Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Kinezët, pse duhet të vijnë në Maqedoni?

👤Redaksia 🕔11:15 04.07.2014

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe anëtarët e delegacionit qeveritar sot nëHong-Kong, RP e Kinës, u drejtuan në forumin e biznesit për prezantimin e volitshmërive, të cilat Republika e Maqedonisë i ofron për investitorët e huaj për hapje dhe zhvillim të bizneseve në vendin tonë. 

Lexo Artikullin e plotë

Protestë lidhur me dënimin e gjashtë shqiptarëve për rastin "Monstra"

👤Redaksia 🕔10:44 04.07.2014

Me moton, kundër rasteve të montuara, padrejtësisë, vrasjeve të pafajshme, keqtrajtimeve familjare, urrejtjes etnike e fetare, sot në Shkup do të mbahet protestë si rezultat i dënimit me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve në rastin e ashtuquajtur "Monstra".

Lexo Artikullin e plotë

"Baca" një shqiponjë që vdes për Kombëtaren e Shqipërisë

👤Redaksia 🕔10:33 04.07.2014

68 vjeçari nga fshati Vrellë i Istogut, Sadik Maxharri, është profesorë historie tashmë i dalë në pension. Përvec Historisë ai është pasionant i madh edhe vallëzimit popullorë.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Serbia e mbështet integritetin trritorial të Ukrainës por nuk do të vendosë sanksione kundër Rusisë

👤Redaksia 🕔10:27 04.07.2014

Serbia e mbështet integritetin territorial të Ukrainës, por nuk do të vendosë sanksione kundër Rusisë, deklaroi kryeminsitri serb, Aleksandar Vuçiq pas takimit me kryeministrin e Francës në Paris, Manuel Vals.

Lexo Artikullin e plotë

Ngrijnë bisedimet për kapërcimin e krizës në Maqedoni

👤Redaksia 🕔21:05 03.07.2014

Bisedimet mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së për tejkalim të krizës parlamentare janë të ngrira, ndërsa shanset për vazhdimin e tyre janë vetëm në apele, që deputetët e shumicës dërgojnë thuajse çdo ditë, për kthim të opozitës në Parlament

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi nisë autostradën 'Arbër Xhaferi' drejt Hani i Elezit (foto)

👤Redaksia 🕔16:52 03.07.2014

Nisi ndërtimi i autostradës Prishtinë-Ferizaj-Han i Elezit, me një një ceremoni rasti e cila u mbajt në fshatin Uglar të Fushë Kosovës, në prani të përfaqësuesve të institucioneve të Kosovës dhe aleatëve ndërkombëtarë.

Lexo Artikullin e plotë

Samaras: Gjuhën maqedone e shpikën komunistët

👤Redaksia 🕔14:40 03.07.2014

Kreu i Ekzekutiviti grek Andonis Samaras, sot në Parlamentin Europian në Strazburg ka deklaruar se nuk e kishte ditur se ekziston gjuha maqedonishte dhe se kjo gjuhë është shpikur nga komunistët, ka njoftuar korrespondenti i MIA-së nga Strazburgu.

Lexo Artikullin e plotë

Sheshel kërkon nga Haga 12 milionë euro

👤Redaksia 🕔12:10 03.07.2014

Lider i radikalëve serbë Vojsilav Sheshel (anëtarë dhe në udhëheqje të të cilës kanë qenë kryeministri dhe kryetari aktual i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe Tomislav Nikoliq) ka kërkuar nga Tribuanli i Hagës dëmshpërblim me vlerë 12 euro, kumtohet nga Haga.

Lexo Artikullin e plotë

Janë arrestuar 10 hakerë- kanë vjedhur më shumë se 170 mijë euro

👤Redaksia 🕔11:55 03.07.2014

Në tre qytetet në një aksion policor mbrëmë janë arrestuar 10 persona, një grup e mirë organizuar hakerësh, të cilët kanë krijuar ueb faqe të rremë identike me ata origjinale me anë të së cilave mund të blihet nëpërmjet të dhanunave personale nga qytetarët.

Lexo Artikullin e plotë

Diskriminimi në Maqedoni

👤Redaksia 🕔23:50 02.07.2014

Në Maqedoni vazhdon të rritet numri i qytetarëve që ankohen nga diskriminimi në baza etnike dhe politike. Ky konstatim është publikuar në raportin e fundit të Avokatit të Popullit, ku thuhet se vitin e fundit janë rritur ankesat e qytetarëve, të cilët ndjehen të diskriminuar. 

Lexo Artikullin e plotë

BE dhe zgjerimi drejt Ballkanit Perëndimor

👤Redaksia 🕔22:05 02.07.2014

Presidenca italiane e Bashkimit Europian do t’i kushtojë një rëndësi të veçantë procesit të Zgjerimit drejt Ballkanit Perëndimor. Kjo u deklarua sot në Tiranë nga ambasadori i Italisë Massimo Gaiani.

Lexo Artikullin e plotë

Deputetja e Vuçiçit në Strasburg, Haradinaj i lidhur me krimin

👤Redaksia 🕔21:47 02.07.2014

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe i propozuari i opozitës për kryeministër është përmendur për të keq në njërën nga seancat e parlamentarëve evropianë në Strasburg.

Lexo Artikullin e plotë

Edi Rama për vizitë zyrtare në Beograd

👤Redaksia 🕔11:51 02.07.2014

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, pritet të zhvillojë së shpejti një vizitë zyrtare në Beograd.

Lexo Artikullin e plotë

Ramiu për rastin “Monstra”: Me arrestimin më shkatëruan!

👤Redaksia 🕔11:35 02.07.2014

Ramiu rikthehet në gjirin familjar, ndërsa thotë se ai e as familja e tij nuk janë të lumtur, pasi që të tjerët nuk u liruan bashkë me të.

 

Lexo Artikullin e plotë

SHBA përgjon bisedimet serbe me të huajt

👤Redaksia 🕔10:54 02.07.2014

“Serbia zyrtarisht është përfshirë në listën e vendeve ku Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) amerikane përgjon”, shkruan sot “Blic” i Beogradit.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia shpreson se udhëheqja e re e policisë do të ulë korrupsionin

👤Redaksia 🕔23:53 01.07.2014

Zyrtarët e lartë të qeverisë thanë se shpresojnë se një ndryshim dramatik në udhëheqjen e policisë serbe do të përmirësojë përpjekjet për të eliminuar korrupsionin dhe përfundimisht të çojë në arrestimin e bosëve të lartë të supozuar të krimit.

Lexo Artikullin e plotë