Porosi me rastin e përfundimit të Ramazanit.

Nga RedaksiaI 02.07.2016 10:53

Porosia e shejkh Feuzanit me rastin e perfundimit te Ramazanit.

“O besimtare! Ky muaj mbaroi, apo gati po mbaron, prandaj le t’i llogarisim vetet tona ne te. Cfare kemi pergatitur per vetet tona ne kete muaj madheshtor? Kush ka qene gjate tij vepermire, le te falenderoje Allahun dhe ta plotesoje me miresi.

Ndersa ai qe ka qene i manget, le ta plotesoje mangesine me pendim, sepse Allahu e pranon pendimin nga roberit e Tij, dhe ua fal gjynahet. Dhe mos i humbisni shpresat nga meshira e Allahut. “sepse me te vertete nuk e humbet shpresen nga meshira e Allahut askush tjeter vec popullit pabesimtar” (Kuran)

Kush ka qene vepermire, apo i manget, le ta mbylle mire, le ta rregulloje perfundimin e ketij muaji, sepse “me te vertete veprat jane sipas perfundimeve” (hadith).

Pastaj, te frikesoheni se mos nuk ju pranohet veprat tuaja, sepse Allahu i Lartesuar thote: “Me te vertete Allahu pranon vetem prej te devotshmeve”.
Prandaj meditoni dhe shikoni ne vetet tuaja, ne qellimet, nijetet tuaja, dhe askujt prej jush te mos i hyje vetja ne qejf prej punes se tij. Apo te bindet se e ka kryer sic duhet obligimin e tij, dhe se e ka zbatuar detyrimin qe ka Allahu ndaj tij, por ta konsideroje veten e tij te manget ne kete drejtim, dhe ta konsideroje veten neglizhues, dhe te perulet dhe te qendroje me zemer te thyer perpara Zotit te tij te Lartmadheruar.

Dikush prej te pareve tane thoshte: Sikur ta dija se Allahu me ka pranuar (preket shejkhu dhe i dridhet zeri), nje pune te mire qofte edhe sa nje grimce, do ta kisha shpresuar vdekjen.”, kjo per shkak te frikes se tyre te madhe nga Allahu i Madheruar e Patemeta.”

Shejkh, Salih el Feuzan, Allahu e ruajte dhe na befte dobi me te.

Nga RedaksiaI 02.07.2016 10:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.