Kthehu ...

Kuriozitete

“Lotte World”, kulla 555 m e lartë e Koresë së Jugut

👤RedaksiaR 🕔16:10 21.04.2017

Pas 6 vitesh ndërtimi, kulla 555 metra e lartë e quajtur “Lotte World” u hap këtë muaj, duke vendosur rekorde të reja botërore, e duke ripërcaktuar panoramën mbi Seul.

Lexo Artikullin e plotë

Ja kush e mori gjithë pasurinë e Titos

👤RedaksiaR 🕔16:00 21.04.2017

Trashëgimia e Josip Broz Tito’s e cila është e deponuar në Bankën Popullore të Serbisë në vitin 1982, dhe është regjistruar në vitin 2013 nga ana e komisionit shtetërore në krye me këshilltarin e atëhershëm të kryetarit të Serbisë, Oliver Antic, edhe më tutje gjendet në BPS.

Lexo Artikullin e plotë

Teuta, historia e mbretëreshës së pazbutshme të ilirëve

👤RedaksiaR 🕔15:39 21.04.2017

Pas mposhtjes së Kartagjenës në Luftën e Parë Kartagjenase, në vitin 241 para Krishtit, Republika e Romës u shndërrua në një fuqi detare dominuese në Mesdhe.

Lexo Artikullin e plotë

DY PROFILE TË RRALLA PËR AHMET ZOGUN: Ja ç’mendonin për të Faik Konica dhe Eqrem bej Vlora

👤RedaksiaR 🕔15:37 21.04.2017

“Tirana Observer” sjell opinionet e dy nga figurave më të shquara shqiptare për karakterin kompleks të Ahmet Zogut. Aq më tepër që si Faik Konica, ashtu edhe Eqrem bej Vlora jo vetëm kanë qenë bashkëkohës të Zogut, por edhe kanë bashkëpunuar me të

Lexo Artikullin e plotë

Pse trupi i njeriut është një makinë e përkryer?

👤RedaksiaR 🕔14:46 20.04.2017

Shpesh njerëzit mendojnë se e njohim shumë mirë trupin e tyre, se si ai funksionon dhe proceset që ndodhin në të në çdo kohë.

Lexo Artikullin e plotë

Këto janë vendet më të dhunshme në botë

👤RedaksiaR 🕔10:12 20.04.2017

Sipas Këshillit të sigurimit publik meksikan, nga 50 shtetet më të dhunshme, 43 janë nga Amerika Latine.

Lexo Artikullin e plotë

Pse Europa “pushtoi” botën

👤RedaksiaR 🕔11:49 18.04.2017

Kina shpiku barutin, dhe bota arabe shënoi përparime të rëndësishme në fushën e matematikës. Por pse ishte Evropa ajo që doli në krye? Kjo është një pyetje, të cilën historianët e kanë shtruar për dekada të tëra. Në vitin 1000, teksa filloi mijëvjeçari i dytë, evropianët ishin të vrazhdë e të paaftë, dhe askush nuk premtonte diçka të mirë.

Lexo Artikullin e plotë

DUHET TI LEXONI/ Këta janë 10 librat më të mirë të të gjitha kohërave

👤RedaksiaR 🕔11:46 18.04.2017

Letërsia botërore është përfaqësuar nga vepra të mëdha, të shkruara nga autorë të mëdhenj, ku janë përfshirë trillimet, realiteti, poezitë – moderne apo antike – çdo gjë artistike që ja vlen të lexohet. Më poshtë renditen dhjetë librat më të mirë të të gjitha kohërave në letërsinë botërore.

Lexo Artikullin e plotë

Të pritesh me brisk për të qenë më e bukur

👤RedaksiaR 🕔11:01 17.04.2017

Vajzat e reja në Etiopi kanë një koncept krejt tjetër kur vjen puna te zbukurimi. Ato priten në fytyrë dhe trup me thika ose brisqe, për të lënë shenja që konsiderohen të bukura nëpër shoqëritë tribale të këtij vendi afrikan.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarja që po i marton shqiptaret me serbë

👤RedaksiaR 🕔12:08 13.04.2017

Gordana Hajkoja, me prejardhje nga Shkodra, e cila studion në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd, në kohën e lirë punon si përkthyese për një shoqatë për lidhje të martesave në Rashkë.

Lexo Artikullin e plotë

Kuriozitete që nuk i dini për meshkujt dhe femrat

👤RedaksiaR 🕔11:49 13.04.2017

Keni lexuar shpesh për mënyrën se si janë “gatuar” dhe se si sillen meshkujt dhe femrat me njëri-tjetrin, apo për informacione të ngjashme. Këtë herë do t’ju sjellim disa kuriozitete për ta

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë ka ndodhur më 11 prill?

👤Redaksia 🕔11:36 11.04.2017

Lexo Artikullin e plotë

Njihuni me piramidat e ndërtuara nga Ilirët në Bosnjë

👤Redaksia 🕔11:34 11.04.2017

E dinit që në Bosnje janë zbuluar disa piramida? Ato rezultojnë të jenë ndërtuar nga ilirët dhe janë tejet të sofistikuara, , e kane befasuar shumë ekspertë.

Lexo Artikullin e plotë

Telefoni i shtëpisë, harta, kujtesa…. po zhduken

👤Redaksia 🕔12:52 10.04.2017

Sipas një studimi të fundit në 5 mijë britanikë, një në katër prej tyre hanin vaktin kryesor të ushqimit vetëm.

Lexo Artikullin e plotë

Adele thyen rekordin 40 vjeçar në muzikë

👤Redaksia 🕔12:14 10.04.2017

Këngët që sjellë Adele gjithmonë arrijnë në maje të top listave botërore dhe bëhen hite të padiskutueshme.

Lexo Artikullin e plotë

Përse meshkujt kanë hundë më të madhe se femrat

👤RedaksiaR 🕔12:14 06.04.2017

Hunda e njeriut mund të ketë forma dhe madhësi të ndryshme, por një karakteristikë është universale, hunda e meshkujve është më e madhe se e femrave.

Lexo Artikullin e plotë