Arbenita shpëton plakën gjermane nga vjedhja, policia e shpërblen për guximin

Nga Redaksia 08.10.2016 20:35

Me të parë se gratë ia morën kuletën plakës, Arbenita ndërhyn duke iu drejtuar me zë të lartë dy vjedhëseve sa që ato detyrohen të ikin nga aty pa kuletë, të cilën nga frika e lëshojnë

Plaka 84 vjeçare Waltraut Stork, më 5 shtator, pasi kishte bërë pazaret në një qendër tregtare në Gütersloch, deri sa po donte të largohej me rolatorin e saj, ndalohet nga dy gra në parkingun e qendrës. Ato me pretekstin se duan të flasin me të duan ta habisin dhe t`ia marrin portofolin me para, shkruan dieglockeonline.de. Njëra prej tyre gjatë bisedës ia nxjerr portofolin nga xhepi i palltos.

Por plakës nuk i kalon pa u vërejtur kjo gjë. Në të njëjtën kohë ngjarjen po e ndiqte nga distanca edhe Arbenita Hoxha, 27 vjeçare, përcjell albinfo.ch. Me të parë se gratë ia morën kuletën plakës, Arbenita ndërhyn duke iu drejtuar me zë të lartë dy vjedhëseve sa që ato detyrohen të ikin nga aty pa kuletë, të cilën nga frika e lëshojnë.

Menjëherë pas kësaj Arbenita njofton policinë. Përshkrimi që u bëri dy grave ishte aq i hollësishëm sa që policia i kapi ato shumë shpejt, afër vendin të ngjarjes. Bëhet fjalë për një grua 39 dhe një tjetër 19 vjeçare, të dyja nga Bosnja. Ndaj tyre po zhvillohet procedura përkatëse.

Policia në Gütersloch ka marrë shkak nga veprimi i guximshëm i Arbenita Hoxhës, për t`i shprehur asaj mirënjohje në mënyre zyrtare. Në pritje ishte edhe plaka e sulmuar, transmeton albinfo.ch. Në një bashkëbisedim të shkurtër, drejtori i policisë shprehu respekt për sjelljen e Arbenita Hoxhës. Ai theksoi se sot mjerisht veprimet si ky nuk janë të vetëkuptueshme.

Megjithatë ai dëshiron t`i trimërojë qytetarët të veprojnë kështu, por sigurisht, duke mos neglizhuar sigurinë e tyre personale.

Arbenitës në fund i është dorëzuar një dhuratë e vogël në shenjë mirënjohjeje.

Nga Redaksia 08.10.2016 20:35
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.