Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Kongresistët amerikanë: Partneriteti i SHBA-së me Kosovën, do të vazhdojë

👤Redaksia 🕔11:39 20.02.2017

Kosova është vend i rëndësishëm dhe pavarësisht ndryshimeve në udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kjo e fundit do ta vazhdojë politikën e njëjtë dhe partneritetin me Kosovën, kanë porositur kongresistët amerikanë Peter Roskam dhe David Price, të cilët po qëndrojnë për vizitë në Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

PTHP do të hetojë ish zyrtarë të MPB-së për parregullsi zgjedhore në Maqedoni

👤Redaksia 🕔11:15 20.02.2017

Prokuroria Themelore Publike do të hetojë ish funksionarë të MPB-së nga qytetet: Shkup, Strumicë dhe Kumanovë në lidhje me parregullsitë në zgjedhjet e 11 dhjetorit, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Lexo Artikullin e plotë

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar “skuq” flamurin grek në Prishtinë

👤Redaksia 🕔10:35 20.02.2017

Sot, në orët e hershme të mëngjesit aktivistët e Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar ndërmorrën një aksion simbolik në Prishtinë, që si qëllim kishte “skuqjen” e flamurit grek, që është vendosur në murin e jashtëm të restorantit “El Greco”.

Lexo Artikullin e plotë

Shpërthen konflikti i hapur mes Vuçiqit dhe Nikoliqit

👤Redaksia 🕔10:08 20.02.2017

Kryeministri Aleksandar Vuçiq ka vendosur të kandidojë për postin e presidentit të Serbisë. Por këtë post e synon edhe presidenti i tanishëm Tomisllav Nikoliq, gjë që e ka thelluar konfliktin mes liderëve të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Karanoviq: Askush nuk mund t'i ndalë proceset

👤Redaksia 🕔09:59 20.02.2017

Intervistë me aktoren e njohur nga Serbia, Mirjana Karanoviq. Ajo u prezantua me një premierë në Berlinale, por në Serbi Mirjana Karanoviq ka qenë shumë shpesh e sulmuar - edhe për shkak të Kosovës!

Lexo Artikullin e plotë

Flet Ramush Haradinaj: Do të kthehem shpejt, nuk dua pritje shtetërore

👤Redaksia 🕔21:10 19.02.2017

Udhëheqësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përjashtuar çdo mundësi që vendimi i Francës të mos jetë i favorshëm për të.

Lexo Artikullin e plotë

Senatori Graham: "Do t'ia fusim Rusisë një shqelm në prapanicë"

👤Redaksia 🕔17:11 19.02.2017

Senatori amerikan Graham foli me fjalë shumë të qarta në Konferencën e Sigurisë në Mynih - në veçanti ndaj Rusisë. Ndërsa presidenti amerikan shkakton një valë reagimesh me deklaratat e tij.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: Spanja nuk është Serbia e Millosheviqit, duhet ta njohë Kosovën

👤Redaksia 🕔13:40 19.02.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka bërë thirrje qeverisë spanjolle që ta njohë vendin tij “sa më shpejtë që të jetë e mundur” duke i thënë që të mos e ndërlidh rastin e Kosovës me atë të Katalunisë.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia importon mallra në Kosovë tre fish më shumë se Shqipëria

👤Redaksia 🕔13:38 19.02.2017

Bashkëpunimi ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë është në rritje dhe kryesisht dominohen në shkëmbime tregtare, atë të eksportit dhe importit të mallrave por në nivel shumë më të ulët në krahasim me shtetet të tjera të rajonit.

Lexo Artikullin e plotë

Ilir Meta i ka premtuar Greqisë rrëzimin e Ramës. A janë këto protesta sinjal?

👤Redaksia 🕔13:36 19.02.2017

Në vitin e kaluar pamfleti.com kishte publikuar një shkrim ku thuhej se Greqia kërkon rrëzimin e kryeministrit Edi Rama.

Lexo Artikullin e plotë

Daçiq: Asnjë bazë që Serbia të paditet për gjenocid

👤Redaksia 🕔20:06 18.02.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se Serbia nuk mund të paditet për gjenocid, sepse nuk ka bazë për këtë.

Lexo Artikullin e plotë

Robert Cooper: Serbia nuk e ka kusht njohjen e Kosovës

👤Redaksia 🕔20:04 18.02.2017

Njohja e Kosovës varet nga serbët, për Bashkimin Europian me rëndësi është të themelohen marrëdhënie cilësore midis Prishtinës dhe Beogradit.

Lexo Artikullin e plotë

Gjuha shqipe, mbetet kusht i partive shqiptare për koalicion me LSDM-në

👤Redaksia 🕔19:41 18.02.2017

“Tryeza e partive politike shqiptare parlamentare ka harmonizuar qëndrimet rreth Ligjit për përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe ai do t’i ofrohet si kusht partisë maqedonase, LSDM, për të formuar qeverinë”, ka deklaruar kryetari i Lëvizjes për Reforma në Partinë Demokratike Shqiptare (PDSH), Ziadin Sela, shkruan REL.

Lexo Artikullin e plotë

BE të mos mbyllë sytë para Ballkanit

👤Redaksia 🕔13:21 18.02.2017

Zhvillimet e javëve të fundit në Ballkan e kanë rikthyer vëmendjen e mediave sërish tek fëmija problematik i Europës.

Lexo Artikullin e plotë

Shfaqen hajnat në autostradën Beograd – Horgosh, kujdes mërgimtarë

👤Redaksia 🕔13:18 18.02.2017

Në autostradën Horgosh – Beograd plaçkitësit ndalojnë vetura dhe në mashtrime marrin të holla nga udhëtarët.

Lexo Artikullin e plotë

Rama: Po pretestohet pa asnjë frikë e trysni nga shteti

👤Redaksia 🕔13:11 18.02.2017

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shpërndarë në facebook protestën e opozitës, ku ka shkruar se vetëm 6 vjet më parë, Ziveri, Hekurani, Aleksi, Faiku u vranë nga pushkët e shtetit të kapur prej pushtetit, pikërisht në bulevardin ku në këtë moment protestohet, pa gardhe telash me gjemba dhe asnjë frikë e trysni nga shteti, prandaj s’mund të mos jemi sot krenarë, edhe për këtë ndryshim kaq rrënjësor në rrugën tonë për të bërë shtet.

Lexo Artikullin e plotë