Kthehu ...

Diaspora

Valton Jakupi i përgjigjet kritikave të evropianëve, kërkon fond për kulturë e integrim

👤Redaksia 🕔23:28 04.02.2015

Nën organizimin e „Akadeumi/seminarimis“ të Arteve të Austrisë, në kryeqytet në Vjenë, është mbajtur seminari me temë "Integrimi në institucione shtetërore dhe mbrojtja e vlerave kulturore prej antivlerave”, ku ndër pjesëmarrës të shumtë ishte edhe regjisori dhe aktori nga Lugina që vepron në Zvicër, Valton Jakupi.

Lexo Artikullin e plotë

Në Zvicër, 427 mijë veta punojnë në të zezë

👤Redaksia 🕔21:52 04.02.2015

6.9% e brutoproduktit vendor rezulton nga kjo punë ndërsa në vendet si Gjermania, Franca etj. kjo përqindje arrin në mes 12 dhe 13%.

Lexo Artikullin e plotë

Një qytetari të BE-së nuk i garantohet qëndrimi nëse nuk gjen punë

👤Redaksia 🕔21:49 04.02.2015

Nëse qytetarët e BE-së nuk mund të sigurojnë një vend pune, nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në kohë të pacaktuar në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Frangu shënon rënien më të lartë në dy javët e fundit

👤Redaksia 🕔22:03 02.02.2015

Vlera e euros u rrit të hënën në 1.9 për qind kundrejt frangut në 1,05800 franga

Lexo Artikullin e plotë

Migrosi “ndëshkon” ata që blejnë jashtë Zvicrës

👤Redaksia 🕔15:30 01.02.2015

Herbert Bolliger, në një intervistë dhënë gazetës "SonntagsZeitung" ka deklaruar se Migrosi planifikon që në filialet e tij në afërsi të kufijve të ndërpresë punësimet e reja.

Lexo Artikullin e plotë

Bayerni ndjehet i “kërcënuar” nga emigrantët e Kosovës- kërkon ashpërsimin e ligjit të azilit

👤Redaksia 🕔15:16 01.02.2015

Rreth 60 për qind të kërkesave për azil që janë bërë gjatë dy muajve të fundit të vitit 2014 kanë ardhur nga shtetasit e vendeve të Ballkanit, më së shumti nga Serbia dhe nga Kosova.

Lexo Artikullin e plotë

Gazeta austriake Oberösterreich: „Ne nuk kemi punë, nuk kemi para, nuk kemi ardhmëri në Kosovë“!

👤Redaksia 🕔15:13 01.02.2015

Keshtu thonë 96 të ikur nga Kosova, që arritën këto ditë në stacionin e trenit nëLinz. Numri azilkërkuesve nga Kosova është në rritje e sipër. Azilkërkuesit ekonomik nga Kosova po kalojnë momente të vështira duke lëvizur nga njeri shtet në tjetrin, disa shtete duke i larguar, e ne disa duke ikur ata vetë.

Lexo Artikullin e plotë

Policia kap në tren 95 kosovarë, refugjatë ilegalë

👤Redaksia 🕔13:25 31.01.2015

Plot 95 kosovarë janë kapur nga policia austriake të premten në një tren në Austri, që udhëtonte nga Hungaria, me drejt Gjermanisë, në Munih.

Lexo Artikullin e plotë

Kirurgët zviceranë harrojnë më së shpeshti veglat në trupin e të operuarve?

👤Redaksia 🕔09:04 28.01.2015

Por sipas Shoqatës së Kirurgëve të Zvicrës mund të jetë pikërisht përpunimi më i përpiktë i të dhënave mbi gabimet e bëra gjatë operacioneve, ai që ia jep Zvicrës vendin e fundit në këtë listë.

Lexo Artikullin e plotë

Vetëm 10 ditë procedura për azilkërkuesit e Kosovës dhe Serbisë

👤Redaksia 🕔10:12 26.01.2015

"Personat nga vendet e sigurta, të cilët edhe ashtu nuk kanë asnjë shans për azil, po bëhen problem për refugjatët e vërtetë të luftës për të cilët po behet gjithnjë më e vështirë t`i strehojmë".

Lexo Artikullin e plotë

Çka fshihet pas frangut zviceran?

👤Redaksia 🕔22:20 25.01.2015

Banka Nacionale e Zvicrës ndryshon nga bankat e tjera qendrore në atë se ajo aktualisht nuk është në pronësi nga qeveria zvicerane. Qarkullojnë disa teori për vendimin e Bankës Nacionale të Zvicrës, me të cilin është shkaktuar „cunami“ i vërtetë financiar në tregjet financiare ndërkombëtare. Njëra është se Thomas Jordan, president i Bankës Nacionale të Zvicrës, beson se frangu do të fillonte të dobësohej dhe do të zgjidhë disa nga problemet e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

“Baushtellë: Balkan Temple”, projekt ndërmjet Prishtinës, Beogradit dhe Cyrihut

👤Redaksia 🕔13:31 24.01.2015

Prishtina, Cyrihu dhe Beogradi do të bëhen gati gjatë këtij viti për ta pritur një projekt të madh artistik

Lexo Artikullin e plotë

Pasagjerët gjermanë e zgjedhin shqiptarin si shoferin ideal të autobusit (Foto)

👤Redaksia 🕔23:57 23.01.2015

700 veta kanë votuar, në anketën e shpallur nga Organizata e trafikut të Munihut dhe “Suddeutsche Zeitung” për shoferin më të mirë në linjat jashtë qytetit të Munihut.

Lexo Artikullin e plotë

Bankierët e fshehtë të Bazelit kanë gjithë pushtetin

👤Redaksia 🕔08:54 21.01.2015

Eshtë takimi më ekskluziv në botë. Një mbledhje e fshehtë e burrave dhe grave më të pushtetshme të planetit. Ata mblidhen larg prej syve kureshtarë në një sallë të madhe ngrënieje, me pamje nga Alpet e Zvicrës.

Lexo Artikullin e plotë

Policia ndalon katër kosovarë dhe trafikuesin e tyre hungarez

👤Redaksia 🕔19:08 19.01.2015

Katër personat të gjithë kosovarë nuk kishin kurrfarë dokumentesh me të cilat mund të qëndrojnë në Gjermani

Lexo Artikullin e plotë

Zviceranët “pushtojnë” pazarin gjerman pas rritjes së vlerës së frangut

👤Redaksia 🕔13:50 17.01.2015

Rënia e madhe e vlerës së euros kundrejt frangut, veç dëmeve për ekonominë zvicerane, ka shkaktuar edhe një eufori të qytetarëve të këtushëm për të bërë “shopping” në Gjermani.

Lexo Artikullin e plotë