Kthehu ...

Diaspora

Shqiptaret Nasibe Ali dhe Sindi Arifi, finaliste në “Miss Zvicra 2015”

👤Redaksia 🕔21:20 22.06.2015

Është bërë e pashmangshme pjesëmarrja e vajzave shqiptare në garat e bukurisë në Zvicër. Në spektaklin më të njohur të bukurisë në Zvicër “Miss Zvicra 2015” edhe këtë vit në mesin e finalisteve janë edhe dy shqiptare. Sindi Arifi dhe Nasibe Ali janë përzgjedhur në mesin e 12 bukurosheve për të konkurruar për kurorën e “Miss Zvicra 2015”, njofton “albinfo.ch”.

Lexo Artikullin e plotë

Fluks alarmant i refugjatëve drejt Zvicrës, mund të mbyllen kufijtë

👤Redaksia 🕔13:32 21.06.2015

Fluksi i refugjatëve që ia mësyjnë Zvicrës po vjen duke u rritur me të madhe. Kjo bie më shumë në sy në kantonin jugor, në Ticino, ku azilkërkuesit nga Afrika dhe Lindja e Mesme vijnë përmes Italisë.

Lexo Artikullin e plotë

Kosovare Asllani në garë për futbollisten më të bukur në botë

👤Redaksia 🕔10:42 21.06.2015

Sipas votave, Kosovarja aktualisht është në vendin e shtatë me mbi 5 %

Lexo Artikullin e plotë

Frangu, “shpëtim” nëse dështon euroja

👤Redaksia 🕔13:46 20.06.2015

Frangu zviceran do të mbajë rolin e monedhës rezervë “shpëtim” për shkak të pasigurisë së euros lidhur me krizën greke, tha presidenti i Bankës Nacionale të Zvicrës, Thomas Jordan.

Lexo Artikullin e plotë

Global Peace Index 2015: Zvicra në mesin e vendeve më paqësore në botë

👤Redaksia 🕔11:38 19.06.2015

Sipas hulumtimit të realizuar nga “Global Peace Index 2015″, vendet më të qëndrueshme dhe paqësore në botë ndodhen në kontinentin e vjetër evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Nga frangu i fortë 30 mijë vende pune më pak

👤Redaksia 🕔11:21 17.06.2015

Nëse frangu vazhdon të mbetet në një nivel të lartë kundrejt euros (1,05 franga për euro) në Zvicër mund të shuhen rreth 30,000 vende pune.

Lexo Artikullin e plotë

Moti i lig bllokon Zvicrën lindore (Foto & Video)

👤Redaksia 🕔23:19 14.06.2015

Në orët e pasditës së të dielës Zvicrën lindore e ka përfshirë një stuhi shiu.

Lexo Artikullin e plotë

Gjermania, në top 10-shen për integrimin e të huajve, Zvicra e 21-ta

👤Redaksia 🕔11:08 12.06.2015

Shumica refugjatëve kanë ardhur muajt e fundit në Gjermani. Shumë nga këta njerëz ndoshta do të qëndrojnë më gjatë, nëse gjendja në vendet e tyre nuk do të ndryshojë, për shembull, në Siri.

Lexo Artikullin e plotë

Gjyqtari zviceran rrëfehet për miqësinë e tij me shqiptarët

👤Redaksia 🕔11:05 07.06.2015

Wiprächtiger: “Unë jam marrë gjithmonë shumë mirë vesh me njerëzit nga trojet shqiptare. Shqiptarin e parë e kam njohur në vitin 1981 dhe që atëherë, rrethi im i të njohurve është rritur vazhdimisht"

Lexo Artikullin e plotë

Më 7 qershor fillon “Java e Kulturës Shqiptare” në Austri

👤Redaksia 🕔12:08 06.06.2015

Këshilli Koordinues Shqiptar në Austri ka bërë të gjitha përgatitjet për organizimin e Javës së Kulturës Shqiptare në Austri e cila do të fillojë të dielën më 7 qershor në Vjenë.

Lexo Artikullin e plotë

Ja si u vra djali i vetëm i familjes nga Rahovica e Preshevës

👤Redaksia 🕔23:29 04.06.2015

Shenur Hetemi 26 vjeçar nga fshati Rahovicë e Preshevës është shqiptari i cili ka mbetur i vrarë pas një zënke në një diskotekë në qytetin Linz të Austrisë.

Lexo Artikullin e plotë

Kërkohen me urgjencë infermierë të huaj!

👤Redaksia 🕔11:29 02.06.2015

Ata vijnë nga Spanja, Polonia ose Kroacia, janë thuajse të gjithë të huaj dhe kërkohen me urgjencë në përkujdesjen shëndetësore. Por numri i tyre është i vogël. Fajin e mbajnë para së gjithash punëdhënësit gjermanë.

Lexo Artikullin e plotë

Hajnat në Zvicër vjedhin navigatorët dhe radiot e 14 makinave të reja

👤Redaksia 🕔10:24 02.06.2015

Hajnat natën ndërmjet të enjtes dhe të premtes kanë vjedhur navigatorët dhe radiot e 14 veturave të reja në një garazh makinash.

Lexo Artikullin e plotë

Imami Mustafë Memeti nga Presheva, personalitet me simpati në Zvicër

👤Redaksia 🕔22:06 31.05.2015

Imami i Xhamisë Shqiptare të Bernës dhe kryetari i Bashkësisë Islame të Shqipütarëve të Zvicrës, Mustafë Memeti është bërë një personalitet i njohur për opinionin zviceran me pikëpamjet e tij të hapura lidhur me islamin dhe për kundërshtimin pa ekuivoke që i bën radikalizmit islamik.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Akademi përkujtimore për dëshmorët e rënë në Luginë të Preshevës (foto&video)

👤Redaksia 🕔21:50 31.05.2015

Në Winterthur të Zvicrës u mbajt Akademi Përkujtimore për dëshmorët e rënë në konfliktin e vitit 2001 në Luginë të Preshevës të UÇPMB-së , ku manifestimi filloi me intonimin e himnit kombëtarë dhe një minutë heshtje.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra ndihmon forcimin e komunave të Ballkanit Perëndimor

👤Redaksia 🕔11:14 31.05.2015

Në vendet e Evropës së Lindjes ekziston një centralizim i fortë i burimeve financiare. Shumë pjesëmarrës në këtë konferencë u angazhuan për mbështetjen e bashkive për më tepër autonomi

Lexo Artikullin e plotë