Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Zuckerberg: Bie koha e shfrytëzimit të Facebook

👤RedaksiaR 🕔09:04 02.02.2018

Themeluesi dhe shefi i Facebook, Mark Zuckerberg, dje tha se nga ndryshimet që kompania i bëri në shërbimin e saj, vitin e kaluar është pakësuar në 5 për qind koha e qëndrimit në Facebook.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë ndodhë kur e mbushni veturën me karburantin e gabuar

👤RedaksiaR 🕔13:52 01.02.2018

Keni bërë një gabim trashanik: keni vendosur naftë në veturën me motor të benzinës ose anasjelltas! Por, kritikat mënjanë, çfarë duhet të bëni tani?

Lexo Artikullin e plotë

Samsung Galaxy S8-ta: telefoni i së ardhmes

👤RedaksiaR 🕔09:11 01.02.2018

Nuk ka dyshime se Samsung është lideri i tregut sa i takon teknologjisë së ekraneve dhe Galaxy S8-ta ka ekranin më të mirë që mund të gjeni tek një telefon ditëve të sotme.

Lexo Artikullin e plotë

Koreja e Jugut nuk do të ndalojë aktivitetin e platformave të këmbimit të monedhave kriptografike

👤RedaksiaR 🕔09:06 01.02.2018

Bitcoin ra ditën e sotme deri në 9,777 dollarë sipas CoinMarketCap.com ndërsa aktualisht tregtohet me 10,149 dollarë.

Lexo Artikullin e plotë

Nokia prezantoi një çip të ri për rrjetet 5G

👤Redaksia 🕔10:56 30.01.2018

Nokia prezantoi një çip të ri silikoni për rrjetet 5G duke premtuar rritje të kapacitetit të të dhënave për kullat celulare në zonat urbane ku trafiku është i lartë.

Lexo Artikullin e plotë

5G, teknologjia që të shkundë ekonominë

👤Redaksia 🕔07:03 29.01.2018

Teknologjia 5G pritet të shfaqet për publikun e gjerë në fund të vitit 2019 dhe premton një shumfishim me 1 000 të performancës së internetit, madje kjo teknologji do të mundësojë një zhvillim të shpejtë të objekteve të ndërlidhura, shkruan e përditshmja franceze në faqen e saj të internetit, “LesEchos.fr”.

Lexo Artikullin e plotë

Apple me dizajnin e ri zgjat jetën e baterive te iPhone

👤Redaksia 🕔06:59 29.01.2018

Jeta e baterisë në modelet e iPhone është e diskutueshme, kryesisht për shkak të kapacitetit të tyre.

Lexo Artikullin e plotë

BMW X2 në version kabrio?

👤Redaksia 🕔20:19 28.01.2018

Crossoveri më i ri i BMW-së, X2, së fundmi është prezantuar në panairin e veturave në Detroit, por mbetet pyetja se çka planifikojnë bavarezët për tutje.

Lexo Artikullin e plotë

Fillojnë para-porositë e kamerës së vogël të Googlet

👤Redaksia 🕔13:57 28.01.2018

Disa muaj më parë, në ngjarjen për hardverë “Mady by Google”, gjiganti i kërkimit ka zbuluar një produkt të ri të quajtur Clips, një kamerë e cila përdoret për të identifikuar fytyrat, shprehjet dhe ndriçimet për të incizuar automatikisht klipe të shkurtra për ju, apo për të ‘ngrirë’ një klip në mënyrë që të ruani një fotografi me rezolucion të lartë. Tani, Google ka bërë të ditur se ky produkt është në dispozicion për para-porositje për përdoruesit në Shtetet e Bashkuara.

Lexo Artikullin e plotë

Publikohen foto zyrtare të Samsung Galaxy S9

👤Redaksia 🕔09:38 27.01.2018

Në fillim të javës kompania dërgoi ftesat për aktivitetin “Unpacked” duke premtuar prezantimin e Galaxy S9-ës më 25 Shkurt.

Lexo Artikullin e plotë

Vendet e Zhvilluara Aziatike shpenzojnë mesatarisht 645 dollarë në një telefon

👤Redaksia 🕔09:31 27.01.2018

Por qytetarët Evropian në vendet Qendrore dhe Lindore u hyn edhe Shqipëria, shpenzojnë 249 dollarë mesatarisht në një telefon.

Lexo Artikullin e plotë

Me Chrome 64 mund të bllokoni përgjithnjë luajtjen automatike të videove

👤Redaksia 🕔10:58 26.01.2018

Sot në ueb ka shumë uebsajte të cilat kanë vendosur të acarojnë përdoruesit duke luajtur video automatikisht e madje me audio aktive.

Lexo Artikullin e plotë

Mercedes-AMG C63S “kalon në duart” e Brabusit

👤Redaksia 🕔13:15 25.01.2018

Mercedes-AMG C63S Coupe në version standard është një model goxha i fuqishëm, por kompania e njohur Brabus megjithatë ka përgatitur një paketë për modifikimin e tij, duke përfshirë edhe paketën për përforcimin e motorit të tij.

Lexo Artikullin e plotë

Konfirmohet VW Golf 8

👤Redaksia 🕔19:15 20.01.2018

Volkswagen ka thyer heshtjen për gjeneratën e ardhshme të Golf-it, duke zbuluar se ka investuar 1.8 miliardë euro në zhvillimin e modelit Mk8 dhe ka konfirmuar datën e lansimit të tij.

Lexo Artikullin e plotë

Shfaqet telefoni i ri i Samsungut, mund të jetë Galaxy J8 (2018)

👤Redaksia 🕔18:55 20.01.2018

Gjiganti i teknologjisë Samsung, ka vendosur të unifikojë emërtimet e pajisjeve Galaxy. Së pari ishte Note, pastaj seria A dhe në fund pajisjet e avancuara të serisë S.

Lexo Artikullin e plotë

Zbulohet çmimi e specifikat e Volkswagen up! GTI të ri 2018

👤Redaksia 🕔11:47 18.01.2018

Volkswagen ka zbuluar çmimin e specifikat e modelit sportiv të up! GTI të ri.

Lexo Artikullin e plotë