Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Microsoft largon shumë punëtorë nga puna?

👤Redaksia 🕔14:50 15.07.2014

Ishte viti 2009 kur Microsoft për herën e fundit bëri shkurtime të mëdha të vendeve të punës, përkatësisht largoi 5,800 njerëz prej vendeve të tyre të punës në atë kohë, dhe tani duket se kompania e madhe amerikane ka plane të njëjta.

Lexo Artikullin e plotë

Shkencëtarët nuk ia kanë idenë se si formohen planetët: Zbulimi i planetëve të rinj i ka lënë të hutuar

👤Redaksia 🕔17:43 06.07.2014

Për disa dekada astronomët ishin shumë të sigurt se e dinin se si formohen planetët.

Lexo Artikullin e plotë

Brenda Tokës, ndoshta edhe një Tokë?

👤Redaksia 🕔22:19 02.07.2014

Ekipi i shkencëtarëve të Harwardit ndoshta ka gjetur shenja për ekzistimin e një pjesë të vjetër të Tokës brenda mbështjellëses së planetit, shkruan themindunleashed.org

Lexo Artikullin e plotë

NASA kryen teste të uljes në Mars

👤Redaksia 🕔16:16 01.07.2014

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, deklaroi se një eksperiment për testimin e teknologjisë për uljet e ardhshme në Mars ishte në pjesën më të madhe i suksesshëm.

Lexo Artikullin e plotë

Samsung prezanton edhe S5 Mini

👤Redaksia 🕔16:05 01.07.2014

Samsung e ka zbuluar modelin e ri dhe më të vogël të telefonit të saj kryesor, përkatësisht modelin Galaxy S5 Mini.

Lexo Artikullin e plotë

Apple lëshon iOS 7.1.2

👤Redaksia 🕔15:58 01.07.2014

Apple e ka lëshuar përditësimin e ri të sistemit të saj operativ, përkatësisht versionin iOS 7.1.2 për iPhone, iPad dhe iPod Touch.

Lexo Artikullin e plotë

Dizajneri kosovar me super-koncept për Apple iWatch

👤Redaksia 🕔15:56 01.07.2014

Sa herë që Apple bëhet gati për lansimin e një produkti të ri, çoftë modelin e ri të iPhone, iPad apo një pajisje tjetër atraktive, atëherë zhvilluesit e aplikacioneve mobile dhe dizajnerët nga mbarë bota aktivizohen dhe bëjnë koncepte të dizajnit dhe funksioneve të mundshme që do t’i ketë pajisja e re e gjigantit amerikan, Apple.

Lexo Artikullin e plotë

10 parashikimet për botën në vitin 2025

👤Redaksia 🕔23:52 30.06.2014

A jeni kuriozë të dini se si do të jetë bota në vitin 2025?! Ja ku janë 10 parashikimet për botën dhe njerëzimin:

 

Lexo Artikullin e plotë

​NASA publikon pamje të stuhive në tokë nga hapësira

👤Redaksia 🕔02:40 30.06.2014

Në vazhdën e shumë fotografive dhe pamjeve interesante që po publikon NASA, të fundit janë ato nga hapësira, që tregojnë stuhitë në tokë.

Lexo Artikullin e plotë

Altoparlanti që lëshon zë përmes zjarrit (foto & video)

👤Redaksia 🕔12:38 29.06.2014

Nëse jeni në kërkim të aksesorit tuaj të ardhshëm që duhet ta keni, atëherë ky altoparlant i “Pelty” me bluetooth është ai që jeni duke e kërkuar.

Lexo Artikullin e plotë

Vdiq femra që me zbulimin e vet shpëtoi mijëra njerëz

👤Redaksia 🕔11:38 21.06.2014

Stephanie Kwolek, femra që e shpiku materialin kevlar, nga i cili ndërtohet antiplumbi, vdiq në moshën 91 vjeçare, njofton BBC, transmeton Express.

Lexo Artikullin e plotë

Renault rikthen titullin e rekordit (video)

👤Redaksia 🕔11:30 21.06.2014

Seat nuk e ka mbajtur gjatë titullin e rekordit për shpejtësinë më të madhe me tërheqje të përparshme në një ring të vendosur në mars, me "Leo kuprom 280", meqë Reanulti me "Megano RS 275 Trophy-R" këto ditë ka shënuar kohën prej 7:54 dhe kështu e ka rikthyer titullin.

Lexo Artikullin e plotë

Maji, muaji më i nxehtë në histori

👤Redaksia 🕔23:43 20.06.2014

Pas një dimri tejet të vështirë në Shtetet e Bashkuara, të dhënat e publikuara nga NASA tregojnë se temperaturat në nivelin global gjatë muajit maj ishin anormale dhe mund të thuhet se ishin ditët më të ngrohta të regjistruara ndonjëherë, madje edhe më të ngrohta sesa ato të majit 1998 dhe 2010.

Lexo Artikullin e plotë

Facebook do të përdorë historinë tuaj

👤Redaksia 🕔22:45 14.06.2014

Facebook tani do të përdorë informacionet personale të grumbulluara nga aktivitetet e juaja diku tjetër në ueb për të dërguar më saktë reklama të posaçme në rrjetin social. Duke e parë përhapjen e gjerë të Facebook-ut në mbarë globin, zhvillimi ka alarmuar avokatët e privatësisë të cilët janë duke i kërkuar autoriteteve federale amerikane që ta shqyrtojnë këtë gjë.

Lexo Artikullin e plotë

Mozilla sjell Firefox 30 për Mac, Windows dhe Android

👤Redaksia 🕔22:43 14.06.2014

Mozilla ka lëshuar Firefox 30 për Mac, Windows dhe Linux. Një version i ri, Firefox 30 për Android, po ashtu është duke u përgatitur për tu bërë i disponueshëm. Firefox përmban disa përparësi në krahasim me shfletuesit e tjerë.

Lexo Artikullin e plotë

Android KitKat 4.4.3 së shpejti edhe në Galaxy S4 dhe S5

👤Redaksia 🕔22:38 14.06.2014

Një dokument i ri i cili ka rrjedhur nga kompania Samsung e konfirmon ardhjen e versionit më të ri të sistemit operativ, Android Kitkat, përkatësisht Android KitKat 4.4.3 në Galaxy S5 në fund të këtij muaji, dhe ardhjen e këtij versioni të ri të platformës mobile të Google edhe për Galaxy S4 në muajin korrik.

Lexo Artikullin e plotë