Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Takim me një argjendar shqiptar në Novi Pazar (VIDEO)

👤Redaksia 🕔09:33 24.11.2017

"Balkan Booster" ende vazhdon rrugëtimin në Novi Pazar, gazetarja e DW, BalkanBooster, Suadela Balliu ka takuar një argjendar shqiptar në Novi Pazar e na ka sjellë këtë histori

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarët i festojnë festat e nëntorit, duke udhëtuar jashtë!

👤Redaksia 🕔09:08 24.11.2017

28 dhe 29 Nëntori janë festa kombëtare, por një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve preferojnë që t’i kalojnë jashtë vendit ato, me një kërkesë që vjen çdo vit në rritje, siç raportojnë për “Monitor” agjencitë e udhëtimit.

Lexo Artikullin e plotë

Divorci si i vetmi opsion

👤Redaksia 🕔09:07 24.11.2017

10 000 romë u larguan nga Kosova në vitet 2014-2015, shumica e tyre kërkoi azil në Gjermani. Shumica sot janë kthyer me hir a me pahir dhe këtu kanë mbetur vetëm ata që duan të qëndronë me çfarëdo çmimi.

Lexo Artikullin e plotë

Telegraph për Shqipërinë: Destinacioni i ri i pushimeve

👤Redaksia 🕔09:01 24.11.2017

Kur vjen puna tek udhëtimet, misteret e mbetura në Europë janë të pakta.

Lexo Artikullin e plotë

Ndërpritet debati për gjuhën shqipe, përparësi ligjet tjera

👤Redaksia 🕔08:59 24.11.2017

Shumica parlamentare në Maqedoni ka shtyrë debatin për propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve, për t’i dhënë përparësi miratimit të disa ligjeve tjera që vlerësohen si me më prioritet, si ai për dëshmitarët e mbrojtur apo edhe ligjin për mediat.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: E ardhmja e Kosovës është në NATO dhe BE

👤Redaksia 🕔19:50 23.11.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Rusia është duke kundërshtuar në mënyrë agresive shtetësinë e Kosovës, si në rastin e Surinamit dhe se integrimi i shpejtë i rajonit në NATO dhe BE është mënyra më e mirë për të ndaluar depërtimin e ideologjive antiperëndimore në Ballkanin Perëndimor.

Lexo Artikullin e plotë

Sputnik: Condoleezza Rice përfshihet në dialogun Kosovë – Serbi?

👤Redaksia 🕔19:48 23.11.2017

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice mund të jetë përfaqësuese e Shtëpisë së Bardhë, nëse Washingtoni lejohet të hyjë në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

Lexo Artikullin e plotë

Trump, Putin dakord të mbështesin OKB-në në procesin e paqes për Sirinë

👤RedaksiaR 🕔14:33 23.11.2017

Presidenti Donald Trump dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin ranë dakord të martën të mbështesin përpjekjet e Kombeve të Bashkuara për “të zgjidhur paqësisht” luftën civile afro shtatë vjeçare siriane.

Lexo Artikullin e plotë

Tahiri – Trendafiloves: Kosova e gatshme t’i përmbush obligimet e Speciales

👤RedaksiaR 🕔14:28 23.11.2017

Tahiri takoi Trendafilovan

Lexo Artikullin e plotë

93 milionë euro për zhvillimin rural në Shqipëri

👤RedaksiaR 🕔12:35 23.11.2017

Programi IPARD II, një grand prej 93 milionë euro, që do të injektohet në zonat rurale, për t’i dhënë një shtytje të rëndësishme bujqësisë dhe zhvillimit rural në Shqipëri, pritet t’i hapet drita jeshile gjatë gjysmës së parë të 2018.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi çon në këmbë parlamentin kanadez (Video)

👤RedaksiaR 🕔08:39 23.11.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë sot pjesë në “kohën e pyetjeve” në Dhomën e Përfaqësuesve të Parlamentit kanadez.

Lexo Artikullin e plotë

Martin Schulz mund të bëjë aleancë me Merkelin

👤RedaksiaR 🕔08:32 23.11.2017

Presioni është rritur rreth kreut të social-demokratëve gjermanë, Martin Schulz që ai të heqë dorë nga kundërshtimi i një aleance me Angela Merkel, për të nxjerrë Gjermaninë nga një krizë e rëndë politike.Që prej humbjes së thellë të partisë së tij në zgjedhjet legjislative të 24 shtatorit, kreu i SPD-së ka shprehur në mënyrë të përsëritur refuzimin për të vazhduar koalicionin me CDU-në e Merkelit, duke preferuar shkuarjen në opozitë për t’u rimëkëmbur.

Lexo Artikullin e plotë

“Ata që ikën nuk kthehen më!” Reagime në Bosnje për dënimin e Mlladiç

👤RedaksiaR 🕔08:30 23.11.2017

Nëna të burrave dhe djemve të masakruar gjatë gjenocidit në Srebrenicë ndoqën sot dënimin me burgim të përjetshëm të gjeneralit serb të Bosnjes Ratko Mlladic, nën akuzat për gjencod dhe krime kundër njerëzimit. Të ndjekim disa prej tyre: Familjarë që humbën të dashurit e tyre në masakrën e Srebrenicës thanë se nuk mund të gjindet një dënim i përshtatshëm për ish-komandantin serb të Bosnjes Ratko Mladic, i cili sot u dënua me burgim të përjetshëm, nën akuzat për gjenocid në Luftën e Bosnjes, por ata shtuan se drejtësia u vu në vend.

Lexo Artikullin e plotë

Sipas raportit të PSP-së, Gruevski me 49, Peshevski me 27 llogari bankare

👤RedaksiaR 🕔08:27 23.11.2017

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski ka 49 llogari në banka të ndryshme, një pjesë deviza, një pjesë në denarë, në të cilat posedon së paku 200.000 euro. Këto të dhëna janë publikuar në aktakuzën e PSP-së për rastin “Titanik” të lidhur me mashtrimet zgjedhore në të cilat ish kryeministri është i akuzuari kryesor, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Lexo Artikullin e plotë

Sot vendoset fituesi në pesë komuna

👤RedaksiaR 🕔08:23 23.11.2017

Fituesit definitivë në Prishtinë, Prizren, Istog, Dragash dhe Kllokot do të dihen të enjten, pas numërimit të votave me kusht dhe votave të diasporës.

Lexo Artikullin e plotë

Daçiq: Tribunali i Hagës nuk dëshiroj pajtim por vetëm fajësinë e serbëve

👤Redaksia 🕔08:02 23.11.2017

Sipas Ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, Tribunali i Hagës nuk synoj të arrinte pajtimin, por provoj të dëshmojë se të vetmit fajtorë në luftën e mëparshme në territorin e ish-Jugosllavisë, janë serbët.

Lexo Artikullin e plotë