Kthehu ...

KULTURË

Botohet Antologjia e poezisë shqipe në gjuhën kineze

👤Redaksia 🕔11:10 04.07.2018

Në Tajvan botohet Antologjia e poezisë shqipe në gjuhën kineze (Mandarinë), e cila përfshin poezi nga 20 poetë bashkëkohorë shqiptarë si dhe disa poezi të Naim Frashërit, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Dikur sëmundja gati ia pamundësoi shkollimin, tani boton librin “Guxo”

👤Redaksia 🕔11:09 04.07.2018

Ditë më parë ka dalur nga shtypi libri i parë me poezi i autores së re nga Kosova, Blerina Murtezi, i titulluar “Guxo”. Libri është prodhim i shtëpisë botuese “Atunis”.

Lexo Artikullin e plotë

Regjisorja shqiptare Iris Elezi anëtare e jurisë në Karlovy Vary International Film Festival

👤Redaksia 🕔11:35 02.07.2018

Karlovy Vary International Film Festival ka bërë të ditur se regjisorja shqiptare Iris Elezi është anëtare e jurisë në Karlovy Vary International Film Festival, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Grupi gjerman e kallë sheshin në Triesta të Italisë me valle shqipe (VIDEO)

👤Redaksia 🕔08:51 30.06.2018

Në triesta të Italisë, grupi gjerman prej pesë anëtarësh FABULA AETATIS (Official), për mrekulli e kanë interpretuar përmes instrumenteve të tyre muzikore këngën shqiptare “Gajdexhiu”, si dhe një pjesë të këngës “E lutë nana bijën”, transmeton Albanienshow.

Lexo Artikullin e plotë

27 Qershor 1944 – Fillimi i Genocidit per pastrimin e Shqiptareve Çame nga America Shqiptare

👤Redaksia 🕔10:03 27.06.2018

Pak Ditë para 74 vjetorit që bëhet sivjet me 2018 nga Gjenocidi Grek me 27 qershor 1944 mbi çamët .Foto në të majt Kryekrimineli Gjeneral Napolon Zerva në Paramithi në rrugë duke inspektu.

Lexo Artikullin e plotë

Rita Ora publikon fotografinë me shqiponjë: Jam krenare ta përkrah kampanjën “Bëhu zëri im”

👤Redaksia 🕔09:29 27.06.2018

Rita Ora sapo ka publikuar një fotografi nga vizita e saj e fundit në Kosovë për dhjetë vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ndërsa ka shprehur përkrahjen e saj për kampanjën “Bëhu zëri im”, derisa ka kujtuar takimin me aktivistet e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarave të Tortures, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Statuti mban peng edhe “Muzeun për Krimet e Luftës 1998-1999”

👤Redaksia.B 🕔13:35 26.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Papagalli Kakadu identifikohet në librin europian të shekullit 13-të

👤Redaksia.B 🕔12:58 26.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Hapet ekspozita “Mitrovica Art Colony”

👤Redaksia.B 🕔12:39 26.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

“Nostalgia” me kujtimet e fëmijërisë nga Kosova në New York

👤Redaksia.B 🕔12:30 26.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Busti i Eqrem Çabejtë në Tiranë skalit frymën e dijetarit

👤Redaksia.B 🕔09:21 26.06.2018

Figura e gjuhëtarit të njohur shqiptar, Eqrem Çabej, është përjetësuar edhe në bustin në qendër të Tiranës, i përuruar të hënën. Ka zënë vend në afërsi të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe është vepër e skulptorit të njohur Hektor Dule.

Lexo Artikullin e plotë

Filmi “Gardhi” triumfon në “Palm Springs”, fiton të drejtën për konkurrim në Oscar

👤Redaksia.B 🕔11:57 25.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Qerkezi do të debutojë në teatrin prestigjioz italian me “Rigoletto”

👤Redaksia.B 🕔11:48 25.06.2018

Skena e teatrit prestigjioz italian në Caligari sivjet do të jetë ndalesa e radhës për sopranon kosovare Marigona Qerkezi.

Lexo Artikullin e plotë

Ulqini ekspozon dokumentet “Zyra Doganore e Tivarit 1928”

👤Redaksia.B 🕔11:23 25.06.2018

Arkiva e Ulqinit hapi ekspozitën fotodokumentare “Zyra Doganore e Tivarit, dokumentacioni për lejekalimet dypronësore nga viti 1928”.

Lexo Artikullin e plotë

“Cirku fluturues” në Karlovy Vary garon për 100 mijë euro

👤Redaksia.B 🕔16:05 22.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Skënderbeu − frymëzim i veprave të mëdha për popujt e njerëzimin

👤Redaksia.B 🕔12:41 22.06.2018

Luftëtar e strateg, burrështetas e diplomat, figurë historike por edhe mit pozitiv që frymëzon vepra të mëdha për popujt e njerëzimin, është cilësuar kryeheroi i shqiptarëve. Skënderbeu në poezinë e sotme shqipe, shenjat e figurës së tij në gjuhën shqipe janë theksuar në kumtesat e prezantuara në ditën e dytë të konferencës shkencore “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu dhe epoka e tij”, kur u analizuan edhe vepra të ndryshme të shkruara për heroin kombëtar, ashtu sikurse dhe mënyra e portretizimit të tij në periudha të ndryshme kohore.

Lexo Artikullin e plotë