Kthehu ...

Diaspora

Vrasje në Hamburg: Betejë e shqiptarëve për kontroll prostitucioni

👤Redaksia 🕔19:40 15.03.2015

Qyteti detar i Hamburgut në Gjermani njihet për faktin që ka rrjetin më të madh të prostitucionit në këtë shtet dhe prej më të mëdhenjve në Europë.

Lexo Artikullin e plotë

Dorina Podrimja refuzon mega ofertë nga televizioni zviceran

👤Redaksia 🕔12:05 14.03.2015

Modelistja shqiptare në Zvicër, Dorina Podrimja, ka refuzuar një ofertë të majme nga televizioni zviceran “3+”. Përkundër famës dhe shumës së madhe të parave që do t’ia sillte, ajo nuk ka pranuar të bëhet protagoniste e ciklit të ri të emisionit “Die Bachelorette” në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Në Lugano hapet ekspozita e Agim Sulajt

👤Redaksia 🕔18:07 13.03.2015

Ekspozita titullohet "Viaggi d'infanzia" ("Udhëtime fëmijërore") dhe krejt kjo është esenca e ekspozitës dhe, mund të themi, edhe jeta dhe përvoja jetësore në migrim e maestro Sulaj

Lexo Artikullin e plotë

Bëhet fjalë për Zvicër: Pensionistja ëndërron që të ketë një WC! (Foto)

👤Redaksia 🕔14:53 12.03.2015

Kjo shtëpi nuk është e rehatshme. Fasada është shkatërruar, roletat e dritareve të dëmtuara. Dhe Nelly Bosshard (82) nga Ricketwil-Zvicër megjithatë nuk dëshiron të zhvendoset.

Lexo Artikullin e plotë

Një afrikan në krye të bankës Credit Suisse

👤Redaksia 🕔15:09 11.03.2015

Tidjane Thiam, shtetas i Bregut të Fildishtë do të zëvendësojë në timon amerikanin Brady Dougan

Lexo Artikullin e plotë

Hapet shkolla e dytë shqipe në Belgjikë (video)

👤Redaksia 🕔18:18 10.03.2015

Shkolla e dytë për mësimin e gjuhës shqipe është hapur në qytetin më të vjetër belg, në Tongeren.

Lexo Artikullin e plotë

250 libra shqip në dispozicion të Bibliotekës Publike të Lozanës

👤Redaksia 🕔18:13 10.03.2015

Të shtunën në mëngjes u mbajt prezantimi para publikut i një projekti të përbashkët në mes të qytetit të Lozanës dhe atij të Ferizajt, me rastin e ofertës së 250 librave në gjuhën shqipe.

Lexo Artikullin e plotë

Si të votoni në Zvicër?

👤Redaksia 🕔18:09 10.03.2015

Të premten më 13 mars mbahet një mbrëmje informative për banorët e Winterthurit me rrethinë, të cilët posedojnë shtetësi zvicerane për mënyrën se si votohet në Zvicër

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Shqiptari ka fascinuar me prezantimin e punimit të tij të maturës

👤Redaksia 🕔14:51 07.03.2015

Artan Islamaj: “Jam i rritur mes dy kulturave, në mua është kalitur dhe dominon kultura dhe tradita shqiptare”

Lexo Artikullin e plotë

Politikanët shqiptarozviceranë, Pro & Contra Iniciativës Familjare

👤Redaksia 🕔13:28 07.03.2015

Arbër Bullakaj nga SP është kundër „Iniciativës familjare“ të CVP ndërsa Blerim Bunjaku nga EVP, është pro. Të dy politikanët shqiptarozviceranë janë kandidatë në zgjedhjet për Parlamentin Nacional të Zvicrës

Lexo Artikullin e plotë

Hapet panairi i 85-të i automobilave në Gjenevë

👤Redaksia 🕔18:33 05.03.2015

Këtë të enjte I ka hapur dyert panairi i automobilave (Autosalon) i, 85-ti me radhë, i Gjenevës. Duke filluar nga sot modelet e fundit do të prezantohen para vizitorëve.

Lexo Artikullin e plotë

Gjermani, ekzekutohet shqiptari

👤Redaksia 🕔20:50 04.03.2015

Asnjë nuk e hapi derën, edhe pse ai trokiste i gjakosur në dyert e tyre. Ky është një citim i marrë nga një medie gjermane që flet për ekzekutimin e një shtetasi shqiptar në Gjermani dhe plagosjen e një tjetri.

Lexo Artikullin e plotë

Stamboll, ministri Murati dhe shqiptarët u sulmuan me gurë

👤Redaksia 🕔16:12 04.03.2015

Në Stamboll, gjatë shënimit të përvjetorit të 7 të pavarësisë së Kosovës, u sulmuan shqiptarët që po festonin pavarësinë. Aty ishte edhe ministri i Diasporës, Valon Murati

Lexo Artikullin e plotë

Besa shqiptare hap dyert edhe në St.Gallen

👤Redaksia 🕔10:37 03.03.2015

Nikoqir i këtij evenimenti të madh që ka kaluar nëpër të gjitha qendrat e mëdha të Zvicrës, do të jetë Shkolla e Lartë Pedagogjike në St. Gallen.

Lexo Artikullin e plotë

Të shtëna me armë në Cyrih, vritet një person

👤Redaksia 🕔13:47 01.03.2015

Në Cyrih-Affoltern policia ka gjetur një person të plagosur në orët e hershme të së dielës.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra do të ndalojë automjetet e shpejta e të zhurmshme

👤Redaksia 🕔20:06 26.02.2015

Automjetet e reja, të cilave zhurma e motorit mund t'i përforcohet në mënyrë manuale, nuk do të lejohen nga viti 2016.

Lexo Artikullin e plotë