Kthehu ...

KULTURË

Pena e mprehtë e frymëzimeve të thella

👤Redaksia 🕔10:43 06.02.2017

Dritëro Agolli është një personalitet shumë i veçantë në letërsinë shqiptare, një shkrimtar me një opus shumë të gjerë, një prozator me energji të pashterrshme rrëfimi, një penë e mprehtë humori e ironie, por mbi të gjitha poet i frymëzimeve të thella e të fuqishme dhe i gjuhës së mprehtë e të një drejtpërdrejtshmërie të pazakontë, shkruan Basri Çapriqi në Shtojcën për Kulturë të Kohës Ditore.

Lexo Artikullin e plotë

Si sot 50 vite më parë në Shqipëri nisi aksioni kundër fesë dhe Zotit

👤Redaksia 🕔10:41 06.02.2017

Dihet tashmë gjerësisht që në kohën e regjimit të diktatorit Enver Hoxha në Shqipëri u ndërpre lidhja me fenë dhe Zotin.

Lexo Artikullin e plotë

Së shpejti nis seriali “Egjeli” (Video)

👤Redaksia 🕔22:03 05.02.2017

“Egjeli”, sjellë tre aktorët shumë të dashur për publikun shqipfolës siç janë Vedat Bajrami, Mensur Safqiu dhe Osman Azemi, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Adrijana Krasniqi nuk arriti ta përfaqësoj Suedinë në Eurovizion 2017-të

👤Redaksia 🕔22:01 05.02.2017

Ajo këndoj “Amare”, një këngë që u kushtohej vajzave që nuk kanë frikë të tregojnë atë që ndjejnë, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Sot i jepet lamtumira e fundit Dritëro Agollit

👤Redaksia 🕔11:51 05.02.2017

Sot do i jepet lamtumira mjeshtrit të letrave shqipe Dritëro Agolli. Ai do të përcillet me nderimet më të larta.

Lexo Artikullin e plotë

Shtatorja e Anton Çettës vendoset para Institutit Albanologjik

👤Redaksia 🕔13:13 03.02.2017

Ministri Kujtim Shala ka thënë se kjo shtatore është shenjë e vlerësimit për kontributin e tij të madh për kulturën dhe për humanizmin shqiptar, përcjellë KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Kronikat Bizantine për Qipron e banuar nga shqiptarët

👤Redaksia 🕔11:19 03.02.2017

Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë së Greqisë mesjetare, në fund të shekullit të XIX-të, patën denjësisht një shkëlqim të papritur.

Lexo Artikullin e plotë

“Kamarja e turpit”, e Kadaresë botohet në gjuhën angleze

👤Redaksia 🕔11:17 03.02.2017

Edhe ky roman thekson gjithashtu një nevojë njerëzore për të mos harruar. Të kujtuarit nuk lidhet vetëm me varrosje kockash, por lidhet me të treguarin e historisë, të folurin e gjuhës tënde, të ruajturit e traditave.

Lexo Artikullin e plotë

Pas 73 vitesh, ngrihet flamuri shqiptar në Çamëri

👤Redaksia 🕔11:49 02.02.2017

Ai është ngritur në një fshat të quajtur “Arta” pa shkuar në Janinë, ndërsa poshtë tij janë germat greke të një restoranti.

Lexo Artikullin e plotë

Profesorët me peticion 'për Akademinë e korruptuar të Shkencave dhe Arteve të Kosovës'

👤Redaksia 🕔11:48 02.02.2017

Në mes profesorëve që kanë nënshkruar peticionin janë: Emin Kabashi, Agim Vinca, Sadri Fetiu, Shefkije Islamaj, Hakif Bajrami, Shefki Sejdiu, Basri Qapriqi, Rifat Blaku, Sali Bytyqi, Ag Apolloni, etj.

Lexo Artikullin e plotë

Kështu do të duket skena e Eurovision këtë vit (Foto)

👤Redaksia 🕔20:33 01.02.2017

Në këtë skenë do të ngjiten edhe këngëtarja Linda Halimi e cila do ta përfaqësojë Shqipërinë me këngën “Botë”, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Elkjana Gjipali, anëtare e jurisë në Baku International Cinema Festival

👤Redaksia 🕔20:32 01.02.2017

Vetë Gjipali ka bërë të ditur për KultPlus për këtë detyrë që e pret në selektimin e filmave të shkurtë për këtë festival, që përfshinë edhe filma të animuar, video muzikore, dokumentarë...

Lexo Artikullin e plotë

Deçani shënon 27 vjetorin e fillimit të aksionit të pajtimit të gjaqeve

👤Redaksia 🕔20:31 01.02.2017

Shënimi i kësaj date mbahet në Odën e Halil Lekaj në fshatin Lumbardh të Deçanit më fillim në ora 12:00.

Lexo Artikullin e plotë

“O Sa Mirë” – Episodi i ri (video)

👤Redaksia 🕔09:21 30.01.2017

Është publikuar episodi i ri i sezonit të tretë të serialit “O Sa Mirë”.

Lexo Artikullin e plotë

Histori prekëse: Kur jugosllavët dhe perëndimorët refuzonin dikë me “J” në pasaportë, shpëtimi vinte veç nga shqiptarët (Video)

👤Redaksia 🕔09:18 30.01.2017

Scarlett Epstein më 1938 ishte vajzë e rëndomtë vjenezë. Ishte 16 vjeçe kur iki nga vendlindja e saj.

Lexo Artikullin e plotë

Artistët shqiptarë shkëlqyen në Kuvajt (Foto)

👤Redaksia 🕔09:15 30.01.2017

Programi i koncertit ka përfshirë kompozitorë të njohur shqiptarë si Çesk Zadeja, Thoma Gaqi, dhe kompozitorët me famë botërore si Lehar, Strauss, Verdi, Rossini etj, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë