Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Ndërkombëtarët mund të ndërhyjnë nëpërmjet Listës Serbe

👤Redaksia 🕔22:02 11.09.2014

Njohësi i çështjeve juridike dhe këshilltari i jashtëm i Presidentes për çështje juridike, Dastid Pallaska, thotë se ndërkombëtarët mund të ndërhyjnë për ta zgjidhur ngërçin politik, nëpërmjet Listës Serbe.

Lexo Artikullin e plotë

VV: PDK-ja dhe Beogradi zvarrisin formimin e institucioneve

👤Redaksia 🕔21:49 11.09.2014

Në një përpjekje për krijimin e mekanizmave institucionalë paralelë, sot PDK-ja e pashpresë ndërmori edhe hapin e fundit për pengimin e krijimit të institucioneve: së bashku me Listën Serbe e shtynë për një javë seancën konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës, thuhet në një reagim të Lëvizjes Vetëvendosje.

Lexo Artikullin e plotë

Gati plani për arrestimin e Berishës dhe disa ish-ministrave

👤Redaksia 🕔13:57 11.09.2014

Është e qartë tashmë se bileta e Shqipërisë për marrjen e statusit të vendit kandidat për BE ishte aksioni i policisë në Lazarat. Është theksuar disa herë rresht pas atij aksioni nga funksionarë të Bashkimit Evropian se me këtë rast qeveria tregoi se ka vullnet në luftën ndaj lendëve narkotike dhe ndaj krimit të organizuar.

Lexo Artikullin e plotë

Afera Narko-Serbia: Aty ku edhe shteti shet drogë

👤Redaksia 🕔10:14 11.09.2014

Pse kompania farmaceutike shtetërore “Galenika” dyshohet për tregtim në tregun e zi të substancës më aktuale narkotike – DIAZEPAM! Cilat janë ato të dhëna që nuk korrespondojnë në mes të EUOROPOL dhe shtetit serb, dhe çfarë po hetohet aktualisht, shkruan gazeta Kurir e Beogradit,

Lexo Artikullin e plotë

FMN kërkon uljen e pensioneve dhe rrogave në Serbi për 10 për qind

👤Redaksia 🕔09:55 11.09.2014

Fondi ndërkombëtar monetar kërkon nga Qeveria e Serbisë që t'i ulë mjetet dedikuar për pensione dhe rroga të të punësuarve në sektorin publik për 10 për qind, kumtoi në numrin e sotëm gazeta beogradase "Blic".

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq do të zgjidhej president që në raundin e parë

👤Redaksia 🕔22:04 10.09.2014

Kryeministri serb, konservatori Aleksandar Vuçiç do të fitonte që në raundin e parë edhe zgjedhjet presidenciale, sipas sondazhit të agjencisë ”Faktor Plus” dhe i publikuar sot nga gazeta ”Politika”.

Lexo Artikullin e plotë

Kina premton autostradën Shqipëri-Maqedoni

👤Redaksia 🕔21:06 10.09.2014

Dita e dytë e vizitës së kryeministrit Edi Rama në Kinë, është shoqëruar me një premtim nga shteti kinez për Shqipërinë: Bashkëpunim më të ngushtë mes palëve. Gjatë takimit me homologun e tij kinez Li Keqiang, kryeministri mori garancinë e Pekinit për të ndërtuar një autostradë që lidh Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Lexo Artikullin e plotë

Marrëveshje e parimeve për koalicion, ende jo për qeveri

👤Redaksia 🕔20:50 10.09.2014

Bllokut të partive të koalicionit, Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma i është bashkuar edhe Lëvizja Vetëvendosje.

Lexo Artikullin e plotë

BE-Kosovës: Dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë

👤Redaksia 🕔19:30 10.09.2014

Partitë politike në Prishtinë duhet të vazhdojnë dialogun me Serbinë. Ky është mesazhi i vendeve anëtare të BE-së dhe Shefit të Zyrës së BE-së në Prishtinë, drejtuar Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Blloku i jep Vetëvendosjes dialogun me Serbinë

👤Redaksia 🕔23:11 09.09.2014

Blloku ka pranuar që negociatat me Serbinë t’i udhëheqë Albin Kurti. Kjo ka shkaktuar habi dhe nervozë tek ambasadat perëndimore në Prishtinë, të cilat duket se do të dalin publikisht kundër.

Lexo Artikullin e plotë

SHBA dërgon një zëvendës ambasadorë shqiptarë në Podgoricë

👤Redaksia 🕔23:05 09.09.2014

B. Bix Aliu, është i pari dhe i vetmi deri tani - që emërohet në detyrën më të lart në diplomacinë e Shteteve të Bashkuara - Ai është lindur dhe rritur në Çikago, Illinois. Prindërit e tij, janë shqiptarë nga një prej trevave shqiptare Zajasi - Kërçovë, në Maqedoni, familje që emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1960.

Lexo Artikullin e plotë

Ja strategjia serbe për pengimin e Kosovës për anëtarësim në OKB

👤Redaksia 🕔19:31 09.09.2014

Beogradi ka përgatitur aktivitet të vëllimshëm diplomatik si “kundërgoditje” ndaj planeve të Prishtinës për të fituar njohje të reja nga bota.

Lexo Artikullin e plotë

Pritet të firmoset marrëveshja që Porti i Shëngjinit t’i jepet Kinës

👤Redaksia 🕔09:37 09.09.2014

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kinë në datat 10 dhe 11 shtator, ku pritet që të firmoset kontrata për Portin e Shëngjinit që do t’i jepet me koncesion Kinës për 25 vjet.

Lexo Artikullin e plotë

Studim: Myslimanët shqiptarë dhe boshnjakë, më të moderuarit

👤Redaksia 🕔20:35 08.09.2014

63 për qind të egjiptianëve dhe të pakistanezëve e arsyetojnë dënimin me vdekje për braktisje të fesë, ndërsa në Shqipëri vetëm 1 për qind.

Lexo Artikullin e plotë

Edhe pesë vite nuk do të ketë zgjerim të BE-së

👤Redaksia 🕔15:51 08.09.2014

Ndërsa deri atëherë, negociatat për pranim do të mbikëqyrën nga politikani austriak, Johannes Hahn, “pasuesi” i Stefan Fules në ekipin e ri të KE-së, por si “Komisionar i Lidhjes” dhe jo si “Komisionar për Zgjerim dhe Politikë të Fqinjësisë“.

Lexo Artikullin e plotë

Shiu vërshon sërish Gjilanin (foto)

👤Redaksia 🕔11:37 08.09.2014

Shiu që po bie pa pushim që nga mëngjesi ka vërshuar qytetin e Gjilanit, si çdo herë tjetër që bie shi.

Lexo Artikullin e plotë