Mediat e pakicave promovojnë gjuhët e tyre për fëmijët në Novi Sad (foto&video)

Nga Redaksia 11.08.2016 11:55

Në qytetin e Novi Sadit një vend përskaj lumit Danub po zhvillohet manifestimi tash tradicional “Nën hijen e Shtrandit” i organizuar për publikun vendas që ofron komunitetet e pakicave së bashku të mësojnë për kulturën dhe gjuhën e njëri tjetrit.

Heror Media Pont, agjencia mediale që punon me mediat në gjuhën e pakicave në bashkëpunim me Qendrën pë Zhvillimin e Mediave Lokale dhe të Pakicave kanë lansuar këtë program të dedikuar për fëmijët nga mosha 5-12 vjeç në mënyrë që të mësojnë njohuri bazë të gjuhës hungareze, sllovake, rumune, rusine dhe nga ky vit gjuhën sllovene.

Ky program po mundëson mësimin e 50 fjalëve nga secilin gjuhë dhe në fund është finalizuar me organizimin e një kuizi që sjellë emocione për pjesëmarrësit.

Sipas organizatorëve shkollat fillore të Vojvodinës ofrojnë mësimin e gjuhëve të pakicave si lëndë zgjedhore dhe ky program inkurajojnë  fëmijët të jenë më afër këtyre gjuhëve.

“Këtë vit në hapjen e programit kemi pasur mysafirë Zharko Paspal, kampion evropian-ish basketbollist në NBA dhe fitues i medaljes së argjend në Seu në vitin 1988 tani kryetar i Komitetit Olimpik të Serbisë. Gjithashtu hapjen e ka nderuar edhe Gjorgje Vishaqki, sekretar gjeneral i Komitetit Olimpik të Serbisë”, ka thënë Natasha Heror themeluese  e këtij programi dhe lidere inkurajuese e këtyre pakicave.

Programi “Nën hijen e shtrandit” ka zgjeruar me një javë aktivitete olimpike dhe gjatë këtyre ditëve sportistë që kanë marrë pjesë nëpër lojëra olimpike i kanë shpjeguar fëmijëve për arritjet e tyre dhe rëndësinë e praktikumit të sportit.

Aktiviteti këtillë është viti i katër që zhvillohet ndërsa këtë vit po mbahet nga 11 Korriku dhe vazhdon deri më 20 Gusht dhe temat që do të shtjellohen janë në fushën e sportit, shëndetit dhe kulturën e gatimit./Titulli.com/

Nga Redaksia 11.08.2016 11:55
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.