Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Shqiptarët në Malë të Zi do të protestojnë kundër diskriminimit

👤Redaksia 🕔08:47 12.11.2014

Shqiptarët në Mal të Zi kanë bërë thirrje për një protestë për të premten e kësaj jave, kundër diskriminimit të tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Ambasadorët zhgënjejnë Vuçiqin, vizita e Ramës historike

👤Redaksia 🕔21:27 11.11.2014

Kanë zhgënjyer pritshmëritë e shefit të qeverisë serbe Aleksandër Vuçiq, Ambasadorët e Kuintit në takimin e thirrur prej tij.

Lexo Artikullin e plotë

Vizita e Ramës, hakerët sulmojnë “Preshevën”

👤Redaksia 🕔18:44 11.11.2014

Komuna e Preshevës për disa orë me radhë është pa faqe funksionale.

Lexo Artikullin e plotë

Prizreni, ndalesa e fundit e Ramës

👤Redaksia 🕔15:56 11.11.2014

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë rrugës për në shtëpi, do të qëndrojë për pak kohë edhe në Prizren. Rama në Prizren pritet nga ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj.

Lexo Artikullin e plotë

Qosja lavdëron Ramën: U dëshmua në Beograd si lider i rajonit

👤Redaksia 🕔12:12 11.11.2014

Ngjarja e kësaj të hëne është vizita historike e kryeministrit Edi Rama në Beograd, vizitë që nxori në pah mungesën e komunikimit mes dy vendeve dhe ku përmendja e realitetit të Kosovës së pavarur në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Aleksandar Vuçiq, u cilësua si provokim nga ky i fundit.

Lexo Artikullin e plotë

Nëndetsja Turke ankorohet në portin e Durrësit

👤Redaksia 🕔08:13 11.11.2014

Nëndetësja Turke “TCG Sakarya” pasi mori pjesë në një stërvitjeje e përbashkët të bashkëpunimit të vendeve të NATO-s në Spanjë “Noble Mariner-2014 NATO” gjatë kthimit të saj në atdhe u ankorua ditën e djeshme në Durrës

Lexo Artikullin e plotë

Zbulohet pse Nikoliç nuk ka pritur Ramën në takim

👤Redaksia 🕔08:03 11.11.2014

“Serbia tash e dy vjet e gjysmë është duke u përpjekur për të bërë Ballkanin rajon të sigurt dhe të begatë të Evropës, por me politikanët e pandërgjegjshëm si Edi Rama, është e qartë se kjo do të jetë mjaftë e vështirë dhe me plot sfida”, thuhet në përgjigjen nga Departamenti për Marrëdhënie me Media të Presidentit të Serbisë, Timoslav Nikoliç, për Tanjug.

Lexo Artikullin e plotë

Weber: Berlini të mendojë kur do t’i thotë Beogradit se është koha për ta njohur Kosovën

👤Redaksia 🕔08:00 11.11.2014

Berlini nuk do të jetë i kënaqur me grindjet e dy kryeministrave në Beograd, por e tëra është edhe si pasojë e humbjes së rastit të krijuar nga dialogu Kosovë-Serbi, që Beogradi të shtyhet drejt ndërmarrjes së hapave që do ta njihnin realitetin në Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

Këto janë tre marrëveshjet Shqipëri-Serbi

👤Redaksia 🕔20:05 10.11.2014

Ministria e Zhvillimit Ekonomik në Shqipëri detajon marrëveshjet e firmosura sot në Serbi, nga ministri Arben Ahmetaj dhe homologu i tij serb Dušan Vujovic.

Lexo Artikullin e plotë

Pritja që iu bë Ramës, pamje nga një kënd tjetër (video)

👤Redaksia 🕔16:06 10.11.2014

Vizita e Edi Ramës në Beograd, e para e një udhëheqësi të Shqipërisë pas 68 vitesh, u shoqërua me tension të paparë.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq nuk ia zgjatë dorën Edi Ramës – me nervozizëm ia tregon derën (video)

👤Redaksia 🕔15:19 10.11.2014

Ndërkohë ndërsa kryeministri Rama foli për Kosovën Radio Televizioni i Serbisë ndaloi përkthimin.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia heq flamurin shqiptar nga protokolli

👤Redaksia 🕔12:31 10.11.2014

Qeveria serbe ka thyer protokollin gjatë vizitës së sotme të Kryeministrit shqiptar Edi Rama në Beograd, duke shmangur flamurin shqiptar në ceremoninë e pritjes.

Lexo Artikullin e plotë

Nga kriza në krizë

👤Redaksia 🕔11:47 10.11.2014

Heqja dorë nga posti i kryetarit të Kuvendit nga ana e Bllokut të partive të koalicionit paszgjedhor, ka dhënë një mundësi të mirë për respektimin e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese, por nuk e ka zgjidhur krizën rreth formimit të institucioneve të reja.

Lexo Artikullin e plotë

Shpërthen peshku në Ulqin, dy ton në ditë (video)

👤Redaksia 🕔23:18 09.11.2014

Një ngjarje tepër e çuditshme ka ndodhur këtë fundjavë në Ulqin, në ujërat e Bunës dhe në det. Peshkatarët kanë mundur të kapin sasi të mëdha peshqish, që shkojnë deri në dy tonë peshk, të kapur brenda dy ditësh.

Lexo Artikullin e plotë

Vizita e Ramës në Beograd nën presionin ndërkombëtar

👤Redaksia 🕔22:49 09.11.2014

Në atmosferën e pragvizitës së kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Beograd po mbisundojnë dukshëm më shumë detajet e sigurisë, rruga se nga do të kalojë mysafiri shqiptar, sa forca policore dhe agjentë do të mobilizohen në terren, cilët zyrtarë serbë do ta presin dhe cilët nuk do të kenë mundësi ta presin.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra refuzon pasaportën serbe, shkaku i Kosovës së pavarur (Foto)

👤Redaksia 🕔22:42 09.11.2014

Ansambli i këngëve dhe valleve “Venac” nga Graçanica, nuk ka mundur të udhëtojë për në Baden të Zvicrës, pasi ambasadat e këtij shteti në Prishtinë dhe Beograd, kanë refuzuar t’i marrin parasysh pasaportat e tyre serbe.

Lexo Artikullin e plotë