Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Vuçiç: Me Kosovën po veproj si Titoja

👤Redaksia 🕔14:47 26.03.2017

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç ka dhënë një intervistë me të përditshmen e njohur austriake “Der Standard”, ku ka folur për zhvillimet e fundit. Në 2 prill do kandidojë si president, përkundër që si kryeministër disponon numër të madh të deputetëve.

Lexo Artikullin e plotë

Zaev: Do ta formoj qeverinë e re të Maqedonisë

👤Redaksia 🕔14:45 26.03.2017

Lideri i LSDM­së Zoran Zaev në intervistën e fundit dhënë të përditshmes kroate "Vecernji List" thotë se Maqedonia do të shkojë përpara dhe së shpejti do të formohet qeveria e re reformiste, shkruan Zhurnal.

Lexo Artikullin e plotë

Si po i rekruton Serbia agjentët në Kosovë përmes Listës Serbe

👤Redaksia 🕔14:43 26.03.2017

"Synim sot i këtyre shërbimeve të inteligjencës, sidomos nga fqinji ynë verior, por edhe nga shtetet e tjera të cilat janë aleatë me Serbinë, është defunksionalizimi i Kosovës si shtet i pavarur, duke ndikuar në agjendat politike të Kosovës, përmes Listës serbe, e cila është pjesë e institucioneve të shtetit, por që agjenda e tyre politike është kundër shtetit të Kosovës, agjendë kjo e cila përgatitet nga qarqet serbe të Beogradit zyrtar.

Lexo Artikullin e plotë

Maqedoni: Kriza politike thellon ndasitë në shoqëri

👤Redaksia 🕔14:42 26.03.2017

Sundimi i drejtësisë dhe vendosja e Maqedonisë në binarët të proceseve integruese është rruga e vetme, përmes së cilës mund të eliminohen ndasitë e thella në shoqërinë maqedonase, që janë gjithnjë e më shumë të dukshme.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Me Merkel propozuam që autostrada Prishtinë-Nish të ndërtohet sa më shpejt

👤Redaksia 🕔14:41 26.03.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandr Vuçiq në një intervistë për gazetën austriake ‘Standard’ ka folur për raportet e shtetit serb me Kosovën.

Lexo Artikullin e plotë

8. Ne kemi për ta bërë gjithçka që është mbi të dhé pa bimë (shkatërrojmë çdo gjelbërim)

👤Redaksia 🕔14:40 26.03.2017

Mladen Grujiçiq, kryetari i parë serb i Srebrenicës, thotë se ai dëshiron ta lërë pas traumën e luftës dhe debatin tepër polemik të gjenocidit për të kërkuar një të ardhme më të mirë për qytetin e shpopulluar dhe të varfëruar.

Lexo Artikullin e plotë

Nesër mblidhet Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Zvicër

👤Redaksia 🕔21:35 25.03.2017

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Zvicër do ta mbajë Kuvendin e Dyrë Zgjedhor nesër, më 26 mars, në Schlieren, thuhet në një njoftim të këtij Rrjeti.

Lexo Artikullin e plotë

Mund të ketë marrëveshje të fshehur Thaçi-Vuçiq

👤Redaksia 🕔21:28 25.03.2017

Vendimi i Kuvendit të Kosovës për pezullimin e dialogut me Serbinë po i jep më shumë mundësi vetë Serbisë, në një kohë kur është futur në zgjedhjet presidenciale, thonë njohës të rrethanave politike në vend.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë mendon sot Hashim Thaçi për Ibrahim Rugovën, të cilin dikur e quante tradhtar? (Video)

👤Redaksia 🕔21:26 25.03.2017

Dikur veprimet e presidentit Ibrahim Rugova, i cili në kohëra të rënda për Kosovën kishte takuar ish-presidentin Slobodan Millosheviq, Hashim Thaçi, tash president i Kosovës i quante veprime anti-kombëtare derisa paralajmëronte dënime të rënda ndaj tij.

Lexo Artikullin e plotë

A e ndihmoi Kosova fushatën zgjedhore në Serbi me pezullimin e dialogut?

👤Redaksia 🕔21:24 25.03.2017

Vendimi i Kuvendit të Kosovës për pezullimin e dialogut me Serbinë po i jep më shumë mundësi vetë Serbisë, në një kohë kur është futur në zgjedhjet presidenciale, thonë njohës të rrethanave politike në vend. Sipas tyre, Kosova i ka ofruar Serbisë një komoditet deri në rifillimin e këtij procesi, transmeton REL.

Lexo Artikullin e plotë

Krejt çka ndodhi që nga themelimi i BE-së, 60 vjet më parë

👤Redaksia 🕔19:07 25.03.2017

Eksperimenti demokratik më kompleks i botës, mori formë 60 vjet më parë, nën hijen e zgjatur të luftës më të madhe dhe më të tmerrshme botërore.

Lexo Artikullin e plotë

Juncker: “Nëse dështon BE-ja, Ballkani do të ketë luftë”

👤Redaksia 🕔11:05 25.03.2017

Nëse do t’i lëmë vetëm Bosnjë e Hercegovinën, Republika Srpskan, Maqedoninë dhe Shqipërinë, do të ketë luftë përsëri, paralajmëroi shefi i Komisioni Evriopian, Jean-Claude Juncker.

Lexo Artikullin e plotë

Si kapitulloi Millosheviqi në restorantin e shqiptarit?

👤Redaksia 🕔10:34 25.03.2017

Bllaca, një fshat i vogël në hyrje të Maqedonisë, ishte ndër vendet që i ra të shohë pasojat e luftës në Kosovë dhe të dëshmojë përfundimin e saj.

Lexo Artikullin e plotë

Frëngjishtja, mjet negocimi për të ardhmen profesionale të të rinjve në Ballkan

👤Redaksia 🕔10:23 25.03.2017

Me një forum regjional, një ekspozitë të të rinjve dhe një koncert nga këngëtari Charles Baptiste, në Qendrën Kulturore Rinore në Shkup është shënuar festa e Frankofonisë, organizuar nga Instituti Francez në Shkup.

Lexo Artikullin e plotë

Aleanca NATO-UÇK, fatale për Serbinë

👤Redaksia 🕔10:19 25.03.2017

Ish-eprorët e lartë të UÇK-së kujtojnë 24 marsin e vitit 1999, kur aeroplanët e NATO-s filluan sulmet ajrore ndaj caqeve të ish-ushtrisë jugosllave. Sipas tyre, Aleanca NATO-UÇK ishte fatale për Serbinë.

Lexo Artikullin e plotë

Surroi radikalizohet ndaj Serbisë: Pa kerkimfalje nuk do të ketë normalizim

👤Redaksia 🕔10:15 25.03.2017

Publicisti Veton Surroi përmes një statusi në profilin e tij në Facebook, ka thënë se pa kërkuar Serbia falje për krimet në Kosovë, nuk do të ketë normalizim.

Lexo Artikullin e plotë