Kthehu ...

KULTURË

Ja çfarë bën “Sevgi” në prapaskenat e serialit

👤RedaksiaR 🕔08:36 07.11.2017

Një Sevgi krejt ndryshe

Lexo Artikullin e plotë

Kjo nuk pritej nga Eni Koçi, ja çfarë paralajmëron këngëtarja

👤RedaksiaR 🕔08:29 07.11.2017

Eni Koçi është një nga këngëtaret që po lakohet në media për lidhjen e saj me këngëtarin Genc Prelvukaj.

Lexo Artikullin e plotë

Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë (1912): “Ja ç’kërkojmë ne shqiptarët”

👤RedaksiaR 🕔08:23 07.11.2017

Gazeta franceze “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, kishte botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në Vjenë me gazetarin me inicialet M. P.

Lexo Artikullin e plotë

Motra e Elvana Gjates, koncert për herë të parë në Tiranë

👤RedaksiaR 🕔10:58 06.11.2017

Nëse keni menduar ndonjëherë se talenti i vetëm në familjen Gjata është Elvana, gaboheni. Motra e saj e madhe, Migena edhe pse merret me muzikë, ka një profil ndryshe nga ai i Elvanës.

Lexo Artikullin e plotë

6 gra që ndryshuan botën…

👤Redaksia 🕔07:53 05.11.2017

Kimistja polake që s’mund të frekuentonte universitetin, fizikania hebre që urrehej nga nazistët, matematikania gjermane që askush nuk e donte, kristalografja angleze që ia vodhën zbulimin, ylli i Hollivudit që ishte inxhiniere ushtarake dhe teoricienia serbe që eklipsua nga i shoqi. Këto janë 6 gratë e shkencës që i hapën rrugë shumë të tjerave me vullnetin, zotësinë, talentin dhe kokëfortësinë e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Kënga e rrallë shqipe nga Falconara e Kalabrisë

👤Redaksia 🕔06:52 03.11.2017

Revista franceze ‘La Tradition’ ka botuar në vitin 1902, në faqen n° 135, tekstin e një kënge të rrallë në gjuhën shqipe, të siguruar nga poeti Ferdinando Riggio. Ndërsa shkrimtari Luigi Bruzzano e ka përkthyer atë në gjuhën frënge.

Lexo Artikullin e plotë

Korça, një peizazh i ngjyrosur me koloritin vjeshtor (FOTO)

👤Redaksia 🕔08:29 02.11.2017

Stina e vjeshtës po ngjyros me paletën e saj shumë ngjyrëshe çdo cep te vendit.

Lexo Artikullin e plotë

Letra emocionuese që Abraham Lincoln i dërgoi mësuesit të djalit të tij

👤Redaksia 🕔08:04 01.11.2017

Kjo është letra që presidenti amerikan Abraham Lincoln i drejtoi mësuesit të djalit të tij në fillim të shkollës. Një letër që duhet lexuar për të kuptuar jetën dhe mësimet që janë të rëndësishme tek fëmijët.

Lexo Artikullin e plotë

“Zbulohet” kënga fituese e Festivalit në RTSH?

👤Redaksia 🕔08:01 01.11.2017

Hëëëë, u bëtë kuriozë e? E klikuat menjëherë! Madje para se të klikoni, thatë: ah, s’ka për t’u bërë ndonjëherë ky vend. Gjithmonë kështu ndodh. Shiten për pak gjë etj etj.

Lexo Artikullin e plotë

Whitney Houston dhe kënga e saj e pavdekshme "i wanna dance with somebody"

👤RedaksiaR 🕔11:34 30.10.2017

Whitney Elizabeth Houston u lind në një familje muzikore më 9 gusht 1963, në Newark, New Jersey, vajza e yllit të ungjillit Cissy Houston, kushëri i yllit të këngës Dionne Warwick dhe perëndeshë e legjendës së shpirtit Aretha Franklin.

Lexo Artikullin e plotë

Domethënia e kurorës së dyfishtë të Egjiptit

👤RedaksiaR 🕔10:31 30.10.2017

Faraonët e lashtë egjiptianë zakonisht përshkruhen me një kurorë mbi kokë, apo një rrobë. Më e rëndësishmja nga këto ishte kurora e dyfishtë, e cila simbolizon unifikimin e Egjiptit të Epërm dhe të Poshtëm dhe mbahej nga faraonët duke filluar me Dinastinë e Parë rreth vitit 3000 pes. Emri i saj i lashtë egjiptian është pschent.

Lexo Artikullin e plotë

Tri javë për të pikturuar një violinë

👤RedaksiaR 🕔08:53 30.10.2017

Frigo ilustron instrumente muzikore në një mënyrë unike

Lexo Artikullin e plotë

A janë shqiptarët aq të vjetër sa mendojnë ata? Ja citimet e të huajve…

👤Redaksia 🕔09:23 28.10.2017

Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga Akili (në njërën anë) dhe Hektori (në anën tjetër)”.

Lexo Artikullin e plotë

Ohri pjesë e listës ndërkombëtare “Lonely Planet’s Best in Travel 2017”

👤RedaksiaR 🕔14:17 27.10.2017

Bordo është zgjedhur qyteti më i mirë në botë, sipas listës së qyteteve më të mirë të listës “Lonely Planet’s Best in Travel 2017”. Lonely Planet theksoi përvojën e bukur të vizitorëve në qytetin francez të verës, Cité du Vin, revolucionin “gastronomik” të tij dhe linjën e hekurudhës me shpejtësi të lartë si arsye për të cilat i ishte dhënë titulli.

Lexo Artikullin e plotë

“Metallica”, përshëndetje e veçantë për shqiptarët nga Londra

👤RedaksiaR 🕔08:38 27.10.2017

Ditë më parë pozuan me një flamur shqiptar gjatë turneut të tyre në Britani, ndërsa së fundmi grupi më i famshëm i muzikës Heavy Metal Metallica ka dhuruar një tjetër surprizë për shqiptarët.

Lexo Artikullin e plotë

Këto janë fotografitë fituese në konkursin ‘Colours of Albania’ (FOTO)

👤Redaksia 🕔07:26 27.10.2017

Shqipëria e paraqitur në fotografitë e shkrepura nga njerëzit e zakonshëm ishte në qendër të nismës “Ngjyrat e Shqipërisë”, e cila është kthyer në një traditë të përvitshme.

Lexo Artikullin e plotë