Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

5 fakte për Apple që do t’ju habisin

👤Redaksia 🕔13:34 30.07.2014

​Po ju paraqesim 5 fakte mbi të ardhurat e Apples, që do ju lënë me “gojë hapur”:

Lexo Artikullin e plotë

Samsung dhe LG prezantojnë Ultra HD TV me ekrane të lakuara prej 105 inç

👤Redaksia 🕔13:32 30.07.2014

Nëse jeni duke menduar të blini televizorë me ekran të madh, dhe i keni “xhepat e thellë” atëherë duhet ta dini se Samsung dhe LG i kanë prezantuar modelet e rinj të televizorëve Ultra HD me diagonale të ekraneve të lakuar prej 105 inç.

Lexo Artikullin e plotë

Instagram prezanton aplikacionin Bolt

👤Redaksia 🕔13:24 30.07.2014

Milionave të shumta të aplikacioneve mobile tani i është shtuar edhe një tjetër, i cili fillimisht është në dispozicion për përdoruesit e sistemit operativ Android, dhe i cili vjen nga aplikacioni më i famshëm për shpërndarjen e fotografive, rrjetit social Instagram, tani në pronësi të Facebook.

Lexo Artikullin e plotë

Sinjali misterioz nga gjithësia për të cilin fizika s’ka përgjigje (video)

👤Redaksia 🕔22:51 29.07.2014

Kur astronomët detektuan sinjalin që erdhi nga masivi i galaktikës miliona vite drite larg Toke, ata e ditën se kishin gjetur diçka të madhe, shkruan "Huffington Post".

Lexo Artikullin e plotë

Pse dielli ka rënë në qetësi?!

👤Redaksia 🕔20:50 26.07.2014

Studiuesit janë shqetësuar për faktin se dielli ka hyrë në një cikël “të qetë” 11-vjeçar, në një kohë kur ai duhej të ishte në një periudhë mjaft aktive. Fizikanti që merret me studimin e sistemit diellor Tony Phillips, e ka quajtur këtë fenomen “Gjithçka qetësi".

Lexo Artikullin e plotë

5 kërcënimet e mëdha ndaj njerëzimit

👤Redaksia 🕔09:29 24.07.2014

Në valën e krizës aktuale me të cilën po përballet njerëzimi, ndoshta kemi harruar brezat e shumtë, që shpresojmë të vijnë. Jo ata që do vijnë 200 vjet nga sot, por pas 1000 ose 10000 vjetësh. Po përdorim fjalën “shpresojmë”, pasi sot përballemi me risqe – madje, ekzistenciale – që e kërcënojnë me zhdukje njerëzimin. Këto risqe nuk janë thjesht katastrofa të mëdha, por të një natyre që mund t’i japin fund historisë.

Lexo Artikullin e plotë

BMW kthen makinat e seria-3 të prodhuara 1999-2006, janë me defekt

👤Redaksia 🕔14:03 17.07.2014

BMW është duke i thirrur 1.6 milion makina të serisë-3 globalisht, për të zëvendësuar airbag-ët nga ana e pasagjerëve, që ishin të prodhuar nga kompania Takata, sepse kanë zbuluar se kur të hapet airbagu mund të lëndojë pasagjerët.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjidhet problemi i baterisë së iPhone 6

👤Redaksia 🕔13:59 17.07.2014

Është folur shumë në internet për gjeneratën e ardhshme të iPhone-ve ku pritet që Apple ta prezantojë në muajin shtator.

Lexo Artikullin e plotë

Hapni llogari në Google+ me emër tjetër

👤Redaksia 🕔13:55 17.07.2014

Kur Google prezantoi aplikacionin Google+, u kërkoi përdoruesve që të regjistroheshin me emrin e tyre të vërtetë.

Lexo Artikullin e plotë

Blackberry Passport nuk shfaq probleme në paraqitjen e aplikacioneve

👤Redaksia 🕔13:52 17.07.2014

Kompania Blackberry muajin e kaluar prezantoi dy telefonët e rinj që do të hidhte së shpejti në treg.

Lexo Artikullin e plotë

NASA: Njerëzit do provojnë se nuk janë vetëm në univers brenda 20 viteve

👤Redaksia 🕔19:03 16.07.2014

NASA parashikon se 100 milion botët që janë në galaksinë Rruga e Qumështit mund të përmbajnë jetë aliene dhe shkencëtarët e programit hapësinor vlerësojnë se njerëzit do të jenë në gjendje të zbulojnë banorët e tjerë të universit brenda dy dekadave.

Lexo Artikullin e plotë

Apple, iOS 7 në 90 për qind të pajisjeve mobile

👤Redaksia 🕔13:04 15.07.2014

Apple është duke u bërë gati ta lansojë versionin e ri të sistemit të saj operativ, iOS 8, për të cilin është thënë se do të lëshohet në vjeshtë, ndërsa në ndërkohë Apple i ka dhënë disa detaje edhe për fragmentimin e versionit aktual të sistemit të saj operativ, iOS 7.

Lexo Artikullin e plotë

Nokia Lumia 520 aktivizohet 12 milionë herë

👤Redaksia 🕔13:00 15.07.2014

Microsoft ka dhënë disa detaje për shitjen e njërit prej modeleve të telefonave të linjës Lumia Windows Phone, përkatësisht modelit Nokia Lumia 520, për të cilin ka treguar se sa i famshëm ka qenë ndër përdorues, dhe në sa njësi ka arritur të shitet.

Lexo Artikullin e plotë

Play Store, së shpejti me ndryshime madhore

👤Redaksia 🕔12:55 15.07.2014

Përgjegjësit e sistemit Android kanë nxjerrë në internet pamje nga përditësimi i ardhshëm madhor, i cili do t`i bëhet dyqanit online Play Store.

Lexo Artikullin e plotë

Microsoft largon shumë punëtorë nga puna?

👤Redaksia 🕔12:50 15.07.2014

Ishte viti 2009 kur Microsoft për herën e fundit bëri shkurtime të mëdha të vendeve të punës, përkatësisht largoi 5,800 njerëz prej vendeve të tyre të punës në atë kohë, dhe tani duket se kompania e madhe amerikane ka plane të njëjta.

Lexo Artikullin e plotë

Shkencëtarët nuk ia kanë idenë se si formohen planetët: Zbulimi i planetëve të rinj i ka lënë të hutuar

👤Redaksia 🕔15:43 06.07.2014

Për disa dekada astronomët ishin shumë të sigurt se e dinin se si formohen planetët.

Lexo Artikullin e plotë