Kthehu ...

Diaspora

18 cigare në ditë i tymos duhanxhiu mesatar i Zvicrës

👤RedaksiaR 🕔12:11 25.05.2017

Në këtë konstatim kanë arritur hulumtuesit nga Universiteti i Neuchatelit, në një studim të ri të tyre

Lexo Artikullin e plotë

Admir Mehmedi është bërë imazhi i “eny Credit”

👤RedaksiaR 🕔12:09 25.05.2017

Futbollisti shqiptar nga Maqedonia, Admir Mehmedi, i cili luan për Zvicrën, është bërë imazhi i “eny Credit” në Cyrih. Mehmedi është caktuar nga “eny Credit” si ambasador, i cili do të bëjë disa spote për ofruesin zviceran të kredive. Në rend të parë do të tregohen vlerat e “eny Credit”.

Lexo Artikullin e plotë

238 milionë franga zvicerane, për 5 qendra federale të azilit

👤RedaksiaR 🕔12:04 25.05.2017

Për ndërtimin dhe planifikimin e qendrave federale të azilit, Këshilli Federal kërkon nga Parlamenti një hua prej rreth 238 milionë frangash zvicerane.

Lexo Artikullin e plotë

10 milionerë zviceranë marrin shtesa sociale

👤RedaksiaR 🕔13:26 24.05.2017

Deputetja nacionale nga CVP, Ruth Humbel kërkon vendosjen e një pragu, lloj kriteri për njerëzit që kanë të drejtë të përfitojnë nga ndihmat sociale. Ky prag do të ishte pasuria prej 100 mijë frangash

Lexo Artikullin e plotë

Ja sa paguhen deputetët e Zvicrës

👤RedaksiaR 🕔09:30 24.05.2017

Në legjislaturën e fundit, federata për pagat dhe kompensimin e punës së parlamentarëve ka dhënë mesatarisht për çdo vit nga 37.4 milionë franga. Ora mesatare e një deputeti, sipas këtij studimi, kushton 79 franga

Lexo Artikullin e plotë

Interesimi i mërgatës për votim, dukshëm më i madh se më parë

👤RedaksiaR 🕔09:26 24.05.2017

"Vërehet qartë që ka një interesim shumë më të madh të mërgatës në krahasim me zgjedhjet tjera" është thënë në Konferencën për shtyp të KQZ

Lexo Artikullin e plotë

S’ka të lënduar nga Kosova në sulmin në Mançester

👤RedaksiaR 🕔09:24 24.05.2017

Ambasadori i Kosovës në Britani, Lirim Greiçevci ka njoftuar se në mesin e viktimave në sulmin terrorist, nuk është asnjë i Kosovës

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra është e pastër!

👤RedaksiaR 🕔09:22 24.05.2017

Qoftë në Liqenin e Cyrihut, në Pfäffikon apo në liqenin e Luzernit, kudo ju mund të gëzoni cilësi të shkëlqyer të ujit dhe mund të shkoni për të notuar. Një rezultat i ngjashëm u gjet edhe në Ticino dhe në Liqenin e Gjenevës dhe atë të Neuchâtel-it.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarët bëjnë realitet ëndrrën e një ekipi dhe qyteti

👤RedaksiaR 🕔15:08 23.05.2017

Skuadra e Rapperswil-Jona me fitoren e fundit ndaj FC Zurich edhe zyrtarisht është inkuadruar në Ligën e Dytë apo Challenge League. Fitorja ndaj 2:0 ishte e vlefshme dhe pas ndeshjes shpërthyen edhe lotët, shkruan “Zürichsee-Zeitung”.

Lexo Artikullin e plotë

“Lumturia Fest” vjen me projektin Zvicër-Kosovë “Schatzi, a je mirë”

👤RedaksiaR 🕔15:06 23.05.2017

Shfaqjet e përbashkëta do të shoqërohen me punëtori interesante (workshops), befasi muzikore ose piknikë kulinarikë në Ballkan, pa lëvizur nga Theater Pavillon. “Hajde”, na fton organizatori “shqip”

Lexo Artikullin e plotë

145 km në orë në tunel, shqiptari mund të dënohet me 15 muaj burg

👤RedaksiaR 🕔15:04 23.05.2017

Personi në fjalë mund të dënohet me deri 15 muaj burg dhe me një gjobë prej 1500 frangash

Lexo Artikullin e plotë

Në fshatra apo në qytete, ku banojnë të pasurit në Zvicër?

👤RedaksiaR 🕔12:37 19.05.2017

Jeta nëpër qytete është bërë e shtrenjtë. Njerëzit me të ardhura të ulëta janë gjithnjë e më të margjinalizuar dhe detyrohen të lëvizin në fshat ose në periferi. Një studim i Zyrës Federale Zvicerane të Banimit (BWO) tregon megjithatë që kjo nuk është e vërtetë. Përkundrazi, është e kundërta, përcjell albinfo.ch. Njerëzit me pak të hyra, megjithatë, kanë tendencë të qëndrojnë në qytet. Përveç kësaj, kjo kryesisht tërheq këta njerëz në qytetet kryesore zviecaren. Berna bën një përjashtim.

Lexo Artikullin e plotë

“Vota e diasporës është më reale, pasi që ajo nuk mund të blihet!”

👤RedaksiaR 🕔09:02 19.05.2017

albinfo.ch ka marrë mendimet e aktivistëve politikë dhe të shoqërisë civile, shqiptarë me qëndrim në Zvicër lidhur me zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë dhe pjesëmarrjene diasporës në to

Lexo Artikullin e plotë

Lirohet kosovari që vrau polakun: Videot tregojnë se ishte në vetëmbrojtje

👤RedaksiaR 🕔08:59 19.05.2017

E veçantë për këtë proces gjyqësor ka qenë rrethana se kamera vëzhguese e ka filmuar të gjithë zhvillimin e ngjarjes në barin e Vjenës

Lexo Artikullin e plotë

Gjenevë: Rekord botëror, për një diamant në formë të zemrës

👤RedaksiaR 🕔12:32 18.05.2017

Diamanti i quajtur "Legjenda" është vlerësuar për shitje mes 14 dhe 20 milionë dollarëve.

Lexo Artikullin e plotë

Të rejat nga Kosova në trajnim për kujdestare të pleqve në Gjermani

👤RedaksiaR 🕔10:19 18.05.2017

Djellza Hajdari dhe Qëndresa Bytyqaj, e kanë kaluar procedurën e pranimit në shkollën e aftësimit për punë në shtëpitë e pleqve

Lexo Artikullin e plotë