Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Interpelancë për Isa Mustafën!

👤Redaksia 🕔16:19 31.01.2015

Thirrja e mbledhjes së jashtëzakonëshme të Kuvendit të Kosovës, ku Kryeministri Isa Mustafa thirret në interpelancë, (mos) për shkarkimin e ministrit serb Jabllanoviq, nga partitë opozitare Lëvizja Vetëvendosje AAK dhe Nisma, paraqet kërkesë indirekte për prishjen e koalicionit aktual me Lista Srpska dhe praktikisht paraqet rënie të Qeverisë.

Lexo Artikullin e plotë

Foreign policy: Biznesi i diplomasisë së Bechtel Enka në Kosovë e Shqipëri

👤Redaksia 🕔13:43 31.01.2015

Foreign Policy ka publikuar një investigim të gjatë lidhur me aktivitetin e kompanisë amerikane të rrugëve Bechtel Enka në rajonin e Ballkanit. Fitimi i Bechtel në Shqipëri në 5 vjet, gati sa huaja që Shqipëria mori në mars 2014 nga FMN. Investigimi është kryer nga gazetari Matthew Brunwasser*. Monitor e sjell të përmbledhur raportin për Shqipërinë dhe Kosovën…

Lexo Artikullin e plotë

I varfër, kush merr më pak se 986 franga në muaj

👤Redaksia 🕔13:27 31.01.2015

Nevojat themelore bazë për një muaj dhe për një person në Zvicër, sipas Skos kapin vlerën 986 franga.

Lexo Artikullin e plotë

Alarmohet Maqedonia: Toka nuk pranon më ujë, sonte reshje të reja!

👤Redaksia 🕔13:15 31.01.2015

Autoritetet janë alarmuar pas parashikimeve të Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike, që thonë se reshjet e shiut do të vazhdojnë edhe sot, në orët e pasdites, me intensitet prej 30 litrash në një metër katror. 

Lexo Artikullin e plotë

Protestat, Jabllanoviqi dhe Trepça

👤Redaksia 🕔13:07 31.01.2015

Tensionet politike në Kosovë, po shtohen ende pa u mbushur 100 ditët e para të punës së qeverisë së re. Protestat dhe grevat janë instrumente që po përdoren qoftë nga opozita, sindikatat apo edhe shoqatat e ndryshme. Por, kulmimi i shprehjes së pakënaqësive u shënua ditët e fundit me protestat e 24 dhe 27 janarit në Prishtinë.

Lexo Artikullin e plotë

Emigrantët kosovarët në Francë flenë në stalla kafshësh (Video)

👤Redaksia 🕔23:39 30.01.2015

Të tmerrshme janë kushtet në të cilat po qëndrojnë kosovarët në vende të improvizuar në shtete të Evropës. Të premten televizioni France 3 ka sjell një tjetër reportazh nga një fermë e kthyer në vendqëndrim për qindra kosovarë, që po vazhdojnë çdo ditë ta lënë Kosovën për të kërkuar një jetë më të mirë, raporton KTV.

Lexo Artikullin e plotë

Riatdhesohen nga Franca, Belgjika Gjermania e Danimarka 50 shqiptarë

👤Redaksia 🕔10:36 30.01.2015

Policia e Shqipërisë në bashkëpunim me autoritetet franceze, kanë realizuar gjatë ditës së djeshme një operacion riatdhesimi nga Franca të 50 shtetasve shqiptarë, koordinuar dhe bashkëfinancuar nga Agjencia Europiane për Kufirin FRONTEX.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia të mos kushtëzohet midis Brukselit dhe Moskës

👤Redaksia 🕔10:33 30.01.2015

Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë Sergej Lavrov e ka ftuar Bashkimin Evropian që të mos e kushtëzojë Serbinë me zgjedhje të rreme midis Brukselit dhe Moskës ,duke theksuar se Rusia në marrëdhëniet e ndërsjella niset nga fakti se Serbia është shtet sovran, i cili e udhëheq politikën e jashtme të pavarur, dhe e respekton përkushtueshmërinë e saj integrimeve evropiane.

Lexo Artikullin e plotë

Kinezët në prill nisin ndërtimin e Rrugës së Arbërit, Shqipëri-Maqedoni (Foto)

👤Redaksia 🕔08:40 29.01.2015

Kinezët pritet të marrin në dorë brenda muajit prill ndërtimin e Rrugës së Arbërit që lidhë Shqipërinë me Maqedoninë, apo akset që lidhin dy Dibrat, si pjesë e Korridorit 8.

Lexo Artikullin e plotë

Qeveri teknike dhe zgjedhje të reja?

👤Redaksia 🕔08:19 29.01.2015

Shpërthimi i paknaqësive të qytetarëve, që ndërlidhet me gjendjen e rëndë në vend, si pasojë e keqqeverisjeve, që kulmuan me koalicionin e dy partive,që mbajnë përgjegjësinë për shumë dështime, mund ta vërë në rrezik Qeverinë aktuale.

Lexo Artikullin e plotë

SHBA-Rusi, garë për armatimin bërthamor

👤Redaksia 🕔08:15 29.01.2015

Rreth 24 vjet nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara duket se janë angazhuar sërish në një garë armatimesh bërthamore, që mund të ketë pasoja shkatërrimtare.

Lexo Artikullin e plotë

Jabllanoviq pritet të japë dorëheqje

👤Redaksia 🕔23:29 28.01.2015

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksander Jabllanoviq pritet të japë dorëheqje.

Lexo Artikullin e plotë

Një biletë për Beograd "aman"! (Video)

👤Redaksia 🕔22:47 28.01.2015

Numri i madh i kosovarëve që po marrin rrugën e migrimit në Perëndim ka bërë që të pritet me ditë të tëra për të siguruar një biletë autobusi për Beograd.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: Pushteti nuk merret me gurë, por me votë

👤Redaksia 🕔22:17 28.01.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë përgjegjëse partitë opozitare për dhunën që u shkaktua në protestat e fundit në Prishtinë. Në një intervistë për Top Channel, Thaçi ka thënë se betejat politike në demokraci duhet të zhvillohen në institucione e jo në rrugë.

Lexo Artikullin e plotë

​Haziri: Jabllanovic të largohet, po i rrezikon edhe serbët

👤Redaksia 🕔21:48 28.01.2015

Nënkryetari i LDK'së, Lutfi Haziri thotë se ministri Aleksandër Jabllanovic, nga ministër për kthim duhet të bëhet ministër për largim.

Lexo Artikullin e plotë

SHBA dhe KFOR diskutojnë për sigurinë në Kosovë

👤Redaksia 🕔16:45 28.01.2015

Ambasadorja amerikane në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, është takuar të martën (dje) me komandantin e KFOR-it, Gjeneral Francesco Paolo Figliuolo, në selinë e shtabit të NATO-s në Prishinë. transmeton zeri.info.

Lexo Artikullin e plotë