Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Golem, hapet plazhi i parë publik model, Rama: Kurrë më plazhe me plehra (video)

👤Redaksia 🕔20:16 01.07.2014

Një plazh publik model në Golem të Durrësit, në të cilin gjendet kulla e rojës bregdetare, biblioteka e plazhit apo edhe zona e përcaktuar për të notuar tashmë është realitet edhe në Shqipëri. Ai është një projekt që po zbatohet edhe në 10 kampe të tjera në vend. Ky plazh publik, që ndryshe quhet Kampi i Vullnetarëve, është vizituar sot nga Kryeministri Edi Rama.

Lexo Artikullin e plotë

Ja vendimi i Gjykatës Kushtetuese

👤Redaksia 🕔17:16 01.07.2014

Gjykata Kushtetuese ka shpallur vendimin në lidhje me kërkesën që presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, i ka bërë kësaj gjykate rreth interpretimit të dy neneve të Kushtetutës që kanë të bëjnë me mandatimin e për formimin e qeverisë.

Lexo Artikullin e plotë

Shkup, protestë kundër dënimit të shqiptarëve

👤Redaksia 🕔12:13 01.07.2014

Në Shkup për të premten është paralajmëruar protestë kundër dënimit me burg të përjetshëm për vrasjen e pesëfishtë të Smilkovcit.

Lexo Artikullin e plotë

Tahiri: Serbia pro heqjes së barrikadës në Ibër

👤Redaksia 🕔11:52 01.07.2014

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri, ka deklaruar se parimisht Serbia është pajtuar për heqjen e barrikadës mbi urën e lumit Ibër.

Lexo Artikullin e plotë

Fenomeni Brazilian dhe ai serb, të mësojmë nga ta !?

👤Redaksia 🕔00:01 01.07.2014

E shtune, me 28 qershor ndodhi ndeshja fudbolistike:Brazili-Kili, jo nuk do shkruaje per ndeshjen, por per kendimin e himnit te Brazilit.Fenomen I rralle. Kenduan: Lojtaret, Stafi, Femijet, Publiku, Stadioni, krijova pershtypjen dhe tek une u krijuan aso emocione sikur e tere bota, i gjithe njerezimi boteror kendonte Himnin e Brazilit.

Lexo Artikullin e plotë

Shkup: Të akuzuarit në “Monstra” dënohen me burg të përjetshëm, ragojnë familjarët dhe mbrojtja (video)

👤Redaksia 🕔15:24 30.06.2014

“Kush është i fortë sjell edhe aktgjykim”, Kështu e komentoi një familjar i tanimë të dënuarve në rastin “Monstra”. “ Çdo gjë është bërë me forcë, me montim. 

Lexo Artikullin e plotë

Buka shtrenjtohet në Maqedoni

👤Redaksia 🕔09:06 30.06.2014

Buka është shtrenjtuar tek një pjesë e prodhuesve. Te disa furra çmimi është më i lartë për një denar, të tjerët bukën e shesin për 3 deri më 5 denarë më shtrenjtë, kurse një pjesë e furrave të bukës ende bëjnë llogaritje. Qytetarët që i hasëm nëpër shitoret e Shkupit thonë se çmimi i ri i bukës do ta lehtësojë më tej portofolin, transmetn almako.

Lexo Artikullin e plotë

Mediat serbe me teori komploti: A ka armë klimatike?

👤Redaksia 🕔09:02 30.06.2014

Serbia kohët e fundit ka përjetuar një numër të konsiderueshme të fatkeqësive natyrore. Aty madje kishte edhe tornado, të reshura kokrriz sa një top tenisi, karkaleca të zinj që dolën nga askund e që kafshojnë njerëzit dhe lëvizin në kolona prej qindra metrave.
 

Lexo Artikullin e plotë

“Beogradi në ujë” ëndërra e Serbisë që do të bëhet realitet (video)

👤Redaksia 🕔08:58 30.06.2014

Kryeministri Aleksandar Vuçiq dhe investitori nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Muhamed el Abar e hapën ndërtesën e rinovuar të “Geozavod” si dhe shpalosën projektin e ri “Beogradi në ujë”.

Lexo Artikullin e plotë

Barroso, optimist se i gjithë Ballkani do të bëhet pjesë e BE-së

👤Redaksia 🕔02:48 30.06.2014

Marrja e vendimit për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë nga Këshilli i Ministrave të BE, bashkoi të shtunën në mbrëmje, në Pallatin e Brigadave, personalitete të larta të jetës politike të vendit, ministra të kabinetit qeveritar, politikanë nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi e Lugina e Preshevës, përfaqësues të trupit diplomatik në Tiranë, përfaqësues të komuniteteve të ndryshme fetare, protagonistë të Shoqërisë Civile, medias, si dhe të ftuar të tjerë. 

Lexo Artikullin e plotë

Serbia uron Shqipërinë për marrjen e statusit

👤Redaksia 🕔19:44 29.06.2014

Shqipëria ka marrë mesazh urimi edhe nga Serbia për marrjen e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Ali Pashë Tepelena, shqiptari që frymëzon letërsi

👤Redaksia 🕔14:43 29.06.2014

Ajo quhej Karla. Kontesha që ndante jetën e vetme në Pallatin d’Aspi, prej vitesh fshihte përtej perdeve të atllasta të dhomës së gjumit një pikturë. Burrat që flinin në shtratin e saj, nuk mund ta mendonin shqetësimin që ajo ndiente, sa herë vështrimi i tyre prekte perdet. Teksa qirinjtë ndriçonin dhomën e errët, kur ajo ishte vetëm Karla mendonte.

Lexo Artikullin e plotë

Baroso për vizitë në Serbi

👤Redaksia 🕔14:25 29.06.2014

Presidenti i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Baroso sot do të qëndrojë për vizitë në Beograd, ku me zyrtarët e lartë serbë do të diskutoj për procesin e integrimit evropian të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Në 103 shtete me pasaportën e Maqedonisë

👤Redaksia 🕔14:06 29.06.2014

Liberalizimi i regjimit të vizave ka bërë të mundur që shtetasit e Maqedonisë sot të udhëtojnë pa viza dhe vetëm me pasaportën biometrike në 103 vende të botës. 

Lexo Artikullin e plotë

Greqia goditet nga i nxehti afrikan

👤Redaksia 🕔13:41 29.06.2014

Greqia është goditur nga temperatura që kanë kaluar më shumë se 40 gradë Celsius si rezultat i një mase të nxehtë ajrore nga kontinenti afrikan që ka vështirësuar jetën e përditëshme për qytetarët dhe për turistët e huaj.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiç: Projekt për “Beogradin nën ujë" (foto)

👤Redaksia 🕔23:24 28.06.2014

Emiratet e Bashkuara Arabe do të realizojnë në kryeqytetin serb projektin prej disa miliarda dollarësh,  të ashtuquajtur “Beogradi nën ujë”. Kryeministri  i Serbisë Aleksandar Vuçiç konfirmoi lajmin duke thënë se projekti i “Beogradit nën ujë”, do të përfundojë para fundit të vitit 2016.

Lexo Artikullin e plotë