Kthehu ...

Diaspora

Londra, superkryeqyteti botëror më me ndikim

👤Redaksia 🕔13:49 18.08.2014

Britania, edhe pse cilësohet si vend i shkallës së dytë për nga pushteti, Londra mbetet qyteti më me ndikim në botë.

Lexo Artikullin e plotë

Bije papunësia në Turqi

👤Redaksia 🕔13:13 18.08.2014

Shteti turk po vazhdon të ketë rritje ekonomike, e kjo ka sjellë edhe ulje të papunësisë. Norma e papunësisë në Turqi u tkurr në 8.8 për qind gjatë muajit maj të këtij viti, nga nëntë për qind që ka qenë gjatë muajit paraardhës.

Lexo Artikullin e plotë

Ekonomia gjermane ul vrullin

👤Redaksia 🕔20:38 15.08.2014

Ekonomia gjermane shënoi në pranverë rënie për herë të parë pas një viti. Midis prillit dhe qershorit rendimenti ekonomik ra 0,2 përqind në krahasim me tremujorin e kaluar. Sipas ekspertëve kjo është një rënie relative.

Lexo Artikullin e plotë

Në vitin 2013, Kosova ka pasur 285 milion euro importe nga Serbia

👤Redaksia 🕔16:06 02.08.2014

Serbia zë vendin e parë për importet e Kosovës për vitin 2013, ndërsa Shqipëria dhe Italia dominojnë eksportet.

Lexo Artikullin e plotë

BE: Sanksionet e reja kundër Moskës godasin bankat dhe teknologjin

👤Redaksia 🕔13:04 31.07.2014

Hezitimi i javëve të fundit është zhdukur. Bashkimi europian gjeti një marrëveshje për shtimin e sanksioneve kundër Moskës. Masa që synojnë sektore të rëndësishme të ekonomisë ruse.

Lexo Artikullin e plotë

BE: Borxhet në nivel rekord

👤Redaksia 🕔11:45 23.07.2014

Borxhi në vendet e eurozonës vazhdon dhe rritet, raporton zyra statistikore evropiane "Eurostat".

Lexo Artikullin e plotë

Serbi, debate për reformat ekonomike

👤Redaksia 🕔01:16 19.07.2014

Reformat dhe ligji i punës e kanë futur qeverinë e Serbisë në kritika të ashpra. Miratimi i ligjit të punës për rritjen e moshës së pensionit nga 60 në 65 vjeç ka shkaktuar pakënaqësinë e sindikatave, por edhe protesta të vazhdueshme të tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia shteti me pagën minimale më të ulët në botë

👤Redaksia 🕔01:11 19.07.2014

Shteti që ka pagën minimale më të ulët të siguruar me ligj është Serbia dhe për dy vitet e fundit në këtë shtet paga minimale nuk ka ndryshuar. Pra paga minimale në Serbi është 115 dinar e barabartë me 0.89 euro.

Lexo Artikullin e plotë

Cili vend ka rezervat më të mëdha të arit?

👤Redaksia 🕔00:20 06.07.2014

Vendet që janë superfuqi ekonomike janë edhe vendet që kanë rezervat më të mëdha të arit. SHBA-të, Gjermania, Italia, Franca dhe Kina janë pesë vendet që qëndrojnë në krye të listës.

Lexo Artikullin e plotë

Kosovarët për pushime në Shqipëri harxhojnë 200 milionë euro

👤Redaksia 🕔11:40 02.07.2014

Pushuesit nga Kosova vlerësohet se çdo vit shpenzojnë në bregdetin e Shqipërisë deri në 200 milionë euro.

Lexo Artikullin e plotë

“Nestle” ka investuar për dy vjet 5 milionë € në Serbi

👤Redaksia 🕔17:53 17.06.2014

Prej vitit 2012, kur “Nestle” ka marrë fabrikën e prodhimit në komunën Surçin në Beograd, kompania zvicerane në Serbi ka investuar 5 milionë euro në përmirësimin e proceseve prodhuese.

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria prin me investime të huaja

👤Redaksia 🕔17:04 14.06.2014

Sipas Institutit të Vjenës, në Shqipëri ka pasur investime prej 923 milionë eurosh, pastaj vjen Serbia me 779 milionë euro. Në Kosovë janë investuar 259 milionë euro.

Lexo Artikullin e plotë

Metal, më e suksesshmja nga ndërmarrjet e privatizuara në Preshevë

👤Redaksia 🕔17:01 14.06.2014

Presheva numëron 10 ndërmarrje shoqërore, ku 5 prej tyre janë të privatizuara  dhe kurse 4 janë në proces të privatizimit, ndërkaq vetëm një prej tyre është në funksion me kapacitete të zvogëluara.

Lexo Artikullin e plotë

Draghi: Do veprojmë nëse ka rreziqe inflacioniste

👤Redaksia 🕔16:56 14.06.2014

Banka Qendrore Europiane paralajmëron për rrezikun që vjen nga inflacionin i ulët, por shpreh gatishmërinë se do të veprojë nëse rritja e çmimeve në Eurozonë ngadalësohet.

Lexo Artikullin e plotë

Dështon iniciativa për pagën minimale

👤Redaksia 🕔16:53 14.06.2014

Ka dështuar nisma për pagën minimale, të cilën e kishte inicuar Federata e Sindikatave të Zvicrës (SGB)

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoci pjesëmarrës i Forumit të biznesit dhe investimeve në Tiranë

👤Redaksia 🕔16:49 14.06.2014

Komuna e Bujanocit do të jetë pjesëmarrëse e edicionit të dytë të Forumit të Biznesit dhe Investimeve Shqipëri-Kosovë-Maqedoni i cili zhvillohet të mërkurën në Tiranë.

Lexo Artikullin e plotë