Lugina nikoqire e artistëve shqiptarë nga Ballkani

Nga Redaksia 14.08.2014 17:21

Bujanoci e Presheva do të jenë nikoqirë të kolonisë artistike “Pa kufi” me artistë nga trevat shqiptare të vendeve të rajonit.

Ky aktivitet kulturorë mbështet nga Ministria e Diasporës së Kosovës i cili do të mbahet prej 18 deri 22 gusht të disa vendbanime të Luginës.

Artistët nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, Lugina e Preshevës fillimisht do të hapen këtë solemnitet në Bku do të furnizohen me material punues (ngjyra dhe pëlhurë) dhe pastaj do të vazhdojnë me shëtitjet nëpër vendbanimet tjera  të këtij rajoni, transmeton Titulli.

Eshref Qahili nga galeria “Qahili”, ka bërë të ditur për KultPlus se objektiva e këtij projekti është promovimi i bashkëpunimit në mes të artistëve të trojeve ku jetojnë shqiptarët.

“Poashtu qëllim tjetër është që të fus artin në jetën e përditshme të qytetarëve si dhe integrimin e shoqërisë së Luginës së Preshevës në pjesën tjetër shqiptare dhe më gjerë, në mënyrë që mos të ndjehen të harruar”, ka thënë Qahili. 

Sipas organizatorit nga Prishtina Galeria “Qahili” artistët punimet e tyre do t’i zhvillojnë në fshatin kufitarë Verban të komunës së Bujanocit.

Në këtë Koloni Artistike, artistët pjesëmarës janë: Bardha Buza, Agron Dine, Buron Kaceli, Kujtim Buza, Mustafa Arapi, Sadik Kasa, Sefedin Stafa, Esat Valla, Luan Shahiqi, Musa Kalaveshi, Mumin Jashari, Veli Blakqori, Arben Shala, Mentor Avdili, Lindita Beqiri, Nehat Beqiri, Altin Hetemi, Fitore Fejzullahu, Flutra Aliu, Leoneta Abdyli, Sabedin Hetemi, Selman Selmani, Valon Arifi e Eshref Qahili. 

Gjithashtu është planifikuar që në përmbylljen e këtij aktiviteti kulturorë do të prezantojë edhe Ibrahim Makolli, ministër i Diasporës së Kosovës./Titulli.com/

 

Nga Redaksia 14.08.2014 17:21
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.