Kthehu ...

KULTURË

“Paris-soir” 1938: Shija e mbretëreshës Geraldinë për modën parisiene dhe fustani i nusërisë porositur në Paris (Foto)

👤Redaksia 🕔09:32 11.11.2017

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar të hënën e 25 prillit 1938, në faqen Nr.2, një shkrim në lidhje me Konteshën Geraldinë, bukuroshen hungareze “Trëndafilin e bardhë” të Budapestit, mbretëreshën e ardhshme të Shqipërisë, e cila ishte asokohe në prag të martesës me Mbretin Zog.

Lexo Artikullin e plotë

Muret e mërzitshëm kthehen në art gjigant

👤RedaksiaR 🕔08:46 10.11.2017

Fluturat gjigante që duken sikur fluturojnë në çdo moment

Lexo Artikullin e plotë

Muri i Madh Kinez u hap për turistët para 47 viteve

👤RedaksiaR 🕔08:23 10.11.2017

Muri i Madh Kinez është hapur për turistët pikërisht më 10 nëntor të vitit 1970. Ky mur mbetet një objekt mahnitjeje për të huajt dhe është tashmë një simbol kombëtar i respektuar.

Lexo Artikullin e plotë

Vogëlushja korçare që u bë ylli i Hollywood-it

👤RedaksiaR 🕔14:11 09.11.2017

Gjatë karrierës së saj ajo ka provuar të jetë aktore, kërcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi në teatrin italian “Bertoldissimo” dhe bëri një turne të sukseshëm nëpër Itali.

Lexo Artikullin e plotë

Ndërron jetë aktorja Karin Dor

👤RedaksiaR 🕔14:09 09.11.2017

Aktorja gjermane, Karin Dor, ka ndërruar jetë në shtëpinë e pleqve në München, në moshën 80-vjeçare.

Lexo Artikullin e plotë

Filmi horror shqiptar “Bloodlands” hap festivalin e Australisë

👤RedaksiaR 🕔09:18 09.11.2017

Filmi horror shqiptar “Bloodlands”, me skenar dhe regji nga Steven Kastrissios, nën interpretimin e aktorëve Gëzim Rudi, Ilire Vinca, Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Emiljano Palali, Dritan Arbana, Florist Bajgora, Enxhi Cuku, do hapë Festivalin e Filmit Horror në Sidnej të Australisë, që nis më datë 29 nëntor.

Lexo Artikullin e plotë

Filmi “T’padashtun” i Kosovës, i propozuar për Oscar, shfaqet në LA Screenings

👤Redaksia 🕔08:08 09.11.2017

Filmi “T’padashtun”, që trajton dramat dhe traumat e shkaktuara nga lufta e vitit 1999 në Kosovë, me regji të Edon Rizvanolli është shfaqur ditët e fundit në festivalin LA Screenings, që zhvillohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lexo Artikullin e plotë

Ansambli Popullor në 60 vjetor, artistët: Ministria e Kulturës të kthejë vëmendjen nga arti i vërtetë

👤Redaksia 🕔08:38 08.11.2017

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore bën 60 vjet. Dekada në skena brenda dhe jashtë vendit, vlerësimet për ansamblin nuk janë të pakta. Mes tyre “Gjerdani i artë” në Dizhon të Francës më 1970.

Lexo Artikullin e plotë

Dje duhej të kishte natën e fundit, Festivali i Teatrit në Dibër përfundoi para kohe!

👤RedaksiaR 🕔08:03 08.11.2017

Festivali i “Teatrit Shqiptar në Maqedoni” i Dibrës i cili këtë vit kishte edicionin e 16-të dhe që duhej të përfundonte dje, më 6 nëntor, si pasojë e vështirësive financiare çmimet e Festivalit u dhanë më 4 nëntor. Kështu bëri të ditur për Portalb.mk, drejtori i Festivalit në fjalë, Ylber Nuredini.

Lexo Artikullin e plotë

Filmat më të mirë të shekullt 21

👤RedaksiaR 🕔14:45 07.11.2017

Filmat më të mirë që kinematë kanë shfaqur nga viti 2000, janë zgjedhur nga 177 kritikë të filmit nga e gjithë bota

Lexo Artikullin e plotë

Dua Lipën mund ta shihni në reklamën e Google Pixel 2

👤RedaksiaR 🕔14:36 07.11.2017

Dua në mesin e shumë personazheve të njohura

Lexo Artikullin e plotë

Ja çfarë bën “Sevgi” në prapaskenat e serialit

👤RedaksiaR 🕔08:36 07.11.2017

Një Sevgi krejt ndryshe

Lexo Artikullin e plotë

Kjo nuk pritej nga Eni Koçi, ja çfarë paralajmëron këngëtarja

👤RedaksiaR 🕔08:29 07.11.2017

Eni Koçi është një nga këngëtaret që po lakohet në media për lidhjen e saj me këngëtarin Genc Prelvukaj.

Lexo Artikullin e plotë

Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë (1912): “Ja ç’kërkojmë ne shqiptarët”

👤RedaksiaR 🕔08:23 07.11.2017

Gazeta franceze “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, kishte botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në Vjenë me gazetarin me inicialet M. P.

Lexo Artikullin e plotë

Motra e Elvana Gjates, koncert për herë të parë në Tiranë

👤RedaksiaR 🕔10:58 06.11.2017

Nëse keni menduar ndonjëherë se talenti i vetëm në familjen Gjata është Elvana, gaboheni. Motra e saj e madhe, Migena edhe pse merret me muzikë, ka një profil ndryshe nga ai i Elvanës.

Lexo Artikullin e plotë

6 gra që ndryshuan botën…

👤Redaksia 🕔07:53 05.11.2017

Kimistja polake që s’mund të frekuentonte universitetin, fizikania hebre që urrehej nga nazistët, matematikania gjermane që askush nuk e donte, kristalografja angleze që ia vodhën zbulimin, ylli i Hollivudit që ishte inxhiniere ushtarake dhe teoricienia serbe që eklipsua nga i shoqi. Këto janë 6 gratë e shkencës që i hapën rrugë shumë të tjerave me vullnetin, zotësinë, talentin dhe kokëfortësinë e tyre.

Lexo Artikullin e plotë