Nicolas Cage rikthen skeletin e dinozaurit të vjedhur në Mongoli

Nga Redaksia 22.12.2015 15:34

Aktori Nicolas Cage është pajtuar që ta rikthej skeletin e një dinozauri të rrallë Qeverisë mongoleze, raporton BBC.

Fituesi i çmimit Oscar kishte blerë në vitin 2007 dinozaurin e quajtur, Tyrannosaurus bataar, pa qenë në dijeni se ishte i vjedhur, transmeton Koha.net. Ndërsa pas marrjes së informacioneve ai ka vendosur që ta rikthej në Mongoli skeletin e dinozaurit.

Ai e kishte blerë atë nga një galeri në Beverley Hills për 251 mijë euro, e cila i kishte dhënë edhe një certifikatë të origjinalit. Në këtë ankand kishte mposhtur konkurrencën e aktorit Leonardo DiCaprio, që po ashtu dëshironte ta blinte këtë skelet.

Galeria dhe aktori nuk janë akuzuar për ndonjë veprim të paligjshëm. Cage ishte kontaktuar në vitin 2014 nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare, që i kishin thënë se skeleti mund të jetë i vjedhur, dhe pas disa hetimeve është konfirmuar se kjo ishte e saktë.

Tyrannosaurus bataar ka lidhje me Tyrannosaurus rex dhe ka jetuar rreth 70 milionë vjet më parë. Mbetjet e saj të vetme janë zbuluar në Mongoli. /Titulli.com/

Nga Redaksia 22.12.2015 15:34
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.