Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Më 20 mars, eklipsi më i madh i Diellit që nga viti 1999

👤Redaksia 🕔22:02 24.02.2015

Muajin që vjen, afro 90 për qind e territorit të Evropës do të errësohet, shkaku i zënies së Diellit nga Hëna.

Lexo Artikullin e plotë

Vjen në treg vetura elektrike “për secilin”

👤Redaksia 🕔17:49 20.02.2015

Bateritë e saj të mbushura mjaftojnë për 1000 kilometra duke zhvilluar një shpejtësi prej 200 kilometrash ne orë.

Lexo Artikullin e plotë

BMW prezanton modelin Gran Tourer të Serisë 2 (Foto & Video)

👤Redaksia 🕔12:21 16.02.2015

BMW ka prezantuar modelin e saj më të ri Gran Tourer të Serisë 2.

Lexo Artikullin e plotë

“Made in China”, ose forca e pandalshme inovative kineze

👤Redaksia 🕔12:07 16.02.2015

Kina akuzohet nga vendet perëndimore se po kopjon pronën e tyre krijuese. Sikurse edhe më parë, sipërmarrjet kineze imitojnë prodhimet perëndimore, por ata tashmë po shfaqen shumë më të vëmendshëm e të suksesshëm në zhvillimin e prodhimeve të reja komplekse e inovative.

Lexo Artikullin e plotë

Zbulim i papritur në qendrën e Tokës

👤Redaksia 🕔21:32 10.02.2015

Fshehur në thellësinë deri 5.000 kilometra, çerdhja e Tokës është e pa qasshme për cilindo hulumtim të drejtpërdrejtë. Shkencëtarët amerikanë dhe ata kinezë megjithatë pohojnë se ia kanë dalë të depërtojnë në qendrën e planetit tonë ku kanë zbuluar se në qendrën e vetë çerdhes është edhe një çerdhe.

Lexo Artikullin e plotë

Lamtumirë, Bugatti Veyron!

👤Redaksia 🕔23:43 09.02.2015

Ajo është një makinë superlativash: Kap 403 deri në 415 kilometra në orë. Në një rast madje ka arritur 431 kilometra në orë.

Lexo Artikullin e plotë

7 vjeçarja hakere e fjalëkalimeve

👤Redaksia 🕔08:54 09.02.2015

Është mirë kur gjejmë një lidhje Wi-Fi pa fjalëkalim në ndonjë lokal, kështu që të bisedojmë me miqtë, të gjurmojmë nëpër rrjete sociale, të shikojmë video etj.

Lexo Artikullin e plotë

SHBA: Topi elektromagnetik, 7 herë më i shpejtë se zëri (Video)

👤Redaksia 🕔17:47 08.02.2015

Pentagoni e ka zbuluar se cila do të jetë arma e së ardhmes për ushtrinë amerikane.

Lexo Artikullin e plotë

Zonja dhe zotërinj, kjo është e ardhmja! (Video)

👤Redaksia 🕔11:12 27.01.2015

Kjo është e ardhmja e teknologjisë. Ja si do të ndryshojë jetën tuaj!

Lexo Artikullin e plotë

Një Asteroid do të fluturojë pranë Tokës të hënën

👤Redaksia 🕔16:40 26.01.2015

Një Asteroid gjigand do të kalojë të hënën në një distancë të afërt me Tokën, sa do të mund të shihet me dylbi.

Lexo Artikullin e plotë

Snowden zbulon një sekret në iPhone

👤Redaksia 🕔00:21 22.01.2015

iPhone ka një program sekret i cili mund të aktivizohet nga një distancë shumë e largët për të spiunuar njerëzit, thotë Snowden.

Lexo Artikullin e plotë

Misteri i Qabesë shokues për NASA-n

👤Redaksia 🕔22:50 20.01.2015

Hulumtuesit myslimanë besojnë se ky rrezatim ka lidhje dhe karakteristika në mes të Qabesë në planetin Tokë dhe Shtëpisë së frekuentuar (Bait-ul Mamur) në qiellin e shtatë.

Lexo Artikullin e plotë

Ja pse shkenca nuk e mohon ekzistencën e Zotit

👤Redaksia 🕔11:34 16.01.2015

Biologjia, fizika, matematike, inxhinieria dhe mjekësia na ndihmojnë të kuptojmë botën, por ka edhe shumë gjëra të tjera në jetë që mbeten mister.

Lexo Artikullin e plotë

Rifreskohet edhe Audi A1

👤Redaksia 🕔11:34 13.01.2015

Përderisa ndërruesi manual me pesë dhe gjashtë shpejtësi është ende standard, të gjitha modelet tani mund të merren edhe me transmisionin e ri automatik me shtatë shpejtësi

Lexo Artikullin e plotë

Rusia: Një asteroid gjigant vjen në Tokë në vitin 2164, na rrezikon shfarosjen (Video)

👤Redaksia 🕔08:41 13.01.2015

NASA: Vjen më 2047. Por kundërshton alarmin rus

Lexo Artikullin e plotë

Zbulohet observatori 2 mijë vjeçar i hapësirës

👤Redaksia 🕔20:06 08.01.2015

Kur shkencëtarët e Agjencisë Hapësinore Europiane vendosën të ndërtojnë një qendër të vëzhgimit të hapësirës në shkretëtirën Atacama në Kili, nuk ua merrte mendja kurrë se do të zgjidhnin të njëjtin vend ku dy mijë vite më parë bënte të njëjtën gjë populli El Molle, banorë të zonës para kolumbianëve modernë.

Lexo Artikullin e plotë