Presheva, qyteti i emigrantëve (foto&video)

Nga Redaksia 19.07.2015 23:15

Qyteti i Preshevës kohëve të fundit është shëndërruar në një vend emigrantësh të ardhur përmes Maqedonisë nga vendet e ndryshme të Sirisë, Afganistanit dhe Afrikës.

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Aleksandar Vulin dhe shefi i përfaqësisë së Komisariatit të lartë të Kombeve të Bashkuara për refugjatë në Serbi, Hans Friedrich Schröder, kanë hapur Qendrën Kolektive për pranimin e emigrantëve në Preshevë.

Një i ri nga Damasku i Sirisë, që emrin nuk deshi ta tregoj para kamerës së Titulli.com tha se është larguar me qëllim që të shkoj në Gjermani.

Ai i lodhur nga udhëtime e gjata që ka bërë deri në Preshevë thotë se është nisur në Gjermani për të vazhduar studimet atje.

Disa nga refugjatët strehohen në  Qendrën Kolektive afër stacionit hekurudhor të Preshevës e cila ka një kapacitet të vogël për pranim.

Sipas të dhënave të Kryqit të Kuq në Preshevë, në javët e fundit për çdo ditë vijnë nga 800 deri në 1.000 emigrantë që i shpërndahen ndihma të nevojshme ushqimore e higjienike.

Nazmi Jashari nga Qendra për për Punës Sociale në Preshevë ka deklaruar se gjithçka që munden ata i ndihmojnë emigrantët  që kërkojnë ndihmën e tyre.

Gjithashtu vlen theksuar se organizata të ndryshme lokale në Preshevë dhe zyra për të rinj janë aktive në ofrimin e ndihmave për emigrantët.

Kryetari I komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa pas hapjes së qendrës kolektive për pranim ka thënë se emigrantët nuk do të qëndrojnë më rrugëve, kopshteve, trotuareve dhe restoranteve por do të kenë vendin e tyre.

Emigrantët që vijnë në Preshevë me procedurë të shpejtuar pajisen me dokumentet përkatëse dhe pastaj vazhdojnë rrugëtimin  e tyre drejt vendeve perëndimore./Titulli.com/

 

Nga Redaksia 19.07.2015 23:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.