Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Bien shitjet e telefonave të Samsung

👤Redaksia 🕔14:59 31.07.2014

Dje gjatë ditës ishte thënë se pjesëmarrja e Samsung në tregun e telefonave mobil ka rënë për tremujorin e dytë të vitit, ndërsa me publikimin e rezultateve financiare konfirmohet se shitjet e telefonave të saj të mençur kanë rënë.

Lexo Artikullin e plotë

Këpucët inteligjente që ndihmojnë të verbrit të ecin

👤Redaksia 🕔15:36 30.07.2014

Nga kufjet dhe orët inteligjente në rripin e dorës për palestër dhe syzet inteligjente, kompanitë teknologjike po eksplorojnë të gjitha mënyrat për të krijuar pajisje që vishen, edhe pse jo të gjitha do të dalin në treg.

Lexo Artikullin e plotë

5 fakte për Apple që do t’ju habisin

👤Redaksia 🕔15:34 30.07.2014

​Po ju paraqesim 5 fakte mbi të ardhurat e Apples, që do ju lënë me “gojë hapur”:

Lexo Artikullin e plotë

Samsung dhe LG prezantojnë Ultra HD TV me ekrane të lakuara prej 105 inç

👤Redaksia 🕔15:32 30.07.2014

Nëse jeni duke menduar të blini televizorë me ekran të madh, dhe i keni “xhepat e thellë” atëherë duhet ta dini se Samsung dhe LG i kanë prezantuar modelet e rinj të televizorëve Ultra HD me diagonale të ekraneve të lakuar prej 105 inç.

Lexo Artikullin e plotë

Instagram prezanton aplikacionin Bolt

👤Redaksia 🕔15:24 30.07.2014

Milionave të shumta të aplikacioneve mobile tani i është shtuar edhe një tjetër, i cili fillimisht është në dispozicion për përdoruesit e sistemit operativ Android, dhe i cili vjen nga aplikacioni më i famshëm për shpërndarjen e fotografive, rrjetit social Instagram, tani në pronësi të Facebook.

Lexo Artikullin e plotë

Sinjali misterioz nga gjithësia për të cilin fizika s’ka përgjigje (video)

👤Redaksia 🕔00:51 30.07.2014

Kur astronomët detektuan sinjalin që erdhi nga masivi i galaktikës miliona vite drite larg Toke, ata e ditën se kishin gjetur diçka të madhe, shkruan "Huffington Post".

Lexo Artikullin e plotë

Pse dielli ka rënë në qetësi?!

👤Redaksia 🕔22:50 26.07.2014

Studiuesit janë shqetësuar për faktin se dielli ka hyrë në një cikël “të qetë” 11-vjeçar, në një kohë kur ai duhej të ishte në një periudhë mjaft aktive. Fizikanti që merret me studimin e sistemit diellor Tony Phillips, e ka quajtur këtë fenomen “Gjithçka qetësi".

Lexo Artikullin e plotë

5 kërcënimet e mëdha ndaj njerëzimit

👤Redaksia 🕔11:29 24.07.2014

Në valën e krizës aktuale me të cilën po përballet njerëzimi, ndoshta kemi harruar brezat e shumtë, që shpresojmë të vijnë. Jo ata që do vijnë 200 vjet nga sot, por pas 1000 ose 10000 vjetësh. Po përdorim fjalën “shpresojmë”, pasi sot përballemi me risqe – madje, ekzistenciale – që e kërcënojnë me zhdukje njerëzimin. Këto risqe nuk janë thjesht katastrofa të mëdha, por të një natyre që mund t’i japin fund historisë.

Lexo Artikullin e plotë

BMW kthen makinat e seria-3 të prodhuara 1999-2006, janë me defekt

👤Redaksia 🕔16:03 17.07.2014

BMW është duke i thirrur 1.6 milion makina të serisë-3 globalisht, për të zëvendësuar airbag-ët nga ana e pasagjerëve, që ishin të prodhuar nga kompania Takata, sepse kanë zbuluar se kur të hapet airbagu mund të lëndojë pasagjerët.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjidhet problemi i baterisë së iPhone 6

👤Redaksia 🕔15:59 17.07.2014

Është folur shumë në internet për gjeneratën e ardhshme të iPhone-ve ku pritet që Apple ta prezantojë në muajin shtator.

Lexo Artikullin e plotë

Hapni llogari në Google+ me emër tjetër

👤Redaksia 🕔15:55 17.07.2014

Kur Google prezantoi aplikacionin Google+, u kërkoi përdoruesve që të regjistroheshin me emrin e tyre të vërtetë.

Lexo Artikullin e plotë

Blackberry Passport nuk shfaq probleme në paraqitjen e aplikacioneve

👤Redaksia 🕔15:52 17.07.2014

Kompania Blackberry muajin e kaluar prezantoi dy telefonët e rinj që do të hidhte së shpejti në treg.

Lexo Artikullin e plotë

NASA: Njerëzit do provojnë se nuk janë vetëm në univers brenda 20 viteve

👤Redaksia 🕔21:03 16.07.2014

NASA parashikon se 100 milion botët që janë në galaksinë Rruga e Qumështit mund të përmbajnë jetë aliene dhe shkencëtarët e programit hapësinor vlerësojnë se njerëzit do të jenë në gjendje të zbulojnë banorët e tjerë të universit brenda dy dekadave.

Lexo Artikullin e plotë

Apple, iOS 7 në 90 për qind të pajisjeve mobile

👤Redaksia 🕔15:04 15.07.2014

Apple është duke u bërë gati ta lansojë versionin e ri të sistemit të saj operativ, iOS 8, për të cilin është thënë se do të lëshohet në vjeshtë, ndërsa në ndërkohë Apple i ka dhënë disa detaje edhe për fragmentimin e versionit aktual të sistemit të saj operativ, iOS 7.

Lexo Artikullin e plotë

Nokia Lumia 520 aktivizohet 12 milionë herë

👤Redaksia 🕔15:00 15.07.2014

Microsoft ka dhënë disa detaje për shitjen e njërit prej modeleve të telefonave të linjës Lumia Windows Phone, përkatësisht modelit Nokia Lumia 520, për të cilin ka treguar se sa i famshëm ka qenë ndër përdorues, dhe në sa njësi ka arritur të shitet.

Lexo Artikullin e plotë

Play Store, së shpejti me ndryshime madhore

👤Redaksia 🕔14:55 15.07.2014

Përgjegjësit e sistemit Android kanë nxjerrë në internet pamje nga përditësimi i ardhshëm madhor, i cili do t`i bëhet dyqanit online Play Store.

Lexo Artikullin e plotë