Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Lojërat e gabuara të Putinit me gazin, ku mbeti Serbia?

👤Redaksia 🕔15:20 04.12.2014

"South Stream do ta linte Ukrainën pa përfitime nga taksat, ndërsa Serbia, Bullgaria dhe Hungaria do të ishin më të varura nga Rusia." Shtypi gjerman mbi tërheqjen e Rusisë nga projekti për gazsjellësin South Stream.

Lexo Artikullin e plotë

Gjilan: Goditet nga kamioneta, vdes këmbësori

👤Redaksia 🕔13:36 04.12.2014

Këmbësori 66 vjeç, Q.S., i aksidentuar një ditë më parë nga një kamionetë nuk ka mundur t’u përballojë plagëve të rënda dhe dje ka ndërruar jetë në Qendrën e Klinikës Universitare në Prishtinë.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi mund ta çojë Kosovën në zgjedhje

👤Redaksia 🕔08:28 03.12.2014

Mundësia për mbajtjen e zgjedhjeve të reja ende nuk është evituar. Marrëveshja e arritur në mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje, sado që teorikisht e ka shmangur këtë opsion, në kuptimin praktik e ka lënë të hapur atë. Kjo për faktin se ende nuk dihet se si do të akomodohet shefi i PDK-së, Hashim Thaçi.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq "hidhërohet" me Rusinë

👤Redaksia 🕔14:40 02.12.2014

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se tërheqja e Rusisë nga ndërtimi i tubacionit të gazit “Rrjedha e Jugut” është lajm i keq për Serbinë, porse “qytetarët nuk duhet të brengosen për furnizimet me gaz”.

Lexo Artikullin e plotë

Haradinaj: Thaçi ma ofroi postin e kryeministrit

👤Redaksia 🕔23:11 01.12.2014

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zgjedhur një media në Shqipëri për të folur për prapaskenat e Bllokut dhe zhvillimeve politike në Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

Putin paralajmëron heqjen dorë nga Rrjedha e Jugut

👤Redaksia 🕔20:54 01.12.2014

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë sot se Rusia do të heqë dorë nga tubacioni i gazit natyror “Rrjedha e Jugut”, nëse Bashkimi Evropian është kundër tij.

Lexo Artikullin e plotë

Kërkohet kthimi i Sheshelit në Hagë

👤Redaksia 🕔15:46 01.12.2014

Gjykata Ndërkombëtare për krime lufte në Hagë, ka kërkuar sot, që i akuzuari Vojislav Sheshelj, të kthehet në tribunal, shkruan gazeta serbe Blic, transmeton zeri.info.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër, prishet koalicioni

👤Redaksia 🕔15:43 01.12.2014

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa, tha se shumë shpejt pritët finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm.

Lexo Artikullin e plotë

Dheu i Bardhë-Konçul: Me letërnjoftime false gjermane tentojnë kalimin e kufirit

👤Redaksia 🕔11:41 30.11.2014

Policia e Kosovës ka raportuar se ka ndaluar dhe konfiskuar dokumentet e identifikimit të dy personave që tentuan të kalonin kufirin tek pika kufitare Dheu i Bardhë-Konçul.

Lexo Artikullin e plotë

Puto: Brezi ynë e ka parë me sy, 29 Nëntorin si ditën e çlirimit

👤Redaksia 🕔10:34 30.11.2014

Historiani Arben Puto është shprehur se vlerësim që ju bë nacionalistëve është i drejtë pasi kanë luftuar kundër okupatorit. Profesor Puto një intervistë për gazetën “Shekulli” ka prekur edhe datën e çlirimit, e cila vijon të ngjall reagime pro dhe kontra nga historian të ndryshëm, por dhe nga klasa politike.

Lexo Artikullin e plotë

Rama e Meta pritje për trupin diplomatik, vlerësim për luftën, distancim nga periudha më pas

👤Redaksia 🕔23:10 29.11.2014

Me rastin e 70-vjetorit Çlirimit, Kryeministri Rama dhe Kryetari i Kuvendit Meta organizuan një pritje në Pallatin e Kongreseve, ku vleresuan Luftën Nacional Çlirimtare, e cila sipas tyre e renditi Shqipërinë në anën e duhur të historisë, pavarësisht zhvillimeve të mëvonshme politike.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarët "habisin" policinë italiane sesi fshehin drogën

👤Redaksia 🕔21:21 29.11.2014

Mënyrat për të futur lënë narkotike në territorin italianë janë nga më të ndryshmet dhe sa vijnë dhe sofistikohen. Dy shqiptarë kanë rënë në pranga të policisë italiane në Genova, ndërsa u kapën me një kilogramë lënë narkotike e llojit kokainë.

Lexo Artikullin e plotë

Feriz Jerliu, mjeshtri që ua vendoste xhamive shqiponjën pa lejen e hoxhallarëve

👤Redaksia 🕔20:53 29.11.2014

Xhamia ku kryejnë ritet fetare banorët e “Arbërisë” së Gjilanit ka në minaren e saj shqiponjën dykrerëshe, simbol ky i vendosur edhe në flamurin shqiptar.

Lexo Artikullin e plotë

Kthimi i Sheshelit po e rrezikon integrimin e Serbisë në BE

👤Redaksia 🕔16:17 29.11.2014

Ambasadorja e Francës në Serbi, Christine Moro ka thënë se vendimi për mbrojtje në liri të liderit radikal serb, Vojsllav Sheshelit ka hapur shumë plagë, dhe sipas saj, kjo nuk kontribuon në rrugën e integrimit në BE.

Lexo Artikullin e plotë

Gjilan: “Më ka premtuar 400 mijë euro për ta vrarë një person”

👤Redaksia 🕔12:44 29.11.2014

Raportohet se është arrestuar një i dyshuar pasi që i njëjti më datën 19 nëntor i kishte kërkuar një personi tjetër një shumë të hollash prej 1000 €, ndërsa ankuesi kishte refuzuar t’ia jap.

Lexo Artikullin e plotë

Pozita e shqiptarëve në rajon është përmirësuar dukshëm

👤Redaksia 🕔22:49 28.11.2014

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani në një intervistë për RTK-në ka uruar shqiptarët në të gjitha trojet ku jetojnë për festën e 28 Nëntorit.

Lexo Artikullin e plotë