Kthehu ...

KULTURË

“Brisku” të mërkurën në Prishtinë

👤RedaksiaI 🕔12:27 06.06.2016

Në këtë shfaqje me rolet e tyre luajnë aktorët: Cen Binaku, Fidan Moni, Aida Alidemi, Agon Bala, Flormend Shabaj, Fisnik Sykaj e Fitore Broqi. Skenografinë e shfaqjes e ka bërë Mentor Berisha, me muzikë të Drinor Zymberit, kostume të Gresa Zajmit dhe asistent regjie Liridon Nikçi

Lexo Artikullin e plotë

U mbajt edicioni i dhjetë i Folklorit Shqiptar në Suedi

👤RedaksiaI 🕔12:16 06.06.2016

Edhe pse në mërgim, fëmijë të rinj e të moshuar, me qëllim të ruajtjes së traditës, gjuhës dhe kulturës shqiptare, me sukses kultivojnë folklorin shqiptarë, shkruan KultPlus. Në këtë festival vendin e parë për interpretim e mori rapsodi Dervish Kuqi, kurse në vallëzim ansambli i shoqatës “Liria”, të Vekshjos

Lexo Artikullin e plotë

Rexhep Qosja me librin "I ringjalluri i penduar", në Panairin e Librit 2016

👤RedaksiaI 🕔12:11 06.06.2016

Libri më i ri i Rexhep Qosës, që sipas Ag Apollonit, që e ka shkruar parathëninen e këtij libri, mund të quhet tregim, novelë apo roman, do të promovohet në kuadër të Panairit i Librit Prishtinë 2016

Lexo Artikullin e plotë

Personalitete: Abdullah Veliu nga Presheva, humanist dhe atdhetar për çështjen shqiptare

👤Redaksia 🕔08:24 04.06.2016

Abdullah Haxhi Veliu i lindur më 18 shkurt 1896, para 115 vjetëvë, në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

Mund të jetë zbuluar varri i Aristotelit në Maqedoni

👤RedaksiaI 🕔14:10 27.05.2016

“Nuk kemi prova por kemi indikacione të forta” tregon drejtori i këtyre gërmimeve - Konstandinos Sismanidis. Ky i fundit ka prezantuar sot gjetjet në Kongresin “Aristoteli – 2400 vite” në Universitetin e Selanikut.

Lexo Artikullin e plotë

Thirrje për vizitë studimore në objektet e kujtesës në Serbi

👤RedaksiaI 🕔14:04 27.05.2016

Do të vizitohet edhe Muzeu i Armëve në Kragujevc, Batajnica – pjesa ku ende sot ka varreza masive të shqiptarëve, dhe lokacione tjera ku tregohet mbi memorien, objektet e memorializimit dhe ballafaqimin që Serbia i bën të kaluarës së saj.

Lexo Artikullin e plotë

Roman i ri i Veton Surroit

👤RedaksiaI 🕔13:57 27.05.2016

Shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi shfaqet tani me një roman të ri, me titull “Përcaktimi i dashurisë së Marie Gjonit”

Lexo Artikullin e plotë

Biblioteka Kombëtare publikon editimin dixhital të veprave të Naim Frashërit

👤RedaksiaI 🕔12:10 27.05.2016

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, me rastin e 170­vjetorit të lindjes së një prej figurave më të rëndësishme të rilindjes kombëtare shqiptare, Naim Frashëri, do të publikojë në 25 maj editimin dixhital të veprave të tij, të cilat mund të shfletohen dhe shkarkohen në faqen zyrtare të BKSH-së.

Lexo Artikullin e plotë

“Revolta kundër dhunës” si thirrje universale për paqe

👤RedaksiaI 🕔12:04 27.05.2016

Prishtinë, 27 maj - Hidhen përtokë, urrehen, kacafyten, vuajnë e më pas dashurohen. Krejt këto Tristan Halilaj dhe Agnes Noshiqi i shpalosin nëpërmjet lëvizjeve trupore. Shiritat në shtyllat e drunjta në korridorin e teatrit “Oda” ndajnë skenën me hapësirën deri ku mund të shkelë publiku.

Lexo Artikullin e plotë

Tingujt shqip kanë depërtuar deri te hitet botërore

👤RedaksiaI 🕔12:00 27.05.2016

Prishtinë, 27 maj - Se diversiteti kulturor reflektohet ashiqare në muzikë, është konfirmuar kaherë, por deri më tani s’ka pasur fort të dhëna që tingujt e muzikës shqipe të kenë depërtuar deri te hitet që sot kryesojnë top-listat botërore.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë kuptimi ka fjala arnavud? Pse osmanlinjët thonin arnavud?

👤RedaksiaI 🕔11:47 27.05.2016

Të gjithëve u intereson kuptimi i vertetë i fjalës ''ARNAVUD''. Edhe pse dihet prejardhja e shumë fjalëve, akoma ekzistojnë fjalë për të cilat nuk kemi shumë informacione.

Lexo Artikullin e plotë

Kundërshtia ndaj Pashko Vasës është padije apo antishqiptarizëm?

👤Redaksia 🕔08:19 15.05.2016

Libri i profesor Albert Frashërit me tetë ese, titulluar “Magjia e Rilindjes Kombëtare” është një dhuratë e çmuar për lexuesin e kualifikuar shqiptar, një libër që do të ishte mirë të gjendej në çdo tavolinë politikani dhe zyrtari të administratës shtetërore shqiptare, sepse shërben si udhërrëfyes për atë çfarë kemi detyrë të bëjmë ndaj kombit shqiptar, që për fat të keq deri më sot nuk e kemi bërë.

Lexo Artikullin e plotë

Në kujtim të shkrimtarit Esad Mekuli (video)

👤Redaksia 🕔09:26 09.05.2016

Në Ulqin u shfaq premiera e filmit dokumentar të prodhimit malazez kushtuar shkrimtarit të njohur shqiptar në hapësirat e ish-jugosllavisë, Esad Mekulit.

Lexo Artikullin e plotë

Mbasdite shumë e bukur letrare artistike : Sabije Dervishi Veseli promovoi 5 librat e saj në New Jersey

👤Redaksia 🕔19:50 08.05.2016

Sabije Dervishi Veseli, zëri krijues, intelektual, femëror – që i përket Letërsisë Postkomuniste të Diasporës, dhe e njohur tashmë edhe si autore bilinguale , mjeshtre e rrëfimit në gjininë e thrillerit.

Lexo Artikullin e plotë

Biografia e Sami Frashërit

👤RedaksiaI 🕔20:57 20.04.2016

Lexo Artikullin e plotë

Letërsia e Rilindjes Kombëtare

👤RedaksiaI 🕔20:49 20.04.2016

Lexo Artikullin e plotë