Kthehu ...

KULTURË

Përzgjidhen këngët për festivalin 'Zambaku i Prizrenit'

👤RedaksiaI 🕔19:13 20.08.2016

Drejtori i edicionit të 28 të festivalit “Zambaku I Prizrenit” - Istref Krasniqi thotë se juria ka bërë përzgjedhjen e këngëve në bazë të rregullores së Kuvendit Komunal.

Lexo Artikullin e plotë

Emigranti i parë shqiptar në Amerikë dhe Fan Noli

👤Redaksia 🕔09:10 20.08.2016

Naum Prifti sjell në kujtime historinë e Kolë Kristoforit nga një qytezë në Kolonjë, i cili u bë i pari shqiptar që shkeli në Amerikë

Lexo Artikullin e plotë

Personalitete shqiptare: Gjergj Kastrioti-SKENDERBEU, Hero Kombëtar i Shqiptarëve

👤Redaksia 🕔10:14 13.08.2016

Heroi Kombëtar i shqiptarëve, strateg e burrë shteti i madh, që udhëhoqi luftën për pavarësi kundër pushtimit osman, për bashkimin politik-shtetëror të popullit shqiptar; një nga figurat e shquara të historisë së shek. XV në plan ndërkombëtar.

Lexo Artikullin e plotë

BBC: Saze, muzika unikate shqiptare

👤Redaksia 🕔13:58 06.08.2016

Kjo muzikë unikate ka zgjuar interesimin e gjigantit britanik por edhe të huajve që ta trajtojnë këtë thesar muzikor që karakterizohet me formacione polifonike të përbëra nga instrumente si klarineta,violina dhe fizarmonika, si dhe nga vegla popullore karakteristike si lahuta, dajre, fyell.

Lexo Artikullin e plotë

142 vjetori i lindjes së At Shtjefën Gjeçovit

👤Redaksia 🕔15:33 14.07.2016

Atë Shtjefën Gjeçovi u bë i famshëm me librin “Kanuni i Lekë Dukagjinit”. Rregullat e kanunet ai i mblodhi nga goja e popullit dhe fillimisht i botoi në revistën “Hyll të Dritës”. Atë Gjeçovin e vranë shovinistët serbë më 14 tetor të vitit 1929 në katundin Zym të Prizrenit ku shërbente si famulltar.

Lexo Artikullin e plotë

U hap ekspozita e piktorit Haki Xhakli në Berlin

👤Redaksia 🕔14:53 07.07.2016

Në galerinë e Ambasadës së Kosovës në Berlin dje u hap ekspozita personale e piktorit Haki Xhakli me titullin “E kaluara dhe e tashmja”

Lexo Artikullin e plotë

Personalitete shqiptare: Kristoforidhi e Xhuvani, Rilindasit e Nderit

👤Redaksia 🕔11:45 02.07.2016

Kostandin Kristoforidhi dhe Aleksandër Xhuvani, mbeten pa asnjë mëdyshje Rilindasit e Nderit jo vetëm për Elbasanin, por edhe për kombin. Roli dhe kontributet, veprimtaria dhe trashëgimia që ata kanë dhënë dhe lënë për brezat është e shumë e çmuar, shkruan Metropol. Vepra e tyre ka qenë dhe mbetet ende objekt i studiuesve të fushës së gjuhësisë, por edhe temë doktorature për pedagogët e sotëm.

Lexo Artikullin e plotë

Personalitete shqiptare: Marim Barleti, humanist dhe veprimtar i lëvizjes shqiptare gjatë shekullit XV-XVI

👤Redaksia 🕔12:51 25.06.2016

Historiani i shquar Marin Barleti është figura më e madhe e lëvizjes së humanistëve shqiptarë të shekujve XV-XVI. Ai lindi rreth vitit 1460 në Shkodër. Fare i ri, më 1478, mori pjesë me armë në luftën për mbrojtjen e qytetit të lindjes nga rrethimi i forcave osmane.

Lexo Artikullin e plotë

Konkursi ndërkombëtar “Këngët e Tokës”

👤RedaksiaI 🕔12:23 21.06.2016

Aktiviteti do të zhvillohet i ndarë sipas kategorive përkatëse në raport me moshën, nga 6 deri 25 vjeç. Juria e përbërë nga pedagogë instrumentistë nga më të spikaturit si Bujar Sykja, Merita Rexha, Gëzim Belegu, Ema Kanci do të vleresojë dhe përcaktojë konkuruesit më të mirë

Lexo Artikullin e plotë

Folklori i minoriteteve në Përmet

👤RedaksiaI 🕔12:20 21.06.2016

Nga Kosova do të jenë një dyshe valltarësh shumë profesionistë vëllezërit Rama që nën tingujt e daulles zgjojnë shtojzovallet e eposit tonë të kreshnikëve dhe i sjellin mes spektatorëve përmetarë

Lexo Artikullin e plotë

Balerinët kosovarë pjesë e shfaqjes “Ëndrra e një nate vere” në Shkup

👤RedaksiaI 🕔12:14 21.06.2016

Balerinët kosovarë, ishin ata që bartën rolet kryesore të shfaqjes “Ëndrra e një nate vere”, ku kjo gjë e bëri shumë krenar edhe udhëheqësin e tyre Ahmet Brahimajn

Lexo Artikullin e plotë

Ngritja e shtetit dhe vizioni politik për rritën e tij

👤RedaksiaI 🕔12:01 21.06.2016

Pjesa e parë e librit trajton pozitën ndërkombëtare të Kosovës gjatë historisë, duke u fokusuar në vullnetin dhe vendosmërinë e popullit të Kosovës për jetësimin pavarësisë, sidomos në pjesën e fundit të shekullit XIX dhe deri në fundin e shekullit XX. Krahas zhvillimeve dhe rezistencës së brendshme autori trajton ndërkombëtarizimin e problemit të Kosovës deri në periudhën e luftës dhe intervenimit ndërkombëtar që rezultoi me periudhën e vendosjes së administratës ndërkombëtare dhe pavarësisë së vendit.

Lexo Artikullin e plotë

Ministria me 50 mijë euro synon t’i sigurojë 11 monumente në Prizren

👤RedaksiaI 🕔11:57 21.06.2016

Prishtinë, 21 qershor - Rasti tragjik kur trevjeçarja humbi jetën sherri i shembjes së një objekti të trashëgimisë kulturore në rrugën “Marin Barleti” në Prizren është bërë shkak që Ministria e Kulturës të hapë tender për atë që e quan ndërhyrje emergjente.

Lexo Artikullin e plotë

Mali i Zi do tërheqë fjalorin që fyen shqiptarët [video]

👤RedaksiaI 🕔11:52 21.06.2016

Akademia e Shkencës dhe Arteve e Malit të Zi ka paralajmëruar tërheqjen dhe ndryshimin e disa pjesëve kontestuese të fjalorit që shkaktuan reagime të ashpra në opinionin vendor.

Lexo Artikullin e plotë

Arta Dobroshi bashkon jetën e saj në film, si refugjate dhe e lirë

👤RedaksiaI 🕔11:49 21.06.2016

Aktorja rrëfen jetën e saj si refugjate për gazetën britanike “The Guardian”. Nëpërmjet filmit “Home” tregon rrezikun që kalojnë refugjatët gjatë luftës, duke u përpjekur që të largohen pa dëshirë nga vendi i tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Ermonela Jaho, promovimi i bukur i kulturës sonë sot në “France 3"

👤RedaksiaI 🕔11:44 21.06.2016

Televizioni i bën një promovim të dukshëm, jo vetëm sopranos shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho por edhe artit dhe kulturës shqiptare

Lexo Artikullin e plotë