Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Blloku i jep Vetëvendosjes dialogun me Serbinë

👤Redaksia 🕔21:11 09.09.2014

Blloku ka pranuar që negociatat me Serbinë t’i udhëheqë Albin Kurti. Kjo ka shkaktuar habi dhe nervozë tek ambasadat perëndimore në Prishtinë, të cilat duket se do të dalin publikisht kundër.

Lexo Artikullin e plotë

SHBA dërgon një zëvendës ambasadorë shqiptarë në Podgoricë

👤Redaksia 🕔21:05 09.09.2014

B. Bix Aliu, është i pari dhe i vetmi deri tani - që emërohet në detyrën më të lart në diplomacinë e Shteteve të Bashkuara - Ai është lindur dhe rritur në Çikago, Illinois. Prindërit e tij, janë shqiptarë nga një prej trevave shqiptare Zajasi - Kërçovë, në Maqedoni, familje që emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1960.

Lexo Artikullin e plotë

Ja strategjia serbe për pengimin e Kosovës për anëtarësim në OKB

👤Redaksia 🕔17:31 09.09.2014

Beogradi ka përgatitur aktivitet të vëllimshëm diplomatik si “kundërgoditje” ndaj planeve të Prishtinës për të fituar njohje të reja nga bota.

Lexo Artikullin e plotë

Pritet të firmoset marrëveshja që Porti i Shëngjinit t’i jepet Kinës

👤Redaksia 🕔07:37 09.09.2014

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kinë në datat 10 dhe 11 shtator, ku pritet që të firmoset kontrata për Portin e Shëngjinit që do t’i jepet me koncesion Kinës për 25 vjet.

Lexo Artikullin e plotë

Studim: Myslimanët shqiptarë dhe boshnjakë, më të moderuarit

👤Redaksia 🕔18:35 08.09.2014

63 për qind të egjiptianëve dhe të pakistanezëve e arsyetojnë dënimin me vdekje për braktisje të fesë, ndërsa në Shqipëri vetëm 1 për qind.

Lexo Artikullin e plotë

Edhe pesë vite nuk do të ketë zgjerim të BE-së

👤Redaksia 🕔13:51 08.09.2014

Ndërsa deri atëherë, negociatat për pranim do të mbikëqyrën nga politikani austriak, Johannes Hahn, “pasuesi” i Stefan Fules në ekipin e ri të KE-së, por si “Komisionar i Lidhjes” dhe jo si “Komisionar për Zgjerim dhe Politikë të Fqinjësisë“.

Lexo Artikullin e plotë

Shiu vërshon sërish Gjilanin (foto)

👤Redaksia 🕔09:37 08.09.2014

Shiu që po bie pa pushim që nga mëngjesi ka vërshuar qytetin e Gjilanit, si çdo herë tjetër që bie shi.

Lexo Artikullin e plotë

Partia e re, Vetëvendosja shqiptare në Maqedoni

👤Redaksia 🕔09:27 08.09.2014

Nuk jemi as me Turqinë, as me AK-në. Jemi Vetëvendosje shqiptare në Maqedoni! Kështu kanë deklaruar nismëtarët e një partie të re, që pritet të promovohet ditëve të ardhshme në Maqedoni.

Lexo Artikullin e plotë

Rasti i Erion Zekës, kërkohet ndryshimi i Ligjit për familje

👤Redaksia 🕔19:55 07.09.2014

Rasti i 8 vjeçarit Erion Zena, të cilin babai i tij e mori në Siri, është një nga arsyet që po kërkohet ndryshimi i Ligjit për Familjen.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa: Kushtetuta e Kaçanikut, dita e vënies së themeleve të shtetit

👤Redaksia 🕔18:45 07.09.2014

Ditës së Kushtetutës së Kaçanikut, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka uruar të gjithë qytetarët e vendit dhe ka shprehur mirënjohje deputetëve të atëhershëm të Kuvendit të Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Akademi solemne me rastin e Ditës së pavarësisë

👤Redaksia 🕔10:10 07.09.2014

Me rastin e 8 Shtatorit - Ditës së pavarësisë së Republikës së Maqedonisë, sonte në Tetrin Popullor të Maqedonisë, do të mbahet akademi solemne nën ptronazh të kryetarit të Kuvendit të RM-së, Trajko Veljanovski.

Lexo Artikullin e plotë

​Serbia me e forta në rajon nga ndikimi i shoqërisë civile (video)

👤Redaksia 🕔07:47 07.09.2014

Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim në bashkëpunim me USAID ka publikuar sot në Tiranë një raport mbi rolin dhe qëndrueshmërinë e Organizatave të Shoqërive Civile në Shqipëri dhe Rajon.

Lexo Artikullin e plotë

Shesheli falënderon vrasësin e ish kryeministrit Gjingjiq: Ai është një hero

👤Redaksia 🕔16:17 06.09.2014

Lideri i radikalëve serb, i cili po gjykohet në Hagë për krime lufte, ka shkruar një libër të ri, ku e falënderon vrasësin e ish kryeministrit serb Zoran Gjingjiq.

Lexo Artikullin e plotë

Xhaferi: Maqedonia jashtë NATO-s dëmton rajonin

👤Redaksia 🕔16:09 06.09.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim nuk ka marrë një qëndrim se si të veprojë më tej pas dështimit të Maqedonisë në Samitin e NATO-s në Uells.

Lexo Artikullin e plotë

Dy shqiptarë vriten nga prorusët në Ukrainë?!

👤Redaksia 🕔12:13 06.09.2014

Çetnikët serbë që kanë luftuar në Ukrainë, në aeroportin e Beogradit u pritën nga pjesëtarët e shërbimit të zbulimit BIA.

Lexo Artikullin e plotë

Rama:Maqedonia në NATO nëse zbaton Marrëveshjen e Ohrit (video)

👤Redaksia 🕔23:35 05.09.2014

Kryeministri shqiptar Edi Rama deklaroi nga Samiti i NATO-s në Uels se Maqedonia në NATO nëse zbaton Marrëveshjen e Ohrit.

Lexo Artikullin e plotë