17 mijë veta nga Ballkani kanë ardhur me leje pune në Gjermani

Nga Redaksia 10.10.2016 19:51

Rregullorja e veçantë për migrantët e punës nga shtetet e Ballkanit Perëndimor kishte hyrë në fuqi në tetor të vitit 2015. Ajo parashihte që edhe punëtorët pa kualifikime të veçanta në vendet e tyre të mund të kërkojnë dhe të marrin një leje për punë në Gjermani

Numri i azilkërkuesve që vijnë në Gjermani nga vendet e Ballkanit perëndimor, pas shpalljes së këtyre shteteve si vende të sigurta të prejardhjes, ka pësuar rënie të madhe. Por, në të njëjtën kohë gjatë gjashtë muajve të parë të vitit 2016 ka pasur një lëvizje ndryshe, shkruan ntv.de.

17.184 veta kanë ardhur gjatë këtyre gjashtë muajve në rrugë legale nga Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia, Bosnja dhe Mali i Zi për të punuar në Gjermani, transmeton albinfo.ch. Këtë deklaratë e ka dhënës sot Thomas Liebig nga OECD (Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik). Rregullorja e veçantë për migrantët e punës nga shtetet e Ballkanit Perëndimor kishte hyrë në fuqi në tetor të vitit 2015. Ajo parashihte që edhe punëtorët pa kualifikime të veçanta në vendet e tyre të mund të kërkojnë dhe të marrin një leje për punë në Gjermani.

Për azilkërkuesit kjo e drejtë vlente vetëm në rast se ata do të tërheqin mbrapa kërkesën e tyre për azil dhe do ta lëshojnë Gjermaninë menjëherë.

Disa nga vendet e Ballkanit Perëndimor gjatë vitit 2015 qëndronin në listën e 10 vendeve kryesore  të prejardhje së refugjatëve ne Gjermani, përcjell albinfo.ch Ndërsa në gusht të vitit 2016 në këtë dhjetëshe bënte pjesë vetëm Shqipëria.

Nga Redaksia 10.10.2016 19:51
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.