Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

​NASA publikon pamje të stuhive në tokë nga hapësira

👤Redaksia 🕔02:40 30.06.2014

Në vazhdën e shumë fotografive dhe pamjeve interesante që po publikon NASA, të fundit janë ato nga hapësira, që tregojnë stuhitë në tokë.

Lexo Artikullin e plotë

Altoparlanti që lëshon zë përmes zjarrit (foto & video)

👤Redaksia 🕔12:38 29.06.2014

Nëse jeni në kërkim të aksesorit tuaj të ardhshëm që duhet ta keni, atëherë ky altoparlant i “Pelty” me bluetooth është ai që jeni duke e kërkuar.

Lexo Artikullin e plotë

Vdiq femra që me zbulimin e vet shpëtoi mijëra njerëz

👤Redaksia 🕔11:38 21.06.2014

Stephanie Kwolek, femra që e shpiku materialin kevlar, nga i cili ndërtohet antiplumbi, vdiq në moshën 91 vjeçare, njofton BBC, transmeton Express.

Lexo Artikullin e plotë

Renault rikthen titullin e rekordit (video)

👤Redaksia 🕔11:30 21.06.2014

Seat nuk e ka mbajtur gjatë titullin e rekordit për shpejtësinë më të madhe me tërheqje të përparshme në një ring të vendosur në mars, me "Leo kuprom 280", meqë Reanulti me "Megano RS 275 Trophy-R" këto ditë ka shënuar kohën prej 7:54 dhe kështu e ka rikthyer titullin.

Lexo Artikullin e plotë

Maji, muaji më i nxehtë në histori

👤Redaksia 🕔23:43 20.06.2014

Pas një dimri tejet të vështirë në Shtetet e Bashkuara, të dhënat e publikuara nga NASA tregojnë se temperaturat në nivelin global gjatë muajit maj ishin anormale dhe mund të thuhet se ishin ditët më të ngrohta të regjistruara ndonjëherë, madje edhe më të ngrohta sesa ato të majit 1998 dhe 2010.

Lexo Artikullin e plotë

Facebook do të përdorë historinë tuaj

👤Redaksia 🕔22:45 14.06.2014

Facebook tani do të përdorë informacionet personale të grumbulluara nga aktivitetet e juaja diku tjetër në ueb për të dërguar më saktë reklama të posaçme në rrjetin social. Duke e parë përhapjen e gjerë të Facebook-ut në mbarë globin, zhvillimi ka alarmuar avokatët e privatësisë të cilët janë duke i kërkuar autoriteteve federale amerikane që ta shqyrtojnë këtë gjë.

Lexo Artikullin e plotë

Mozilla sjell Firefox 30 për Mac, Windows dhe Android

👤Redaksia 🕔22:43 14.06.2014

Mozilla ka lëshuar Firefox 30 për Mac, Windows dhe Linux. Një version i ri, Firefox 30 për Android, po ashtu është duke u përgatitur për tu bërë i disponueshëm. Firefox përmban disa përparësi në krahasim me shfletuesit e tjerë.

Lexo Artikullin e plotë

Android KitKat 4.4.3 së shpejti edhe në Galaxy S4 dhe S5

👤Redaksia 🕔22:38 14.06.2014

Një dokument i ri i cili ka rrjedhur nga kompania Samsung e konfirmon ardhjen e versionit më të ri të sistemit operativ, Android Kitkat, përkatësisht Android KitKat 4.4.3 në Galaxy S5 në fund të këtij muaji, dhe ardhjen e këtij versioni të ri të platformës mobile të Google edhe për Galaxy S4 në muajin korrik.

Lexo Artikullin e plotë

Samsung fillon shitjet e Galaxy Tab S me para-porosi

👤Redaksia 🕔22:35 14.06.2014

Dje gjatë ditës, Samsung e ka lansuar modelet e reja të tabletëve Samsung Galaxy Tab S, ndërsa tani kompania i ka lëshuar këto dy modele për para-porosi në SHBA, me detaje për çmimet e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Facebook Messenger me përditësim të ri

👤Redaksia 🕔22:33 14.06.2014

Aplikacioni Facebook Messenger ka marrë një përditësim të ri me mundësi të dërgimit të videove në çast.

Lexo Artikullin e plotë

Volkswagen Amarok Ultimate vjen këtë verë

👤Redaksia 🕔22:31 14.06.2014

Njëra ndër kompanitë më të suksesshme gjermane Volkswagen, këto ditë ka prezantuar zyrtarisht modelin e ri të Amarok Ultimate. I dizajnuar për të manovruar në terrene malore, edicioni special ka drita bi-xenon, me LED drita tjera të integruara në shasi. Ndërkaq ngjyra e hirtë, mbrojtësit anësorë dhe ftohësi gjigant i motorit, e bëjnë këtë veturë edhe më atraktive.

Lexo Artikullin e plotë