Kthehu ...

KULTURË

Mund të jetë zbuluar varri i Aristotelit në Maqedoni

👤RedaksiaI 🕔14:10 27.05.2016

“Nuk kemi prova por kemi indikacione të forta” tregon drejtori i këtyre gërmimeve - Konstandinos Sismanidis. Ky i fundit ka prezantuar sot gjetjet në Kongresin “Aristoteli – 2400 vite” në Universitetin e Selanikut.

Lexo Artikullin e plotë

Thirrje për vizitë studimore në objektet e kujtesës në Serbi

👤RedaksiaI 🕔14:04 27.05.2016

Do të vizitohet edhe Muzeu i Armëve në Kragujevc, Batajnica – pjesa ku ende sot ka varreza masive të shqiptarëve, dhe lokacione tjera ku tregohet mbi memorien, objektet e memorializimit dhe ballafaqimin që Serbia i bën të kaluarës së saj.

Lexo Artikullin e plotë

Roman i ri i Veton Surroit

👤RedaksiaI 🕔13:57 27.05.2016

Shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi shfaqet tani me një roman të ri, me titull “Përcaktimi i dashurisë së Marie Gjonit”

Lexo Artikullin e plotë

Biblioteka Kombëtare publikon editimin dixhital të veprave të Naim Frashërit

👤RedaksiaI 🕔12:10 27.05.2016

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, me rastin e 170­vjetorit të lindjes së një prej figurave më të rëndësishme të rilindjes kombëtare shqiptare, Naim Frashëri, do të publikojë në 25 maj editimin dixhital të veprave të tij, të cilat mund të shfletohen dhe shkarkohen në faqen zyrtare të BKSH-së.

Lexo Artikullin e plotë

“Revolta kundër dhunës” si thirrje universale për paqe

👤RedaksiaI 🕔12:04 27.05.2016

Prishtinë, 27 maj - Hidhen përtokë, urrehen, kacafyten, vuajnë e më pas dashurohen. Krejt këto Tristan Halilaj dhe Agnes Noshiqi i shpalosin nëpërmjet lëvizjeve trupore. Shiritat në shtyllat e drunjta në korridorin e teatrit “Oda” ndajnë skenën me hapësirën deri ku mund të shkelë publiku.

Lexo Artikullin e plotë

Tingujt shqip kanë depërtuar deri te hitet botërore

👤RedaksiaI 🕔12:00 27.05.2016

Prishtinë, 27 maj - Se diversiteti kulturor reflektohet ashiqare në muzikë, është konfirmuar kaherë, por deri më tani s’ka pasur fort të dhëna që tingujt e muzikës shqipe të kenë depërtuar deri te hitet që sot kryesojnë top-listat botërore.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë kuptimi ka fjala arnavud? Pse osmanlinjët thonin arnavud?

👤RedaksiaI 🕔11:47 27.05.2016

Të gjithëve u intereson kuptimi i vertetë i fjalës ''ARNAVUD''. Edhe pse dihet prejardhja e shumë fjalëve, akoma ekzistojnë fjalë për të cilat nuk kemi shumë informacione.

Lexo Artikullin e plotë

Kundërshtia ndaj Pashko Vasës është padije apo antishqiptarizëm?

👤Redaksia 🕔08:19 15.05.2016

Libri i profesor Albert Frashërit me tetë ese, titulluar “Magjia e Rilindjes Kombëtare” është një dhuratë e çmuar për lexuesin e kualifikuar shqiptar, një libër që do të ishte mirë të gjendej në çdo tavolinë politikani dhe zyrtari të administratës shtetërore shqiptare, sepse shërben si udhërrëfyes për atë çfarë kemi detyrë të bëjmë ndaj kombit shqiptar, që për fat të keq deri më sot nuk e kemi bërë.

Lexo Artikullin e plotë

Në kujtim të shkrimtarit Esad Mekuli (video)

👤Redaksia 🕔09:26 09.05.2016

Në Ulqin u shfaq premiera e filmit dokumentar të prodhimit malazez kushtuar shkrimtarit të njohur shqiptar në hapësirat e ish-jugosllavisë, Esad Mekulit.

Lexo Artikullin e plotë

Mbasdite shumë e bukur letrare artistike : Sabije Dervishi Veseli promovoi 5 librat e saj në New Jersey

👤Redaksia 🕔19:50 08.05.2016

Sabije Dervishi Veseli, zëri krijues, intelektual, femëror – që i përket Letërsisë Postkomuniste të Diasporës, dhe e njohur tashmë edhe si autore bilinguale , mjeshtre e rrëfimit në gjininë e thrillerit.

Lexo Artikullin e plotë

Biografia e Sami Frashërit

👤RedaksiaI 🕔20:57 20.04.2016

Lexo Artikullin e plotë

Letërsia e Rilindjes Kombëtare

👤RedaksiaI 🕔20:49 20.04.2016

Lexo Artikullin e plotë

Deputetët Popullor Riza Halimi e Shaip Kamberi

👤Gzim 🕔09:47 13.05.2015

Lexo Artikullin e plotë

Udhëpërshkrime të vjetra mbi Preshevën

👤Redaksia 🕔12:42 04.05.2015

Lugina e Preshevës shtrihet përgjatë lumit Moravë, në jug të saj dhe te Çukarka e Preshevës bashkohet me lumin Vardar, e njohur Lugina e Shkupit, këtu është edhe UJËNDARËSJA e madhe, e cila në jug shkon lumi për në Detin Egje, ndërsa tjetra për në perëndim, për Detin e Zi. Këto dy lugina janë më të rëndësishme në Siujdhesën Ballkanike dhe zënë vendin qendror në Ballkan. Sipas Jovan Cvijiqit, gjeografit serb këto dy lugina paraqesin pjesën më gjeostrategjike dhe gjeopolitike në Ballkan.

Lexo Artikullin e plotë

Presheva pjesë e lëvizjes dhe kujtesës gjithëshqiptare, aktivitet e viteve 1841-1845

👤Redaksia 🕔10:35 26.04.2015

Ramiz Abdyli: “Shqiptarët e Preshevës dhe të viseve përreth, siç është treva e Bujanocit dhe e Kumanovës, apo të Krahinës Verilindore të Karadakut, sikundër viset tjera shqiptare , jo vetëm i bënë ballë asimilmit gjatë robërisë së huaj shekullore, por me pjesëmarrje aktive në të gjitha ngjarjet e rëndësishme të historisë sonë të përvuajtur, por krenare dhanë kontributin e tyre të çmueshëm për liri dhe mëvetësi kombëtare. Kontributi i tyre është i çmueshëm sidomos gjatë periudhës së Lëvizjes Kombëtare Shqiptare që nga vitet e 30-ta të shek XIX, përfundimisht me organizimin e Kryengritjes së Përgjithshme Antiosmane, që u kurrorëzua me shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë, më 28 nëntor 1912, kësaj ngjarjeje më të rëndësishme në historinë tone”.

Lexo Artikullin e plotë

Presheva pjesë e lëvizjes dhe kujtesës gjithëshqiptare

👤Redaksia 🕔11:28 23.04.2015

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës me seli në Preshevë do të përkujtojë e nderojë personalitetet e shumta që dhanë apo po japin kontributin kombëtar e tyre për çështjen kombëtare, në shkencë, në kulturë, në arsim, në informim, politikë e tjerë.

Lexo Artikullin e plotë