Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Kryeministri serb Vuçiq, në fund të majit vizitë në Shqipëri

👤Redaksia 🕔11:21 13.02.2015

Aleksandar Vuçiç do të vizitojë Tiranën në fund të majit, ku do të marrë pjesë në takimin e kryeministrave të vendeve anëtare të Procesit të bashkëpunimit të vendeve të Europës Juglindore, SEECP, nismë e cila kryesohet nga Shqipëria.

Lexo Artikullin e plotë

Me përfundimin e grevës së avokatëve të Serbisë, rikthehet fokusi te bisedimet e BE-së

👤Redaksia 🕔11:15 13.02.2015

Sistemi juridik i Serbisë po funksionon sërish për herë të parë pas katër muajsh. Fundi i grevës kombëtare të avokatëve nënkupton gjithashtu se përpjekjet e integrimit në Bashkimin Evropian janë kthyer sërish në binarët e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

“Dekalogu Kuq e Zi”, integrim mes shqiptarëve

👤Redaksia 🕔10:16 13.02.2015

Prizreni është qyteti me të cilin nis seriali “Dekalogu Kuq e Zi”. Aty zhvillohet një takim mes dy delegacioneve.

Lexo Artikullin e plotë

Berlini do të dërgojë policë në kufirin Serbi – Hungari

👤Redaksia 🕔22:42 12.02.2015

Berlini ka konfirmuar sot se do të dërgojë 20 policë në kufirin Serbi – Hungari, në përpjekje të ndalimit të fluksit të madh të kosovarëve që po hyjnë ilegalisht në Hungari me destinacion final Gjermaninë.

Lexo Artikullin e plotë

Pse Serbia të jetë partner në vendimmarrje?

👤Redaksia 🕔09:02 12.02.2015

Analisti politik Azem Vllasi është shprehur i habitur se si delegacioni i Kosovës është duke ia lejuar vetes që për punë të brendshme të shtetit të arrijë marrëveshje me Serbinë.

Lexo Artikullin e plotë

Zaev po flenë në selinë e LSDM-së

👤Redaksia 🕔23:53 11.02.2015

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev po e ruan një sigurim i armatosur dhe nuk po e lëshon ndërtesën e partisë nga arsye të sigurisë.

Lexo Artikullin e plotë

Arrestohet një mësimdhënës i Shtimes për ngacmim seksual me të mitura

👤Redaksia 🕔18:15 11.02.2015

Shkolla fillore “Emin Duraku” në Shtime, sot nuk e pat një ditë të mirë. Në orët e paraditës në objektin e shkollës u arrestua mësuesi 62 vjeçar me inicialet SH.H. nga kjo komunë.

Lexo Artikullin e plotë

Gjashtë kushte tjera të BE-së për Serbinë

👤Redaksia 🕔14:51 11.02.2015

Marrëveshja për Gjyqësorin nënshkruar në Bruksel nuk mjafton për hapjen e kapitullit 35, që i kushtohet Kosovës në negociatat e Serbisë e të Bashkimit Evropian,shkruan gazeta serbe ’Blic’.

Lexo Artikullin e plotë

Maqedonia drejtë zgjedhjeve të parakohshme?!

👤Redaksia 🕔09:04 11.02.2015

Paralajmërimi i djeshëm i zëvendëskryeminitrit, Vlladimir Peshevski që të gjithë 3000 personat që punojnë si vollonter dhe me kontratë pune në institucionet shtetërore të Maqedonis që të marrin vendim të përhershme, është shenjë e parë se vendi shkon drejtë zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. 

Lexo Artikullin e plotë

Çmimi i naftës do të rritet përsëri në vitet e ardhshme

👤Redaksia 🕔08:55 11.02.2015

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) në raportin e fundit, të publikuar sot, njoftoi se çmimet e naftës do të rriten gradualisht nga rreth 50 deri 73 dollarë për fuçi deri në vitin 2020.

Lexo Artikullin e plotë

Prej 40 kosovarëve në Meksikë, 27 arrijnë të kalojnë në SHBA

👤Redaksia 🕔22:51 10.02.2015

40 kosovarët që javë më parë janë nisur për në Meksikë, prej nga kishin për qëllim që të kalojnë kufirin ilegalisht për të depërtuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mësohet se shumë prej tyre i’a kanë arritur qëllimit, transmeton zeri.info.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq pret ndihmë ndërkombëtare në dialog me Kosovën

👤Redaksia 🕔22:36 10.02.2015

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se delegacioni i Serbisë në Bruksel ka bërë çdo gjë për popullin e vet në Kosovë në kushte dhe rrethana jo të lehta.

Lexo Artikullin e plotë

Ismail Kadare: nuk është katatrofë nëse nuk e fitoj Çmimin Nobel!

👤Redaksia 🕔20:41 10.02.2015

Pas marrjes së cmimit Jerusalem Prize 2015, shkrimtari Ismail Kadare flet për agjencinë franceze të lajmeve, AFP. Ndër të tjera Kadara ka thënë se nuk ndjehet i shqetësuar që s’e ka fituar ndonjëherë cmimin Nobel në letërsi, edhe pse është përfolur shumë herë si fitues i mundshëm. Sipas tij, ngaqë është përmendur shumë herë emri i tij, njerëzit kujtojnë se ai e ka fituar vërtet.

Lexo Artikullin e plotë

Skandaloze: Qipro e BE-së ia hap derën ushtrisë ruse

👤Redaksia 🕔12:29 10.02.2015

Rusia ka marrë ftesën e Qipros (greke) që të ndërtojë baza ushtarake për forca ajrore dhe ato detare ruse në territorin e këtij vendi që është anëtare e BE-së. Kjo ofertë e Qipros ka shkaktuar brengosje në mesin e aleatëve evropianë.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia përmirëson kapacitetet ushtarake përmes stërvitjeve ndërkombëtare

👤Redaksia 🕔11:07 10.02.2015

Për ushtrinë serbe, viti 2014 ishte një vit pune intensive për të perfeksionuar kapacitetet në të gjitha pjesët e saj -- ushtri, forca ajrore dhe njësi speciale- përmes stërvitjeve rajonale dhe ndërkombëtare me partnerë të shumtë.

Lexo Artikullin e plotë

Marrëveshje për drejtësinë në Bruksel (Video)

👤Redaksia 🕔08:42 10.02.2015

Pas më shumë se 4 orësh bisedime mes kryeministrit Isa Mustafa dhe homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiq, palët kanë përfunduar takimin rreth orës 2 pas mesnate, dhe si rezultat kanë arritur të nënshkruajnë marrëveshjen për drejtësi

Lexo Artikullin e plotë