Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Facebook dhe Candy Crush, 100 miliardë dollarë çdo vit nga amerikanët

👤RedaksiaR 🕔09:13 13.02.2018

Sipas një studimi të ri, Facebook dhe Candy Crush janë mënyrat me të cilat punonjësit amerikanë kalojnë kohën në punë.

Lexo Artikullin e plotë

Qëndron një arsye logjike se pse shumica e aeroplanëve janë të lyer me ngjyrë të bardhë

👤RedaksiaR 🕔09:12 13.02.2018

Çdo aviokompani ka logon edhe emrin e saj në bishtin e aeroplanit, por shumica prej tyre janë të lyer me ngjyrë të bardhë.

Lexo Artikullin e plotë

10 gjëra që nuk e keni ditur se mund t’i bëni në Facebook Messenger

👤RedaksiaR 🕔14:20 12.02.2018

Pas një përditësimi të aplikacionit të famshëm të mesazheve nga Facebook, ju duhej të keni një aplikacion shtesë të Messenger për të dërguar mesazhet brenda aplikacionit tek kontaktet tuaja.

Lexo Artikullin e plotë

40 për qind e blerësve në internet japin të dhëna të pasakta

👤RedaksiaR 🕔11:01 12.02.2018

40 për qind e blerësve në internet japin të dhëna të pasakta

Lexo Artikullin e plotë

Kujdes, ky veprim i përditshëm dëmton iPhonin tuaj

👤RedaksiaR 🕔10:58 12.02.2018

KUJDES nga ky veprim!

Lexo Artikullin e plotë

Google ka shpërblyer me 2.9 milion dollarë hulumtuesit e sigurisë në 2017-ën

👤RedaksiaR 🕔09:11 09.02.2018

Programet “Big Bounty” janë ndërtuar për të shpërblyer hulumtuesit e sigurisë duke i paguar për probleme të raportuara. Në këmbim hulumtuesit shpërblehen me të ardhura të kënaqshme.

Lexo Artikullin e plotë

Samsung prezanton kamerën e re të dyfishtë

👤RedaksiaR 🕔09:13 08.02.2018

“Kamerat e dyfishta po sjellin eksperienca të reja dhe emocionuese të fotografive në pajisjet mobile,” tha Ben K. Hur, zëvendës president i marketingut të Sistemit LSI pranë Samsung Electronics.

Lexo Artikullin e plotë

Franca ndalon përdorimin e telefonit në veturë

👤RedaksiaR 🕔09:10 08.02.2018

Franca po ndryshon ligjin për të ndaluar përdorimin e telefonave në makina plotësisht. Çfarë do të thotë kjo është se do të jetë e paligjshme të përdorësh një telefon mobil në një makinë edhe nëse ke fikur motorin dhe makina nuk po lëviz.

Lexo Artikullin e plotë

A e dini se faqet e internetit mund t'iu identifikojnë nga mënyra se si shkruani?

👤RedaksiaR 🕔08:34 07.02.2018

Çdo teknologji e re mund të përdoret për të mirë apo të keq. Sipas HuffPost, i tillë është rasti me fushën e sapoformuar të biometrikës së sjelljes, një teknologji që nuk është e njëjtë me "biometrikën" fiziologjike që shumë prej nesh e dinë mirë. Më poshtë dallohen dy kategoritë.

Lexo Artikullin e plotë

Kush e shpiku metodën shkencore?

👤RedaksiaR 🕔10:22 06.02.2018

Historia është e mbushur me heronj të harruar. Ndonjëherë të tjerët e morën famen, dikur heronjtë ishin gra, ata jetonin në një botë të dominuar nga burrat. Në një kohë, bota perëndimore vendosi që disa individë nuk do të përfshiheshin në librat e historisë. Sigurisht që nuk keni dëgjuar për Ibn al-Haytham, njeriun që shpiku shkencën.

Lexo Artikullin e plotë

Syzet e para në botë që filmojnë 360 gradë

👤RedaksiaR 🕔14:56 05.02.2018

Ndërsa realiteti virtual po bëhet gjithnjë e më popullor, po shfaqen edhe lloje të ndryshme kamerash 360-gradëshe për konsumatorët. Më të veçantat janë një palë syze me kamera të instaluara në skeletin e tyre, që mundësojnë për herë të parë një filmim të tillë tredimensional.

Lexo Artikullin e plotë

Ushtria amerikane do të ndihmohet nga droni vetëvozitës, që identifikon nëndetëset armike (Video)

👤RedaksiaR 🕔14:53 05.02.2018

Droni vetëvozitës që identifikon nëndetëset armike, do të jetë së shpejti një ndër armët kryesore të ushtrisë amerikane.

Lexo Artikullin e plotë

Roboti që do të zëvendësojë një spikere lajmesh

👤RedaksiaR 🕔09:19 05.02.2018

Erica, së shpejti merr rolin e ri

Lexo Artikullin e plotë

Toyota tërheq nga tregu 180 mijë makina për një gabim

👤RedaksiaR 🕔08:38 05.02.2018

Për shkak të një defekti me “airbag”, prodhuesi i automjeteve japoneze, Toyota, do të tërheqë nga tregu 181,797 makina në Kinë për shkak të defektit në “airbag”.

Lexo Artikullin e plotë

Sot 14 vite Facebook

👤Redaksia 🕔13:59 04.02.2018

Më 4 shkurt të vitit 2004, Facebook, një rrjet lidhjesh shoqërore në internet, u themelua nga Mark Zuckerberg me katër shokët e tij të dhomës ndërkohë studentë në Universitetin e Harvardit; Eduardo Saverin, Andreë McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes.

Lexo Artikullin e plotë

“Batmobile” X5 M “agresiv” me 750 kuajfuqi

👤Redaksia 🕔13:58 04.02.2018

Projekti më i ri i kompanisë gjermane Z-Performance është BMW X5 M i modifikuar.

Lexo Artikullin e plotë