Nuk do të ndodhë Kiameti përpara se të shfaqen tridhjetë mashtrues dhe gënjeshtarë

Nga RedaksiaI 21.06.2016 11:21

Ka thënë profeti Muhamed alejhi selam:

“ Nuk do të ndodhë Kiameti përpara se të shfaqen afërsisht tridhjetë mashtrues dhe gënjeshtarë, secili prej tyre pretendon se është profet.”
Muslimi

Kjo shenjë ka ndodhur, siç paralajmëroi për të Profeti alejhi selam. Që në kohën e tij do të shfaqeshin gënjeshtarë dhe sharlatanë të tillë të cilët vazhdojnë të shfaqen edhe sot e kësaj dite, derisa të dalë i fundit prej tyre Dexhali.

Nga ata gënjeshtarë të cilët pretenduan profetësinë janë:

1. El-Esued El-Ansij, në Jemen.

2. Tulejhatu bin Huejlid El-Esedij, i cili më pas do të rikthehej në Islam duke demaskuar hapur në formë autokritike gabimin dhe mashtrimin e tij.

3. Musejleme El-Kedhab.

4. Sexhah bintu El-Harith Et-Teglibije, nga arabet e krishtera dhe do të pretendonte profetësinë, pas vdekjes së profetit Muhamed alejhi selam, por më pas do të bëhej muslimane duke i bërë autokritikë publike vetes për gënjeshtrën dhe mashtrimin e saj.

5. Mirza, djali i Ahmed El-Kadjanit, i cili u shfaq para një shekulli në Indi, etj.

Këto janë disa prej gënjeshtarëve më të mëdhenj që pretendojnë profetësinë, sepse në realitet ata janë shumë dhe numri që përmendi Profeti alejhi selam në hadithin e tij nuk ka për qëllim përkufizimin e tyre në atë numër, por ata profetë të rremë që patën pauses dhe humbën masa të mëdha njerëzish.

Nga RedaksiaI 21.06.2016 11:21
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.