Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Lamtumirë, Bugatti Veyron!

👤Redaksia 🕔23:43 09.02.2015

Ajo është një makinë superlativash: Kap 403 deri në 415 kilometra në orë. Në një rast madje ka arritur 431 kilometra në orë.

Lexo Artikullin e plotë

7 vjeçarja hakere e fjalëkalimeve

👤Redaksia 🕔08:54 09.02.2015

Është mirë kur gjejmë një lidhje Wi-Fi pa fjalëkalim në ndonjë lokal, kështu që të bisedojmë me miqtë, të gjurmojmë nëpër rrjete sociale, të shikojmë video etj.

Lexo Artikullin e plotë

SHBA: Topi elektromagnetik, 7 herë më i shpejtë se zëri (Video)

👤Redaksia 🕔17:47 08.02.2015

Pentagoni e ka zbuluar se cila do të jetë arma e së ardhmes për ushtrinë amerikane.

Lexo Artikullin e plotë

Zonja dhe zotërinj, kjo është e ardhmja! (Video)

👤Redaksia 🕔11:12 27.01.2015

Kjo është e ardhmja e teknologjisë. Ja si do të ndryshojë jetën tuaj!

Lexo Artikullin e plotë

Një Asteroid do të fluturojë pranë Tokës të hënën

👤Redaksia 🕔16:40 26.01.2015

Një Asteroid gjigand do të kalojë të hënën në një distancë të afërt me Tokën, sa do të mund të shihet me dylbi.

Lexo Artikullin e plotë

Snowden zbulon një sekret në iPhone

👤Redaksia 🕔00:21 22.01.2015

iPhone ka një program sekret i cili mund të aktivizohet nga një distancë shumë e largët për të spiunuar njerëzit, thotë Snowden.

Lexo Artikullin e plotë

Misteri i Qabesë shokues për NASA-n

👤Redaksia 🕔22:50 20.01.2015

Hulumtuesit myslimanë besojnë se ky rrezatim ka lidhje dhe karakteristika në mes të Qabesë në planetin Tokë dhe Shtëpisë së frekuentuar (Bait-ul Mamur) në qiellin e shtatë.

Lexo Artikullin e plotë

Ja pse shkenca nuk e mohon ekzistencën e Zotit

👤Redaksia 🕔11:34 16.01.2015

Biologjia, fizika, matematike, inxhinieria dhe mjekësia na ndihmojnë të kuptojmë botën, por ka edhe shumë gjëra të tjera në jetë që mbeten mister.

Lexo Artikullin e plotë

Rifreskohet edhe Audi A1

👤Redaksia 🕔11:34 13.01.2015

Përderisa ndërruesi manual me pesë dhe gjashtë shpejtësi është ende standard, të gjitha modelet tani mund të merren edhe me transmisionin e ri automatik me shtatë shpejtësi

Lexo Artikullin e plotë

Rusia: Një asteroid gjigant vjen në Tokë në vitin 2164, na rrezikon shfarosjen (Video)

👤Redaksia 🕔08:41 13.01.2015

NASA: Vjen më 2047. Por kundërshton alarmin rus

Lexo Artikullin e plotë

Zbulohet observatori 2 mijë vjeçar i hapësirës

👤Redaksia 🕔20:06 08.01.2015

Kur shkencëtarët e Agjencisë Hapësinore Europiane vendosën të ndërtojnë një qendër të vëzhgimit të hapësirës në shkretëtirën Atacama në Kili, nuk ua merrte mendja kurrë se do të zgjidhnin të njëjtin vend ku dy mijë vite më parë bënte të njëjtën gjë populli El Molle, banorë të zonës para kolumbianëve modernë.

Lexo Artikullin e plotë

Një asteroid gjigant kërcënon Tokën

👤Redaksia 🕔21:10 05.01.2015

Një asteroid gjigant që është të paktën 20 herë më i madh se meteori Chelyabinsk, do të fluturojë pranë Tokës më 26 janar.

Lexo Artikullin e plotë

Moisiu ndau detin, shkencëtari thotë se ngjarja nuk ishte një mrekulli!

👤Redaksia 🕔15:23 13.12.2014

Momenti kur Moisiu (Musai) ndau Detin e Kuq është një nga mrekullitë më të famshme biblike. Por në vend që të mendohet se Zoti ndau ujin në dy gjysma, siç shihet në filmin e vitit 1956, “Dhjetë Urdhëresat”, Moisiu mund të ketë përdorur në vend të kësaj dijet e tij për baticat dhe zbaticat për të udhëhequr izraelitët që t’ia mbathnin nga ushtria e faraonit.

Lexo Artikullin e plotë

Krokodilët kushërinj të zogjve

👤Redaksia 🕔09:07 12.12.2014

Krokodilët janë kushërinj të afërt me zogjtë, por krahasuar me ta, grabitqarët e famshëm kanë mbetur në të kaluarën sa i përket zhvillimit të tyre, thuhet në një studim të disa shkencëtarëve.

Lexo Artikullin e plotë

Bateria e së ardhmes, furnizon telefonin për 30 sekonda

👤Redaksia 🕔11:22 07.12.2014

Një kompani izraelite ka zhvilluar një teknologji që mund të furnizojë një telefon në pak sekonda dhe një makinë elektrike në disa minuta.

Lexo Artikullin e plotë

Dëshironi të sfidoni gravitetin? (Video)

👤Redaksia 🕔18:42 01.12.2014

Nëse deri para dy dekadash, një platformë lëvizëse që qëndron pezull, ishte një ëndërr, sot ajo ka gjasa të bëhet një mënyrë interesante transporti, të paktën në disa lloje sipërfaqesh.

Lexo Artikullin e plotë