Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Zbulohet çmimi e specifikat e Volkswagen up! GTI të ri 2018

👤Redaksia 🕔11:47 18.01.2018

Volkswagen ka zbuluar çmimin e specifikat e modelit sportiv të up! GTI të ri.

Lexo Artikullin e plotë

Telefoni me dy ekrane ZTE Axon M po vjen në Evropë

👤Redaksia 🕔19:00 17.01.2018

Ajo që e diferencon telefonin nga të tjerët është ekrani i dyfishtë. Telefoni ka dy ekrane 5.2-inç me një bosht në mes.

Lexo Artikullin e plotë

5G-ja: Çfarë është? Çfarë sjell në telefonët tanë?

👤Redaksia 🕔18:59 17.01.2018

Tranzicioni drejt 5G-së premton telefonë inteligjentë më të shpejtë, internet më të shpejtë dhe teknologji të reja. Ja çfarë duhet të dini rreth 5G-së.

Lexo Artikullin e plotë

Ferrari do të sfidojë Teslan me një super makinë elektrike

👤Redaksia 🕔18:58 17.01.2018

Por makinat e Tesla, veçanërisht versione P100D të Model S dhe Model X ofrojnë performancë të pakrahasueshme.

Lexo Artikullin e plotë

Ndryshimet në News Feed, Facebook humb 23 miliardë dollarë

👤Redaksia 🕔11:59 15.01.2018

Kështu, Facebook pritet të reduktojë ndjeshëm përmbajtjet e pa sponsorizuara të publikuesve dhe markave.

Lexo Artikullin e plotë

Goditet rëndë performanca e iPhone 6 pas përditësimit iOS 11.2.2

👤Redaksia 🕔11:58 15.01.2018

Të paktën sa i përket iPhone 6-ës, procesori Apple A8 do të humbasë 40% të performancës pas përditësimit nga iOS 11.1.2 në 11.2.2.

Lexo Artikullin e plotë

Mercedes-Benz shënon 50 vjetorin e modelit më të suksesshëm në histori

👤Redaksia 🕔11:56 15.01.2018

Modeli më i suksesshëm i Mercedesit në version 200 D, i prodhuar më 1974, dhe modeli më i shitur në tregun e Gjermanisë perëndimore pa asnjë problem ka kaluar mbi 1 milion kilometra.

Lexo Artikullin e plotë

Bitcoin bie pas lajmeve se Koreja e Jugut mund të ndalojë tregtimin e monedhave kriptografike

👤Redaksia 🕔13:39 11.01.2018

Aktualisht bitcoin këmbehet me 13,836 dollarë sipas CoinMarketCap.com. vitin e kaluar vlera e monedhës u 20-fishua duke arritur deri në 20,600 dollarë në Dhjetor kur filloi këmbimi nga grupit CME dhe Cboe.

Lexo Artikullin e plotë

Televizorët Smart 2018 të Samsung Electronics Janë të Parët Produkte të Çertifikuara nga Industria për Sigurinë e Shtuar

👤Redaksia 🕔13:38 11.01.2018

Funksionalitetet e sigurisë së televizorëve Smart të Samsung ofrojnë teknologjinë optimale të Samsung Knox të njohur për çertifikimin “Common Criteria” dhe “Payment Card Industry Data Security Standard”

Lexo Artikullin e plotë

McLaren më 2017 pati vitin më të suksesshëm në histori

👤Redaksia 🕔18:58 08.01.2018

McLaren ka shënuar rezultatet më të mira të shitjeve në vitin 2017 duke e bërë vitin më të suksesshëm në historinë e vet.

Lexo Artikullin e plotë

WhatsApp vë rekord: 75 miliard mesazhe të dërguara në një ditë

👤Redaksia 🕔09:57 08.01.2018

Nga 75 miliard mesazhe të dërguara, 13 miliard janë imazhe dhe 5 miliard video.

Lexo Artikullin e plotë

20th Century Fox, Panasonic dhe Samsung Fitojnë Momentin për të ofruar përvojën më të mirë të mundshme të shikimit me teknologjinë HDR10+

👤Redaksia 🕔09:56 08.01.2018

20 Century Fox, Panasonic Corporation dhe Samsung Electronics njoftuan sot përditësime të platformës dinamike pa detyrime për metadata të High Dynamic Range (HDR) përmes një programi certifikimi dhe markimi, të quajtur HDR10+, të cilën ata fillimisht e prezantuan vitin e kaluar në IFA.

Lexo Artikullin e plotë

Objektivi i Zuckerberg për 2018-ën, rregullimi i Facebook

👤Redaksia 🕔09:56 06.01.2018

Madje, ish drejtues të kompanisë kanë vënë në pikëpyetje impaktin e rrjetit social në shëndetin mendor dhe social të njerëzve.

Lexo Artikullin e plotë

Samsung prezantoi procesorin e Galaxy S9-ës, Exynos 9810

👤Redaksia 🕔09:55 06.01.2018

I ndërtuar mbi gjeneratën e dytë të arkitekturës 10 nanometër, Exynos 9810 premton ulje të konsumit të energjisë ndërsa Samsung pretendon dyfishim të performancës për bërthamë dhe 40% në terësi.

Lexo Artikullin e plotë

Bitcoin krahasohet me piramidën shqiptare të ’97-ës

👤Redaksia 🕔09:54 06.01.2018

Bitcoin aktualisht është tema më e nxehtë. Njerëz që nuk kanë lidhje me financat pyesnin se çfarë po ndodh. Shpesh, përgjigjja që përmbante shkallën më të lartë të sigurisë erdhi nga njerëz që deri atëherë kishin treguar pak interes për të investuar.

Lexo Artikullin e plotë

Në total, dy tregjet më të mëdha kanë fituar 58.7 miliardë dollarë më 2017, gati 35 për qind më shumë se 43.5 miliardëshi i vitit 2016

👤Redaksia 🕔09:36 06.01.2018

Të hyrat totale të aplikacioneve në botë janë rritur për 35 për qind në vitin 2017, duke arritur në total prej 60 miliardë dollarësh, sipas një raporti të ri nga kompania “Sensor Tower”.

Lexo Artikullin e plotë