Kthehu ...

Diaspora

Jetmir Krasniqi, shqiptari i tretë në U-21 të Zvicrës

👤Redaksia 🕔10:00 16.11.2014

Pas Florent Hadergjonajt dhe Shani Tarashajt, edhe Jetmir Krasniqi do të mbrojë ngjyrat e kombëtares zvicerane në kategorinë U-21 të Zvicrës.

Lexo Artikullin e plotë

Kosovari blen banesat e 2.3 milionë eurove pa dhënë asnjë cent!

👤Redaksia 🕔17:37 15.11.2014

Një shtetas i Kosovës, 62 vjeçar, ka “blerë” gjashtë banesa pa dhënë fare të holla për to. Banesat së bashku kushtonin rreth 2 milionë euro ndërsa njerën prej tyre ai e ka shitur, duke e lënë “me gishta në gojë” familjen e cila i kishte besuar dhe ia kishte blerë atë.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Regjisori nga Lugina merr çmimin 'Penda e Artë', dokumenatri në top dhjetëshe (foto)

👤Redaksia 🕔10:54 13.11.2014

Çmimi i katërt nga Festivali i Çmimeve për Integrim “Goldene Enzian” që është mbajtur mbrëmë në St.Gallen shkon për filmin „Wer bist?", ("Cili je ti?"), me regji dhe skenar të regjisorit shqiptar Valton Jakupi dhe producentit Felix Baumgartner.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicerani Christophe Darbelley është shpallur qytetar nderi i Medvegjës

👤Redaksia 🕔09:51 09.11.2014

Shqiptarët nuk duhet ta lënë veten pas dore. Ata duhet t’i kultivojnë traditat e tyre, rrënjët dhe marrëdhëniet me vendin e origjinës, thotë Darbelley.

Lexo Artikullin e plotë

Diaspora bëhet bashkë për festat e nëntorit

👤Redaksia 🕔13:01 08.11.2014

Qendra Kulturore e Kosovës për Diasporë dhe Mërgatë në Zvicër do të organizojë një manifestim kulturor më 28 nëntor.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Fitore Kastratit, çmimi për guxim qytetar "Prix Courage" për të rinj

👤Redaksia 🕔12:55 08.11.2014

Ky çmim është ndarë sivjet për herë të parë, krahas çmimit kryesor, i ciki ndahet prej vitesh dhe gëzon një reputacion të lartë në Zvicër

Lexo Artikullin e plotë

“Berlini i Vogël”, Modlareuth, fshati që refuzoi të shembë murin e tij

👤Redaksia 🕔11:59 08.11.2014

Këtë fundjavë Gjermania feston 25-vjetorin e ribashkimit. 25 vite që kanë zbehur mjaft diferencën e madhe mes Perëndimit dhe Lindjes, por që nuk kanë mundur ta zhdukin atë.

Lexo Artikullin e plotë

11 milionë euro nga Zvicra për ujësjellës-kanalizimet

👤Redaksia 🕔22:53 07.11.2014

Zvicra jep mbi 11 milionë euro për përmirësimin e infrastrukturës së ujësjellësve dhe kanalizimeve në Shqipëri.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër Konferenca: Ndërhyrja ndërkombëtare në Kosovë, Sui Generis dhe e drejtë

👤Redaksia 🕔19:18 06.11.2014

"Intervenimi në Kosovë ishte nje sukses ne vete pasi edhe Kosova ishte një rast i llojit te vet, meqë çdo vend ka kontektstin dhe specifikat e tij, ka thënë ambasadori Naim Malaj

Lexo Artikullin e plotë

Dimri "befason" Zvicrën

👤Redaksia 🕔08:16 06.11.2014

Autostrada në pjesën afër portës së tunelit të Gotthard-it për mjete automobilistike është bllokuar për një kohë të mërkurën pasdite.

Lexo Artikullin e plotë

Vjenë: Shtyhet ndeshja mes ekipit shqiptar dhe atij serb, shkak siguria

👤Redaksia 🕔12:32 05.11.2014

“Është përfundimtare se ndeshja është shtyrë.”, ka thënë për “albinfo.ch” kapiteni i ekipit “SV Albania” Zemri Deari. Ai shton se për ekipin e tij luajnë edhe disa serbë!

Lexo Artikullin e plotë

Turistët aziatikë vërshojnë Zvicrën

👤Redaksia 🕔12:29 05.11.2014

Rritja e madhe e numrit të bujtjeve në shtator është regjistruar nga turistët nga Azia, 5.6 për qind, veçanërisht vizitorë nga Koreja e Jugut.

Lexo Artikullin e plotë

Më 5 nëntor, Kosova në fokus të një konference në Bernë

👤Redaksia 🕔12:26 05.11.2014

Më 5 nëntor në Bernë do të mbahet një konferencë me temën : „Intervenimi Ndërkombëtar në Kosovë“ , koncepti «Responsability to Protecte R2P», roli i OKB-së dhe i Zvicrës.

Lexo Artikullin e plotë

„Heimat“, spitexi që flet shqip në Cyrih

👤Redaksia 🕔12:24 05.11.2014

Për ngritjen e spitexit që flet shqip, Nusran Fera ishte inspiruar nga familjarët shqiptarë që ndihmojnë të moshuarit në shtëpitë e tyre

Lexo Artikullin e plotë

Britania, me mirëqenien më të lartë në BE

👤Redaksia 🕔12:06 05.11.2014

Norvegjia dhe Zvicra, dy vende evropiane, por jo anëtare të BE-së, renditen të parat në këtë listë.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra ndau 11.8 milionë € për infrastrukturën komunale në Shqipëri

👤Redaksia 🕔12:07 11.10.2014

Shqipëria ka miratuar në parim një marrëveshje me Zvicrën, e cila do të financojë infrastrukturën e 7 komunave të vendit.

Lexo Artikullin e plotë