Kthehu ...

Diaspora

Futbolli shqiptar bashkon të rinjtë e Zvicrës

👤Redaksia 🕔09:50 18.01.2016

„Yallocup FC Dardania“ shkon në duart e futbollistëve të ekipit „Morello GmbH“. Loja e fundit e turneut vjetor që organizon për çdo vit skuadra e Zvicrës lindore, FC Dardania St. Gallen, është luajtur sot në mbrëmje mes ekipit finalist Morello GmbH dhe atij gjerman, „KF Kosova 08“.

Lexo Artikullin e plotë

Mësimi i gjuhës shqipe për migrantët në Gjermani

👤Redaksia 🕔10:19 13.01.2016

Mësimi shqip në Gjermani i ka fillimet në vitet `70, me ardhjen e emigrantëve të parë nga ish-Jugosllavia. Shkolla e parë u hap në „Paul Gerhardt-Schule” në Euskirchen, Etleva Mançe jep mësim shqip në këtë shkollë:

Lexo Artikullin e plotë

Piktor në vendlindje, “moler” në Zvicër

👤Redaksia 🕔22:54 10.01.2016

Çdo fillim i ri në një shtet me kulturë, gjuhë dhe zakone të tjera, është i vështirë për cilindo që lë vendlindjen dhe vendoset në një vend të tjetër. Pasojat e këtij ndryshimi, më së shumti i vuajnë njerëzit me kualifikime të caktuara, të cilat në vendin ku shkojnë nuk janë në përputhje me standardet e atjeshme

Lexo Artikullin e plotë

Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës" në Zvicër ka ndarë13.770 franga për vitin 2015

👤Redaksia 🕔13:15 09.01.2016

Komisioni për informim i Shoqatës Humanitare Lugina e Preshevës me qendër në Gossaut të St.Gallenit të Zvicrës ka lëshuar një informatë për opinion në të cilin shpjegohet aktiviteti kësaj organizate.

Lexo Artikullin e plotë

Oreksi turk për supën e Ballkanit

👤Redaksia 🕔09:44 05.01.2016

Realpolitika dhe seritë televizive: Marrëdhëniet serbo-turke përshkohen nga projeksionet historike. Por përskaj tyre lulëzon një realpolitikë, e udhëhequr nga interesat.

Lexo Artikullin e plotë

Vogt: Të huajt e lindur në Zvicër nuk duhet të dëbohen

👤Redaksia 🕔15:55 03.01.2016

Deputeti nacional ka thënë se me iniciativën që do të hidhet në votim nuk duhet të dëbohen ata persona me prejardhje të huaj por që janë të lindur në Zvicër, edhe pse nuk kanë pasaportë zvicerane.

Lexo Artikullin e plotë

Dr. Florim Cuculi: Zvicra është një parajsë për t`u shkolluar

👤Redaksia 🕔08:38 02.01.2016

Florim Cuculi, kardiolog në Spitalin Kantonal të Lucernit në një intervistë ekskluzive për albinfo.ch ka folur për mundësitë që i ka ofruar Zvicra për t’u bërë kardiolog i suksesshëm

Lexo Artikullin e plotë

Blattmann: Terrorizmi dhe trazirat sociale, rrezikojnë Zvicrën

👤Redaksia 🕔20:51 27.12.2015

Shefi i Armatës së Zvicrës, Andre Blattmann ka tërhequr vërejtjen nga rreziku i shtuar prej terrorit dhe trazirave sociale në Zvicër. Këto rreziqe njeriu i parë i ushtrisë zvicerane i ka apostrofuar si më të mëdhatë për Zvicrën aktuale dhe të kohës në vazhdim.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra, 6.25 milionë franga për punësim në Maqedoni

👤Redaksia 🕔10:23 22.12.2015

Me 6.25 milionë franga nga Zvicra, në katër vitet e ardhshme në Maqedoni duhet të hapen më shumë se 2.000 vende pune dhe pritet të rriten të ardhurat neto nga 1.5 milionë në mbi 1 mijë ndërmarrje të vogla dhe të mesme.

Lexo Artikullin e plotë

Austriaku dërgon ndihma qe 15 vjet në Shqipëri

👤Redaksia 🕔20:41 15.12.2015

Anton Huber është austriaku i palodhshëm, i cili mundohet të bëjë gjithçka për ta ndihmuar popullatën shqiptare në Shqipëri. Bashkë me organizatën “Ora International Osterreich”, me seli në Andorf të Austrisë. Në një intervistë për “meinbezirk.at”, Huber ka treguar se tash e 15 vjet dërgon ndihma të ndryshme në Shqipëri.

Lexo Artikullin e plotë

Imami Memeti me prejardhje nga Presheva, flet për bashkëpunim mes komuniteteve fetare në Zvicër

👤Redaksia 🕔09:42 15.12.2015

Për herë të parë në histori të Zvicrës një imam foli para një Sinodi krishterë, në Kishën e Reformuar në Bernë (Rathaus)

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër, gjuha shqipe e padëshiruar! (Foto)

👤Redaksia 🕔15:50 04.12.2015

Mëngjesi i sotëm disa ndërmarrje zvicerane dhe shkolla i ka gjetur me pllakatë që bëjnë thirrje për ndalimin e gjuhës shqipe. Këto thirrje para gati dy javë janë parë edhe në lokacione tjera, të cilat ndonëse ishin premtuar se do të hiqen ato vazhdojnë të qëndrojnë edhe mëtej.

Lexo Artikullin e plotë

Ekspozitë e tre artistëve shqiptarë në galerinë Mytoro në Hamburg

👤Redaksia 🕔08:24 01.12.2015

"Personal Archives" titullohet ekspozita me punime të artistëve: Reshat Ameti, Nafi Jashari dhe Xhelil Rufati që hapet në galerinë e artistit shqiptar Mentor Ejupi.

Lexo Artikullin e plotë

Kosova dhe Bavaria thellojnë bashkëpunimin, Mustafa takon shqiptarë edhe ne Munih

👤Redaksia 🕔09:33 27.11.2015

“Nga pikëpamja ekonomike do të bashkëpunojmë më ngushtë me njëri-tjetrin, dhe do të ndihmojmë për investime dhe për kualifikime më Kosovë”, tha kryeministri i Landit të Bavarisë, Horst Seehofer

Lexo Artikullin e plotë

Temperatura verore në Zvicër, mbi 20 gradë

👤Redaksia 🕔13:28 08.11.2015

Ky vit mund të mbahet mend si vit i rekordeve të motit. Në alpet zvicerane mbretëron një mot aq i ngrohtë çfarë nuk mbahet mend të ketë ndodhur ndonjëherë në nëntor, thonë nga MeteoNews.

Lexo Artikullin e plotë

350 gjuhë fliten nëpër shtëpi në SHBA

👤Redaksia 🕔12:08 05.11.2015

Në mesin e 350 gjuhëve nëpër shtëpi në SHBA është edhe shqipja, thotë Agjencia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për regjistrim.

Lexo Artikullin e plotë