Zvogëlohet numri i refugjatëve që vijnë nëpërmjet Ballkanit

Nga Redaksia 05.11.2015 10:56

Numri i refugjatëve që vijnë nëpërmjet vendeve të Ballkanin Perëndimor ditët e fundit ka rënë dhe lëvizja e tyre rrugëve ballkanike është më e shpejtë.

Në pikën e kalimit kufitar Berkasovo, kufiri serbo-kroat, në 24 orët e fundit nuk ka kaluar asnjë refugjat dhe qendra e pritjes së emigrantëve Opatovac është bosh, ndërsa në qendrën e pritjes dimërore Slavonski Brod aktualisht ka vetëm 2.097 njerëz.

Numri i emigrantëve që hyjnë në Kroaci gjatë rrugës për në Evropën Perëndimore llogariten për më shumë se 320.000 persona.

Në Slloveni, deri më 16 tetor kanë hyrë 139 608 emigrantë dhe refugjatë.

Aktualisht mbi 3 mijë njerëz janë duke pritur për të vazhduar rrugën nga Sllovenia në Austri dhe destinacioni i tyre është Gjermania, njoftoi sot policia sllovene, trasnmetin Titulli.com.

Në ditët e fundit është reduktuar dhe numri i emigrantëve në Slloveni. Gjatë ditës së djeshme kanë hyrë 4300 refugjatë, ndërsa ditë më parë numri i tyre arriti 7.000.

Ndërkohë procedurat janë përshpejtuar për kalimin e emigrantëve nga Sllovenia në Austri./Titulli.com/

Nga Redaksia 05.11.2015 10:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.