Mos të luhet me nxënësit dhe tesktet në gjuhën shqipe në Luginë të Preshevës?

Nga Redaksia 11.08.2016 10:15

Nënshkrimi i Marrëveshjes për tekstet mësimore të shkollave fillore në Luginë të Preshevë, ashtu u vërtetova nga lista e dhënë të teksteve në memorandum, u bë me iniciativën e z.Shqiprim Arifit, kryetar i komunës së Preshevës, të cilën e nënshkruan Përfaqsuesi i Ministrisë së Arsimit të Republikës së Serbisë dhe kryetarit të Këshillit Nacional të Shqiptarëve me seli në Bujanoc, Jonuz Musliut.

Shkruar nga: Xhemaledion Salihu-Prehevë;

Kjo Marrëveshje e nënshkruar planifikon sigurimin e teksteve mësimore të shkollave fillore në gjuhën shqipe të Luginës së Preshevës, për ato tekste mësimore që janë dhënë në regjistër. Poashtu në këtë Marrëveshje janë dhënë afatet dhe obligimet e palëve nënshkruese.

Me sa më kujtohet, një iniciativë e tillë ashtë marrë edhe më herët, mirëpo klasa politike e Luginës së preshevës nuk ka pasur qëndrim unik lidhur me këtë çështje, sepse secila nga partitë politike preferonin dhe propozonin zgjidhjen ndryshe të sigurimit të teksteve mësimore për shkollat shqipe në Luginë të Preshevës.

Kështu filluan lojërat me nxënësit dhe me tekstet mësimore për shkollat shqipe në Luginë të Preshevës.
Derisa , njëra parti politike u angazhua për sigurimin e teksteve mësimore në gjuhën shqipe me anën e përkthimeve të teksteve nga serbishtja dhe të hartimeve të teksteve mësimore në gjuhën shqipe, por kuptohet të dala nga programi mësimor i hartuar në Ministrinë e Arsimit të Republikës së Serbisë.

Mirëpo, partia tjetër politike kishte tjetër qëndrim dhe u angazhua për tekste mësimore të huazuara nga Kosova , gjegjësisht nga Tirana.

Apeloj që mundësisht dy qeverisjet lokale në Luginë të Preshevës, por edhe partitë politike shqiptare në opozitë t’i harmonizojnë qëndrimet e tyre dhe të dalin me qëndrime unike, për hir të nxënësve shqiptar të shkollave fillore, por edhe të mesme në Luginë të Preshevës, si dhe mos të ndodhin shumë shpesh eksperimentime të pa nevojshme lidhur me sigurimin e teksteve mësimore në shkollat shqipe.

Opinionet e autorit janë personale dhe nuk paraqesin domosdoshmërish edhe mendimin e Portalit Informativ-TITULLI

 

 

Nga Redaksia 11.08.2016 10:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.