Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

I ftohti nis nga mesi i javës, të shtunën mund të bjerë borë

👤Redaksia 🕔09:01 20.10.2014

Vendi mund të përfshihet në nja valë të ftohtit që nga mesi i kësaj jave. Meteorologët parashikojnë që nga dita e shtunë të ketë edhe reshje të para të borës, në zonën malore.

Lexo Artikullin e plotë

Shtyhet vizita e Ramës në Beograd

👤Redaksia 🕔18:48 19.10.2014

Kryeministria shqiptare përmes një njoftimi për mediat, ka bërë të ditur se është shtyrë për në 10 Nëntor vizita e Ramës në Beograd. Zyra e shtypit e Kryeministrisë, bën të ditur se Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun serb ku kanë rënë dakord se incidentet që shoqëruan ndeshjen e futbollit Serbi - Shqipëri ishin tejet të padëshiruara.

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria e Serbia nuk do të përjashtohen nga kualifikimet

👤Redaksia 🕔12:57 19.10.2014

Federata e Shqipërisë dhe ajo serbe do të përballen me dënime të rënda për ndërprerjen e ndeshjes për kualifikime në Euro 2016, por asnjëra prej kombëtareve nuk do të përjashtohet nga garat, ka thënë anëtari i komitetit disiplinor të UEFA-s, Rudolf Repka.

Lexo Artikullin e plotë

Përçahet "Vatra" e Luginës

👤Redaksia 🕔11:20 19.10.2014

Kishin vepruar bashkë, duke u vënë në mbrojtje të interesave të të zhvendosurve nga komunat Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, por kishin vlerësuar se duke u futur në institucione të Kosovës këto interesa do të mundë t’i mbronin edhe më mirë, andaj u regjistruan si lëvizje politike. Megjithatë, nuk mundën të qëndrojnë gjatë dhe u ndanë.

Lexo Artikullin e plotë

Blindohet Ambasada Shqiptare në Beograd

👤Redaksia 🕔22:54 18.10.2014

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Beograd ka njoftuar se zotëron informacione se selia e saj mund të bëhet objekt i një proteste të dhunshme.

Lexo Artikullin e plotë

Shefi i EULEX-it i jep një letër Thaçit gjatë Darkës së Lamës (video)

👤Redaksia 🕔22:47 18.10.2014

Shefi i ri i EULEX-it Gabriele Meucci i ka dhënë një letër kryeministrit në detyrë Hashim Thaçi gjatë kohës që ishin në Gjakovë në Darkën e Lamës.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiç në telefon me Merkel: Serbia, kontribut për stabilitetin në rajon

👤Redaksia 🕔15:40 18.10.2014

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri serb Aleksandar Vuçiç zhvilluan një bisedë telefonike, ku ky i fundit deklaroi “zotimin e Serbisë se pavarësisht incidenteve të ndodhura në ndeshjen mes Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, vendi i tij do të vazhdojë të kontribuojë për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon”.

Lexo Artikullin e plotë

Shfryrje e histerisë antishqiptare të primitivizmit serb

👤Redaksia 🕔10:28 18.10.2014

Ndeshja e futbollit Serbi-Shqipëri, më 14 tetor 2014 në Beograd, hodhi në sipërfaqe tërë urrejtjen nacionalshoveniste të serbëve dhe shfryerjen e tërbimit e antishqiptarizmit, që u manifestua në mënyrën më primitive dhe më të fëlliqur në tribunat e ekipit të "Partizanit", të 40.000 tifozëve (të çmendur) serbë.

Lexo Artikullin e plotë

Ernst: Marrëdhëniet normale e me respekt të dyanshëm Shqipëri-Serbi janë të mundura

👤Redaksia 🕔19:14 17.10.2014

Megjithë tensionimin aktual të marrëdhënieve Serbi-Shqipëri, analisti i "Neue Zürcher Zeitung" Andreas Ernst shprehet se pikërisht tani duhet dialogu. Shqipëria e Serbia duhet të fillojnë të njohin njëra-tjetrën.

Lexo Artikullin e plotë

Zbardhet agjenda e Edi Ramës për Serbi, Bujanoci ndalesa e fundit

👤Redaksia 🕔18:54 17.10.2014

ABC News siguroi axhenden e vizites dyditore te kryeministrit Edi Rama ne Beograd. Rama do te kete nje konference te perbashket shtypi me homologun e tij Vucic. Po ashtu kreu i qeverise shqiptare do te nderohet me “Celesin e qytetit” te Beogradit, nje titull me te cilin ai nderoi dikur Goran Bregovicin.

Lexo Artikullin e plotë

Server: Ja si qëndron çështja e kufijve etnikë shqiptarë

👤Redaksia 🕔18:39 17.10.2014

Analisti amerikan për çështjet e Ballkanit, Daniel Sever ka folur rreth asaj që ngjau në Beograd në ndeshjen Serbi - Shqipëri.

Lexo Artikullin e plotë

Hashim Thaçi inkurajon Edi Ramën për vizitën e tij në Beograd

👤Redaksia 🕔18:32 17.10.2014

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Edi Rama duhet patjetër të shkoj në Beograd. Ai ka thënë se kjo vizitë është e rëndësishme për Shqipërinë, Kosovën, Luginën e Preshevës dhe tërë rajonin. Thaçi gjithashtu ka shtuar se synimet e shqiptarëve tashmë janë integrimet në familjen evropiane dhe nuk duhen të merren me gjuhën e urrejtjes dhe provokimet që vijnë nga hijet e të kaluarës së hidhur.

Lexo Artikullin e plotë

Kryeministri serb: S’kemi vendosur ende për të pritur Ramën

👤Redaksia 🕔18:28 17.10.2014

Në një intervistë dhënë agjencisë Reuters, kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç deklaroi se pala serbe nuk ka vendosur ende nëse do të presë në Beograd apo jo Edi Ramën më 22 tetor.

Lexo Artikullin e plotë

Nga do të shkojë Serbia, Evropa apo Rusia

👤Redaksia 🕔21:27 16.10.2014

Me kryeministër Aleksandër Vuçiçin, Serbia po përballet me një dilemë të madhe, nëse do të ketë raporte më të mira me BE-në apo me Rusinë.

Lexo Artikullin e plotë

Serbi-Shqipëri, gazetarja shqiptare i tregon vendin zëdhënëses së Ashton (video)

👤Redaksia 🕔18:15 16.10.2014

Zëdhënësja e Catherine Ashton, Maja Koçijançiç u shpreh dje se "autoritetet serbe dëshmuan profesionalizëm në ndeshjen Serbi-Shqipëri". Ajo shtoi se është "e zhgënjyer për ndeshjen dhe provokimet e djeshme"

Lexo Artikullin e plotë

Putin në Beograd: Rusia s’e ndërron qëndrimin për Kosovën

👤Redaksia 🕔16:32 16.10.2014

Autoritetet serbe i janë gëzuar vizitës së Presidentit të Rusisë në Serbi ndërkohë që nga udhëtimi i tij po synojnë të përfitojnë edhe ekonomikisht pasi dy palët pritet të nënshkruajnë edhe disa marrëveshje.

Lexo Artikullin e plotë