Kthehu ...

KULTURË

Elina Duni me koncerte në Poloni e Angli, për Ditët e Kulturës Shqiptare

👤Redaksia 🕔11:35 29.11.2016

Vetë Elina Duni ka bërë të ditur se koncerti i Polonisë do të mbahet në Varshavë, më 30 nëntor, kurse ai në Angli do të mbahet në Londër, më 3 dhjetor, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Shpallet konkursi për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi’ 2016”

👤Redaksia 🕔11:13 28.11.2016

Për këtë konkurs tashmë janë publikuar edhe kriteret të cilat edhe duhet të respektohen për ata që duan të konkurrojnë, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Dhjetë arsye pse ky ishte viti i shqiptarëve

👤Redaksia 🕔11:09 28.11.2016

Kombëtarja Shqiptare u kualifikua për Euro 2016, dhe për herë të parë bota e pa talentin e shqiptarëve së bashku.

Lexo Artikullin e plotë

Kur Bekim Fehmiu recitonte në shqip (Video)

👤Redaksia 🕔11:07 28.11.2016

Edhe sot, shkrime të shumta rreth tij hasin në dy anë: ata që e duan Bekimin dhe ata që nuk e duan aktorin legjendar, për shkak se, sipas tyre, ai nuk foli shqip e as nuk aktroi shqip.

Lexo Artikullin e plotë

Universiteti i Kembrixhit, me simpozium e ekspozitë nderon heroin Gjergj Kastrioti Skënderbeu

👤Redaksia 🕔13:43 27.11.2016

“Dita e Flamurit” po ashtu u shënua për të festuar Ditën Kombëtare të Shqiptarëve dhe pavarësinë nga otomanët.

Lexo Artikullin e plotë

Konkurs për punime artistike, 'ndalo korrupsionin përmes artit'

👤Redaksia 🕔13:41 27.11.2016

Konkurro me punimin tënd artistik (vizatim, fotografi, pikturë, skulpturë, grafitë, instalacion artistik ose forma të tjera) në mënyrën se si e keni përjetuar korrupsionin dhe si ai ka ndikuar tek ju.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptaro-amerikanët festojnë 28 Nëntorin në Brooklyn

👤Redaksia 🕔13:40 27.11.2016

Kremtimet u mbajtën në Liberty View Plaza dhe përfshinë darkë, pije dhe argëtim “live”.

Lexo Artikullin e plotë

Kënd i veçantë për Dritëro Agollin në Panairin Klik Ekspo Grup në Tiranë

👤Redaksia 🕔13:14 26.11.2016

Libri ka qenë i pandashëm në Panairin Ndërkombëtar të Tiranës, përmes befasisë së një figure qëndrore të letërsisë shqipe e më gjerë, me botime e ribotime si asnjë herë më parë.

Lexo Artikullin e plotë

Dhjetë filma avancojnë për kategorinë Live Action në ceremoninë Oscar

👤Redaksia 🕔13:13 26.11.2016

Nga gjithsej 137 filma, këta dhjetë filma kanë avancuar.

Lexo Artikullin e plotë

Manastiri i Deçanit, në listën e vendeve që duhet vizituar në Europë

👤Redaksia 🕔13:05 26.11.2016

Në propozimin e publikuar nga Independent, në Kosovë propozohet të shihet Manastiri i Deçanit, apo i njohur si “Visoki Deçan”.

Lexo Artikullin e plotë

Personalitete shqiptare: Petro Marko, revolucionar internacionalist, shkrimtar i letërsisë shqiptare

👤Redaksia 🕔08:40 26.11.2016

Petro Marko i takon brezit të shkrimtarëve të letërsisë realiste, sociale, të viteve 30. Ai së bashku me Migjenin, Nonda Buklën, Karl Gurakuqin, Branko Merxhanin, Fan Nolin, Lasgush Poradecin, Gjergj Fishtën, Asdrenin, e shumë të tjerë vunë themelet e letërsisë bashkëkohore shqiptare.

Lexo Artikullin e plotë

Biblioteka e Esad Mekulit, dhuratë për Bibliotekën Kombëtare të Kosovës

👤Redaksia 🕔20:54 25.11.2016

Në ceremoninë e 72 vjetorit të themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, familja Mekuli ka dhuruar gjithë bibliotekën e Esad Mekulit. Përpos bibliotekës, familja Mekuli ka dhuruar edhe materiale të tjera që i kanë takuar shkrimtarit, e që prej sot i takojnë Bibliotekës.

Lexo Artikullin e plotë

ASHAK: Isa Boletini kreu më i fuqishëm ushtarak

👤Redaksia 🕔20:52 25.11.2016

Diplomat i shquar, atdhetar i udhëhequr nga morali popullor e human, strateg dhe një burrë me karakter të fortë.

Lexo Artikullin e plotë

Shitet për 140 mijë euro një poemë e Anne Frank

👤Redaksia 🕔10:49 25.11.2016

Vargjet e poemës i dedikohen motrës së madhe të shoqes më të mirë të Ana Frank, Jacqueline.

Lexo Artikullin e plotë

Botuesi serb i Edi Ramës viziton Muzeun BunkART 2

👤Redaksia 🕔10:47 25.11.2016

Matiç shton se kundrejt vlerave që ka ky muze do të ishte bukur që këto fakte të udhëtonin edhe në ekspozita jashtë Shqipërisë.

Lexo Artikullin e plotë

Dy premiera të reja filmike në Kinemanë ABC në kryeqytet

👤Redaksia 🕔10:45 25.11.2016

Që nga sot, dy premiera të reja filmike vijnë në Kinemanë ABC në kryeqytet.

Lexo Artikullin e plotë