Prindërit nuk i dërgojnë fëmijët për të mësuar shqipen

Nga Redaksia 09.10.2016 14:28

Naser Iseni, Murat Ademi dhe Arianda Zeka, këshilltarë në Ecublens, në Kantonin Vaud, janë duke trokitur derë më derë nëpër familjet shqiptare në këtë komunë për t’i senzibilizuar prindërit që t’i dërgojnë fëmijët në shkollën shqipe.

Këshilltarët komunalë me origjinë shqiptare po bëjnë përpjekje për të hapur për herë të parë dy paralele të mësimit plotësues në gjuhën shqipe, por kanë hasur në padëgjueshmërinë e prindërve, të cilët hezitojnë t’i dërgojnë fëmijët e tyre të mësojnë shqipen, shkruan albinfo.ch.

Deri tani me shumë vështirësi kanë mbledhur vetëm 20 nxënës, por nuk mjaftojnë për hapjen e dy paraleleve me mësim në gjuhën shqipe.

Naseri Iseni, këshilltar komunal në Ecublens, tha se janë të zhgënjyer me mosintersimin e prindërve për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollën shqipe.

Ai tha se kanë bërë kërkesë në komunë për të siguruar hapësira shkollore, ku do të zhvillohet mësimi i gjuhë shqipe, por nuk po arrijnë ende të kompletojnë numrin e nxënësve shqiptarë.

“Të gjithë Xherdan Shaqira nuk mund të bëhen në Zvicër. Arsyetimi i prindërve është zakonisht se fëmijët e tyre po ushtrojnë futboll, ndërsa niveli i shqipes është në nivelin më të ulët. Fëmijët fare nuk dinë të komunikojnë në shqip”, tha për albinfo.ch Iseni.

“Nuk mund të ketë bazë as arsyetimi financiar, ngase prindërit paguajnë vetëm 40 franga në muaj për fëmijët e tyre, shumë simbolike”, tha Iseni.

Ecublens është qyteti i 10-të i kantonit Vaud. Më herët ishte konsideruar si fshat, ndërsa tash ka marrë primatin e qytetit.

Në këtë komunë, me 13 mijë banorë, jozyrtarisht thuhet të jetojnë rreth 700 banorë shqiptarë.

Nga Redaksia 09.10.2016 14:28
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.