Premiera e filmit artistik “Romanca e hidhur”, së shpejti në Bujanoc (Foto)

Nga Redaksia 24.09.2015 23:32

Pas një pune intenzive dhe angazhimi të përkushtuar të regjisorit dhe skenaristit Valton Jakupi me stafin e tij të kinoproduksionit "International Europe London Swiss" dhe Theater Antika Swityerland, si dhe të aktorëve që marrin pjesë në këtë projekt filmik, kanë ngelur vetëm edhe pak ditë deri tek shfaqja e parë e këtij filmi artistik të metrazhit të gjatë.

Shfaqjen e parë, apo siç quhet zakonisht me gjuhën artistike premiera, shikuesit do të kenë fatin ta shohin më 2 tetor 2015 në qytetin Bujanoc të Kosovës Lindore. Jo rastësisht regjisori ka zgjodhur Bujanocin, sepse edhe vet vjen pikërisht nga ky regjion, andaj edhe bashkëvendasve të tij në këtë fillimvjeshte të nxehtë po ua dhuron një film artistik, dhe ate të metrazhit të gjatë me nje tem aktuale deri tashe te pa pare.

Bujanoci këto ditë është stolisur gjithandej me pllakata të këtij filmi dhe qyetarët e presin me padurim këtë eveniment të rrallë në qytetin e tyre. Ky film është si një ushqim shpirtëror i mirëseardhur këto ditë në këtë regjion të trazuar shpirtërash, ku njerëzit bien të flenë me pasigurinë e së nesërmes. Nuk dihet kurrë çfarë sjell e nesërmja në mëngjes. Andaj qytetarët i gëzohen tejmase filmit, të paktën për ca momente do harrojnë brengat e ditës.

Regjisori dhe skenaristi i filmit "Romancë e hidhur", Valton Jakupi, është i njohur për artdashësit e kinematografisë Europiane dhe asaj Shqipetare. Prandaj presin me padurim këtë projekt të tij të radhës. Shto kësaj edhe kërshërinë që emri i Valtonit lidhet edhe me njërin nga projektet më të mëdha në historinë e kinematografisë shqiptare, me filmin "Mbret i mbretërve", i cili i kushtohet heroit legjendar Gjergj Kastriotit Skënderbeut, film i cili do xhirohet nga regjisorët me famë ndërkombëtare të Hollywood-it, në mesin e të cilëve do jetë edhe Valton Jakupi  dhe Producentin Valdet Karaja

Premiera e filmit "Romancë e hidhur" në Bujanoc organizohet nga Aktori dhe aktivisti Nagip Taipi. Sipas vullnetit të stafit pjesëmarrës të këtij projekti filmik,të ardhurat nga shfaqja e parë e filmit do t'i dhurohen Zyrës për të Rinj në Bujanoc.

Pas shfaqjes së parë të filmit në Bujanoc, artdashësit e kinematografisë do të kenë rastin ta shohin këtë film artistik në shumë qendra të Evropës, por edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Valtoni ka premtuar se artdashësit do të njoftohen me kohë për itinerarin e shfaqjeve.

Agim Sylejmani

 

Nga Redaksia 24.09.2015 23:32
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.