Kthehu ...

Diaspora

Frika dhe pasiguria rrisin kërkesën për pasaportën zvicerane!

👤RedaksiaI 🕔15:32 20.04.2016

Kryetari i Komisionit Federal për Migracion, Walter Leimgruber e shpjegon këtë shtim “pjesërisht me atmosferën që aktualisht mbretëron në vend në raport me të huajt.

Lexo Artikullin e plotë

Në Zvicër kanë hyrë 30% më pak të huaj në periudhën janar-shkurt

👤Redaksia 🕔23:24 17.04.2016

Një konstatim të tillë e nxjerr një statistikë që burimin e ka nga Sekretariati Shtetëror për Migracion (SEM)

Lexo Artikullin e plotë

Filmi ”Kodi i Nderit” përgatitet në Zvicër

👤Redaksia 🕔17:00 08.04.2016

Teatri Antika se bashku me Companin Filmike International Film Europe Swiss, dhe nen produksionin e Companis Filmike nga New Yorku dhe Los Angeles Kraja Films, kane perfunduar pregaditjet ne skenarin e filmit Shqiptare “KODI I NDERIT” me Skenar dhe Regji te Regjisorit Europian Valton Jakupi dhe me Producent Valdet Kraja nga Los Angeles.

Lexo Artikullin e plotë

Filmi i regjisorit nga Bujanoci “Romancë e hidhur”, u shfaq edhe në Winterthur të Zvicrës

👤Redaksia 🕔08:25 07.02.2016

Mbrëmjen e të premtes u shfaq në Winterthur premiera e filmit „Romancë e hidhur”, produksion kinematografik me skenar dhe regji të regjisorit dhe aktorit shqiptar në Zvicër, Valton Jakupi.

Lexo Artikullin e plotë

Arsim Sadriu nga Presheva, nominohet për deputet në kantonin Basel të Zvicrës

👤Redaksia 🕔00:30 29.01.2016

Arsim Sadriu nominohet zyrtarisht në listën për kandidatë në partinë socialdemokrate në Kantonin e Basel-Stadit në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Historia e rrahjes në Zvicër të Fatlumit nga Presheva

👤Redaksia 🕔18:31 25.01.2016

Rasti i djaloshit 12 vjeçar shqiptar (me prejardhje nga komuna e Preshevës) Fatlum J nga Walenstadt SG shokoi gjithë Zvicrën dhe është publikuar thuajse në të gjitha mediat e saj. Gjatë pushimit shkollor, ai është rrahur nga pesë deri në gjashtë fëmijë më të moshuar zviceranë (15 deri në 16 vjeçar).

Lexo Artikullin e plotë

Futbolli shqiptar bashkon të rinjtë e Zvicrës

👤Redaksia 🕔09:50 18.01.2016

„Yallocup FC Dardania“ shkon në duart e futbollistëve të ekipit „Morello GmbH“. Loja e fundit e turneut vjetor që organizon për çdo vit skuadra e Zvicrës lindore, FC Dardania St. Gallen, është luajtur sot në mbrëmje mes ekipit finalist Morello GmbH dhe atij gjerman, „KF Kosova 08“.

Lexo Artikullin e plotë

Mësimi i gjuhës shqipe për migrantët në Gjermani

👤Redaksia 🕔10:19 13.01.2016

Mësimi shqip në Gjermani i ka fillimet në vitet `70, me ardhjen e emigrantëve të parë nga ish-Jugosllavia. Shkolla e parë u hap në „Paul Gerhardt-Schule” në Euskirchen, Etleva Mançe jep mësim shqip në këtë shkollë:

Lexo Artikullin e plotë

Piktor në vendlindje, “moler” në Zvicër

👤Redaksia 🕔22:54 10.01.2016

Çdo fillim i ri në një shtet me kulturë, gjuhë dhe zakone të tjera, është i vështirë për cilindo që lë vendlindjen dhe vendoset në një vend të tjetër. Pasojat e këtij ndryshimi, më së shumti i vuajnë njerëzit me kualifikime të caktuara, të cilat në vendin ku shkojnë nuk janë në përputhje me standardet e atjeshme

Lexo Artikullin e plotë

Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës" në Zvicër ka ndarë13.770 franga për vitin 2015

👤Redaksia 🕔13:15 09.01.2016

Komisioni për informim i Shoqatës Humanitare Lugina e Preshevës me qendër në Gossaut të St.Gallenit të Zvicrës ka lëshuar një informatë për opinion në të cilin shpjegohet aktiviteti kësaj organizate.

Lexo Artikullin e plotë

Oreksi turk për supën e Ballkanit

👤Redaksia 🕔09:44 05.01.2016

Realpolitika dhe seritë televizive: Marrëdhëniet serbo-turke përshkohen nga projeksionet historike. Por përskaj tyre lulëzon një realpolitikë, e udhëhequr nga interesat.

Lexo Artikullin e plotë

Vogt: Të huajt e lindur në Zvicër nuk duhet të dëbohen

👤Redaksia 🕔15:55 03.01.2016

Deputeti nacional ka thënë se me iniciativën që do të hidhet në votim nuk duhet të dëbohen ata persona me prejardhje të huaj por që janë të lindur në Zvicër, edhe pse nuk kanë pasaportë zvicerane.

Lexo Artikullin e plotë

Dr. Florim Cuculi: Zvicra është një parajsë për t`u shkolluar

👤Redaksia 🕔08:38 02.01.2016

Florim Cuculi, kardiolog në Spitalin Kantonal të Lucernit në një intervistë ekskluzive për albinfo.ch ka folur për mundësitë që i ka ofruar Zvicra për t’u bërë kardiolog i suksesshëm

Lexo Artikullin e plotë

Blattmann: Terrorizmi dhe trazirat sociale, rrezikojnë Zvicrën

👤Redaksia 🕔20:51 27.12.2015

Shefi i Armatës së Zvicrës, Andre Blattmann ka tërhequr vërejtjen nga rreziku i shtuar prej terrorit dhe trazirave sociale në Zvicër. Këto rreziqe njeriu i parë i ushtrisë zvicerane i ka apostrofuar si më të mëdhatë për Zvicrën aktuale dhe të kohës në vazhdim.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra, 6.25 milionë franga për punësim në Maqedoni

👤Redaksia 🕔10:23 22.12.2015

Me 6.25 milionë franga nga Zvicra, në katër vitet e ardhshme në Maqedoni duhet të hapen më shumë se 2.000 vende pune dhe pritet të rriten të ardhurat neto nga 1.5 milionë në mbi 1 mijë ndërmarrje të vogla dhe të mesme.

Lexo Artikullin e plotë

Austriaku dërgon ndihma qe 15 vjet në Shqipëri

👤Redaksia 🕔20:41 15.12.2015

Anton Huber është austriaku i palodhshëm, i cili mundohet të bëjë gjithçka për ta ndihmuar popullatën shqiptare në Shqipëri. Bashkë me organizatën “Ora International Osterreich”, me seli në Andorf të Austrisë. Në një intervistë për “meinbezirk.at”, Huber ka treguar se tash e 15 vjet dërgon ndihma të ndryshme në Shqipëri.

Lexo Artikullin e plotë