sezone. Por në vitin 2002 ishte kulmi i tij.

Theodoros Zagorakis (i 5-ti në 2004)

Kapiteni dhe lojtari kryesor i Greqisë në suksesin heroik të tyre kur e fituan Kampionatin Evropian. Ai pati kaluar te Bologna nga AEK-u pas performancave  të mira.

 

Ricardo Carvalho (- 9-ti në 2004)

E fitoi Ligën e Kampionëve me Porton dhe doli i dyti me Portugalinë. Pas këtyre ai kaloi te Chelsea.

Claude Makelele (- 13-ti në 2005)

Ndoshta ‘stoperi’ më i mirë në atë dekadë. Fitoi tre trofe me Chelsean në vitin 2005.

Jens Lehmann (i 10-ti në 2006)

Ishte viti i ti më i mirë në mes të shtyllave. Ai luajti në finale të Ligës së Kampionëve dhe ishte i treti në Kupën e Botës.

Gennaro Gattuso (i 14-ti në 2006)

E fitoi Kupën e Botës me Italinë. Ai mori të njëjtin numër të votave me Cristiano Ronaldon.

Frederic Kanoute (i 11-ti në 2007)

Sulmuesi nga Mali ishte në formë në atë kohë dhe e kishte fituar Kupën UEFA.

Marcos Senna (i 11-ti në 2008)

E ftoi Kampionatin Evropian me Spanjën. Ai ishte në listë me shuam spanjoll në atë vit. Torres (3), Casillas (4), Xavi (5) dhe Villa (7).

Emmanuel Adebayor (i 12-ti në 2008)

Togolezi e fitoi Topin e Artë afrikan dhe ishte ndër më të mirët në Ligën Premier.

Javier Mascherano (i 14-ti në 2015)

Argjentinasi fitoi tripletën me Barcelonën, ndërsa me Argjentinën luajti në finale të Kupa Amerika.

 

Rui Patricio (i 12-ti në 2016)

Ai e fitoi Kampionatin Evropian dhe ishte ndër më meritorët.

 

 

Nga Redaksia 14.12.2016 11:26
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.